Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)

MarioSpec 21 Cze 2019 20:33 2148 64
 • #61
  MarioSpec
  Poziom 12  
  Przyznam, że ta zwiększona pojemność kondensorów elektrolitycznych,formowanie i upływność na tyle mnie zaciekawiły, że postanowiłem zrobić jeszcze mały eksperyment na jednym z kondensatorów. Wybór padł na kondensator 20uF/6V (C132) który w pomiarach wykazywał pojemność ponad 60uF. Przyznam, że nie wiem jak dokładnie formować kondensator i może robię to źle. Ja podłączyłem kondensator do napięcia 4V przez opornik 10k i po ponad dobie podniosłem napięcie do nominalnego (6V) i odczekałem kolejne dwie doby. Powiem wam, że po tych kilku dniach nie zauważyłem znaczących różnic. Z pomiarów wychodzi, że pojemność nadal wynosi około 60uF a upływność przy napięciu 4-6V powyżej 10MOhm. Może trzeba odczekać z miesiąc aby dobrze się uformował ale kto ma na to czas?
  Do pomiarów wykorzystałem oscyloskop którym mierzyłem czas ładowania kondensatora przez opornik 10K do napięcia 0,63Umax. W moim przypadku do 2,52V bo Umax wynosiło 4V. Ten czas to stała RC w wiec łatwo policzyć C=t/R. W moim przypadku 616ms/10k daje 61uF. Poprawcie mnie jeśli coś źle zrobiłem.
  Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
  TELEWIZOREK52 napisał:
  Pytałem bo dałbym Ci parę lamp do tego TV, Tylko ja jestem na dalekim południu. :)

  A ja myślałem, że tak Ci się spodobał obraz na tym TV ;) ze chcesz wpaść na jakiś seans filmowy :). OK dogadamy się na Priv.
 • Tektronix
 • #62
  tszczesn
  Specjalista-oldradio
  (Dotyczy zabytkowych, kondensatorów) - Kondensator formujesz podłączając go do napięcia wyższego od nominalnego (dla wygody - tak z dwukrotnie), przez opornik ograniczający prąd do kilku mA (dla dużych elektrolitów, typu 50µF/450V, dla małych typu 10µF/40V do 0.5mA). Mierzysz prąd formujący kondensator i napięcie na nim. Proces trwa od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Napięcie będzie powoli narastać (nie musi całkiem monotonicznie), sterujesz napięciem zasilania i/lub opornością ograniczającą tak, aby utrzymać w miarę stały prąd formowania, dochodzisz do napięcia 15 do 20 procent wyższego od nominalnego i czekasz, aż przy tym napięciu prąd kondensatora spadnie do akceptowalnej wartości (ja dla dużych kondensatorów - filtrów napięcia anodowego przyjmuję 0.5mA). Oczywiście cały czas pilnujesz czy kondensator nie robi się mocno ciepły i czy nie wycieka z niego elektrolit. W tym ostatnim przypadku jest raczej nie do uratowania.
 • Tektronix
 • #63
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  MarioSpec napisał:
  Poprawcie mnie jeśli coś źle zrobiłem.
  Ja to zrobię, skoro kondensatorach mowa. :D
  Kolega mierzył parametr tego kondensatora, pod nazwa ESR (Equivalent Series Resistance) ? Mam nawet specjalny przyrząd do pomiaru tej wartości dla kondensatorów. Na pocieszenie dodam, ze niedawno naprawiałem całą serie czujników ,, double sheet" czyli podwójnej, kartki pracujących w podczerwieni i w każdym z tych czujników pojemność kondensatorów także wzrosła niemal dwukrotnie, i to bardzo porządnych, niemieckich, Frako, z lat wczesnych osiemdziesiątych. :D I co z tego, kiedy ESR był tak wysoki, ze praktycznie przestały być kondensatorami elektrolitycznymi. :cry:
  Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
 • #64
  kris8888
  Poziom 31  
  Krzysztof Kamienski napisał:
  Ja to zrobię, skoro kondensatorach mowa. :D
  Kolega mierzył parametr tego kondensatora, pod nazwa ESR (Equivalent Series Resistance) ? ]

  Przecież ESR to nie jest to samo co upływność kondensatora i nie ma wpływu na upływność. Kondenstor może mieć wysoki ESR a nadal niską upływność i na odwrót. Poza tym wysoki ESR nie przekłada się na zwiększoną pojemność kondensatora.
  Krzysztof Kamienski napisał:
  i to bardzo porządnych, niemieckich, Frako, z lat wczesnych osiemdziesiątych.

  Akurat niemieckie Frako nie należały do zbyt porządnych kondensatorów. Lepsze były Siemensa z tego okresu.
  tszczesn napisał:

  [1] W zależności od metody pomiaru. Gdy miernik przelicza wartość maksymalną prądu pomiarowego na pojemność, to prąd upływu dodany do prądu pomiarowego udaje spadek impedancji, czyli wzrost pojemności.

  Nie wiem jak dokładnie mój miernik pojemności wbudowany w multimetr to robi, bo nie mogę nigdzie znaleźć schematu do niego, ale odmawia pomiaru pojemności gdy tylko wykryje choć niewielką upływność. Być może najpierw kontrolnie sprawdza rezystancję dla prądu stałego a dopiero później przepuszcza przez mierzony kondensator prąd zmienny mierząc jego wartość i przeliczając na pojemność. W każdym bądź razie wszystkie kondensatory, które mam i wykazują znacznie wyższą pojemność niż fabryczna, nie mają znaczącego upływu. Nawet jak podłącze je pod napięcie robocze i mierzę w ten sposób prąd upływu. Moim zdaniem mają prawdopodbnie tylko cieńszą warstwę dielektryka niż fabryczna, ale nadal na tyle grubą, że nie wykazują przebicia i upływu. Byc może mają też już wysoki ESR, ale upływu nie mają.
 • #65
  MarioSpec
  Poziom 12  
  Telewizor działa:) wiec zamykam temat.
  Dziękuje wszystkim za pomoc!!!