Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zachęcam do wykonania zewnętrznego zabezpieczenia crowbar do zasilania TRX-ów

adambieg1966 21 Maj 2019 22:51 1107 21
  • Wykonałem crowbar zewnętrzny 16V/20A do zasilania TRX-ów. Tak, wiem. Powinien być obwód pomiarowy na wyjściu, a tytystor i bezpiecznik topikowy przed stabilizatorem.
    Ale crowbar zewnętrzny także zadziała. Ważne! Dobór typu i wartości wkładek topikowych.
    Tyrystor lub lepiej triak, bo tańszy 40-50A. Bezpieczniki szybkie F 2x10 A lub zwłoczne 2x 6,3 A. Odtłumić i zabezpieczyć RC obwód bramki. Dioda Zenera 16 V conajmniej 5W-nie stosować niskoprądowych, bo to skomplikuje niepotrzebnie obwód sterowania bramki. Crowbar musi być prosty, nie może zawierać niepotrzebnej komplikacji, bo to ma być układ pewny!!! Tranzystory i TL431 nie mile widziane.
    Dać mały radiatorek na triaka. Do czasu spalenia bezpieczników trochę ciepła rozproszy. Taki crowbar zabezpiecza przed tragedią. Wszystkie moje zasilacze własnej roboty mają wbudowane crowbary. Fabryczny jeden tylko nie ma. I jeszcze jedno: nie bawcie się w diody transil, bo to niepoważne. Do czego innego to to służy. Zachęcam do wykonania zewnętrznego zabezpieczenia crowbar do zasilania TRX-ów

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    adambieg1966
    Poziom 10  
    adambieg1966 napisał 8 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Reda. Jest z nami od 2007 roku.
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    adambieg1966 napisał:
    nie bawcie się w diody transil, bo to niepoważne.

Tysiące producentów są w błędzie stosując transile?
    Pokaż schemat, bo tak to tylko sucha dyskusja.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    themichal
    Poziom 17  
    A może by tak podstawa na forum technicznym - SCHEMAT. I jeszcze bym prosił zdjęte charakterystyki, bez tego to można wróżyć co szybsze, co pewniejsze. Na plus podoba mi się zabezpieczanie urządzeń i odbiorników.
    adambieg1966
    Poziom 10  
    Triak czy tyrystor działają bardzo szybko. Oczywiście trzeba odpowiednio dobrać bezpieczniki. Producenci zasilaczy liniowych przeważnie nie dają bezpieczników topikowych DC, dają tylko po stronie AC. W moich zasilaczach zawsze daję bezpieczniki DC i AC. Mam bzika na punkcie bezpieczników. Do crowbara nadnapięciowego daję bezpieczniki szybkie. Mój crowbar zewnętrzny wielokrotnie testowałem. Bezpieczniki 2xF10 A. Napięcie na wejściu wzrasta do 16V, triak 50A zwiera, prąd zwarcia 35A, bezpieczniki palą się natychmiast, triak zimny. Wytracona energia-ok. 0,5 Wh. Któryś z kolegów wspomniał o transilach. Rzeczywiście są szybsze, ale przy prądzie nawet chwilowym 35A cienko je widzę. Chyba, że mówimy o jakichś monstrualnych transilach. Transile przy dużych prądach są mniej pewne. Widziałem nie raz posmażone transile. A mój crowbar z trakiem jest pewny, prosty i niezawodny. I o to chodzi. Ma skutecznie chronić radio i chroni.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Slawek K.
    Poziom 31  
    mkpl
    Poziom 37  
    Jaką energię triak przejmie to się dosyć prosto liczy. Jest taki parametr jak całka Joulea (i^2*s).
    Podawany i dla triaków (tu lepszy tyrystor) i dla bezpieczników.
    Cały trik polega na tym by dobrać bezpiecznik i triak tak by ten pierwszy się przepalił i tyle.
    Urządzenie bardzo przydatne. Szkoda, że fabrycznie nie montują tego w zasilaczach.
    cefaloid
    Poziom 31  
    adambieg1966 napisał:
    Triak czy tyrystor działają bardzo szybko.

Nie tak szybko jak transil a już na pewno w poniższym schemacie nie będzie szybko.

adambieg1966 napisał:
    Schemat. Zachęcam do wykonania zewnętrznego zabezpieczenia crowbar do zasilania TRX-ów

Nie dość, że transil ma czas reakcji rzędu pikosekund a tyrystor rzędu mikrosekund...to jeszcze dałeś kondensatory, które dodatkowo załączenie tyrystora opóźnią.

Owszem transile średnio się nadają do dużych mocy i tu masz rację że mogą odparować jeśli są za słabe, ale nie pisz że crowbar jest (przy transilu) szybki. Bo szybkością do transila nie ma on startu. Te kilka mikrosekund przepięcia zanim crowbar zareaguje może czasem być zbyt wolno.

Zależy co zabezpieczasz.
    Do TRX crowbat bedzie idealny.
    Do układu mikroprocesorowego? Spora szansa że zanim crowbar zareaguje to będzie "po ptokach".
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    cefaloid napisał:
    Nie dość, że transil ma czas reakcji rzędu pikosekund a tyrystor rzędu mikrosekund...to jeszcze dałeś kondensatory, które dodatkowo załączenie tyrystora opóźnią.

A pomyślał kolega że niektóre urządzenia potrzebują większego prądu rozruchu niż nominalny ? Takie opóźnienie jest w takim wypadku wskazane by przeczekać prąd rozruchu.
    cefaloid
    Poziom 31  
    cooltygrysek napisał:
    cefaloid napisał:

A pomyślał kolega że niektóre urządzenia potrzebują większego prądu rozruchu niż nominalny ? Takie opóźnienie jest w takim wypadku wskazane by przeczekać prąd rozruchu.

1.No przecież napisałem że crowbar ma swoje zastosowania i są one w znakomitej części inne niż transila.

2. Co ma prąd rozruchu do przepięć? Prąd ≠ napięcie.

Zwróciłem tylko wuagę że crowbar nie jest panaceum na zło i nie zastąpi wszędzie transila jak to autor tematu sugeruje.
    I na odwrót transil nie zastąpi wszędzie crowbara.
    adambieg1966
    Poziom 10  
    Kondensatory muszą być, bowiem chodzi o to, aby zakłócenia impulsowe nie wyzwoliły triaka. Bramkę trzeba odtłumić. Przećwiczyłem to doświadczalnie. Gdyby nie te kondensatory, to bankructwo przez bezpieczniki. Oczywiście, że nieco spowalnia to reakcję, ale nie na tyle żeby nie ochronić skutecznie TRX-a. Najwolniejszymi elementami są bezpieczniki topikowe. Diody transil są szybsze, ale mają pewne wady. W tym przypadku crowbar na triaku jest lepszy. To rozwiązane przerobione przez tysiące krótkofalowców na świecie.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    arturavs napisał:
    Tysiące producentów są w błędzie stosując transile?

Transile służą tylko do tłumienia krótkich szpilek przepięć. Owszem - duże prądy idące w kA, ale krótkie czasy dają niewielka energię. Zwykle moc transila podaje się dla czasu impulsu=1ms a moc ciągła to ułamki W do kilku W.
    W tym zastosowaniu transil to nieporozumienie.
    Np. transil o "ogromnej" mocy 30kW typu 30KPA https://www.tme.eu/Document/d985b8f8de3a065c40a150dce7b717c7/30KPA-ser.pdf ma moc ciągłą 8W teoretycznie (przy użyciu radiatorów na końcówkach), praktycznie ok. 3W, a w impulsie: 1ms-30kW. Przy dłuższych impulsach (a w układzie crowbar trzeba czasu rzędu 1 sek) dopuszczalna moc impulsu maleje i nadal jest niewystarczająca, a poza tym producent nie gwarantuje tu poprawnej pracy co dyskwalifikuje ten pomysł.
    Ale nic nie stoi na przeszkodzie użyć obu tych rozwiązań - transil do tłumienia krótkich szpilek, crowbar np. do zabezpieczenia przed awarią zasilacza (prąd stały - wysokie napięcie w długim czasie).
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    trymer01 napisał:
    Ale nic nie stoi na przeszkodzie użyć obu tych rozwiązań - transil do tłumienia krótkich szpilek, crowbar np. do zabezpieczenia przed awarią zasilacza (prąd stały - wysokie napięcie w długim czasie).

I z tym się zgadzam. Połączenie obu rozwiązań jest chyba najpewniejsze.
    adambieg1966
    Poziom 10  
    Bardzo dziękuję kolegom za wszelkie uwagi. Nie skorzystam w moim rozwiązaniu z transili, bo są to elementy mogące w tym przypadku wyrządzić więcej szkód. Widziałem spalone transile, które poszły na zwarcie i zrobiły spustoszenia w obudowach. W rozwiązaniach crowbarów nie stosuje się transili choćby z tych względów. Diak w obwodzie bramki triaka crowbara jest rozwiązaniem chybionym. Przy testowaniu mojego crowbara bez filtra RC impulsy napięciowe wolne poniżej napięcia Zenera wyzwalały triaka. Dopiero filtr RC rozwiązał sprawę. Niewielkie opóźnienia wynikające z zastosowania układu RC w bramce są dużo mniejsze niź realne czasy zadziałania bezpieczników. To kilka milisekund. Układ sprawdzałem doświadczalnie i jest skuteczny.
    Bardzo dziękuję kolegom za zaangażowanie. Wszystkie uwagi biorę pod rozwagę, bo są cenne. W końcu każdy z nas cały czas się uczy.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Kraniec_Internetów napisał:
    Ale transile właśnie do tego służą. Twój układ robi dokładnie to samo, tyle że wolniej, za to jest bardziej żywotny.

Niezupełnie.
    Tyrystor ma przeżyć (dlatego dobiera się go nadmiarowo), spalić się ma bezpiecznik. To możliwe, bo na tyrystorze mamy niewielkie napięcie przewodzenia dające niewielką moc, więc wystarczy tyrystor który zniesie impuls prądu zwarcia zasilacza. A prąd jest duży - bo to prąd zwarcia zasilacza (np. transformatora i elektrolitów filtrujacych), co sprzyja szybkiemu spaleniu bezpiecznika, jednocześnie napięcie jest obniżone do napięcia przewodzenia tyrystora - i to od razu, natychmiast (bardzo korzystne), tyrystor "trzyma i nie puści" aż spali się bezpiecznik.
    Transil nie jest przeznaczony do pracy z bezpiecznikiem - działa jak dioda zenera, moc wydzielana na nim jest większa niż na tyrystorze i niszczy go moc strat - zwykle tak szybko że bezpiecznik przeżyje.
    W dodatku z powodu większego napięcia transila to nie jest pełne zwarcie (jak z tyrystorem)- może być tak, że transil już działa, płynie przez niego prąd a bezpiecznik "się tym nie przejmuje". I taki stan może trwać, bez efektu zadziałania układu, aż spali się transil (moc) i podwyższone napięcie poczyni szkody.

Dodano po 8 [minuty]:

adambieg1966 napisał:
    Dopiero filtr RC rozwiązał sprawę

To prawda, sam się o tym nieraz przekonałem i w układzie crowbar i np. w układzie elektronicznego bezpiecznika zasilacza, gdzie szpilki od zakłóceń w sieci potrafiły go wyzwalać.