Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)

21 Maj 2019 22:52 2160 64
  • Poziom 12  
    Koledzy,
    Wpadł mi w ręce Ametyst 102 w całkiem dobrym stanie. Trochę przykurzony ale za to wygląda na całkiem kompletny i dlatego postanowiłem go uruchomić. Jak na razie udało mi się uruchomić żarzenie lamp (był urwany kabelek w obwodzie żarzenia). Niestety nadal kineskop nie świeci, głośnik nie szumi, nie ma też wysokiego napięcia :(. W pierwszej kolejności chciałbym uruchomić wysokie napięcie i zobaczyć świecący ekran:). Wiem że mam uszkodzoną lampę PCL85 (żona „niechcący trąciła”) i muszę ja zdobyć ale z tego co już się rozeznałem nie jest konieczna do uruchomienia wysokiego. Jak dotąd udało mi się ustalić że działa generator odchylania poziomego i napięcia oraz oscylogramy na siatkach (pin2) lamp PCF82 i PL500 są raczej ok(załączam oscylogram). Okazało się, że brak jest napięcia na pin9 PY88 i pin6 PL500. Ze schematu wynika, że napięcie to podawane jest przez zworkę we wtyczce cewek odchylających ale u mnie tej zworki tam po prostu nie ma. Mam w zasadzie 2 pytania:
    1. Z czego może wynikać brak tek zworki i co mi radzicie z tym zrobić? Wlutować ją po prostu?
    2. Obserwuję też, że praktycznie wszystkie napięcia są dużo wyższe niż na schemacie. Spodziewałem się, że będą lekko wyższe bo obecnie napięcie w sieci to 230 a nie 220 ale u mnie miernik pokazuje np. 310V tam gdzie na schemacie jest np. 240V!!! i się trochę obawiam czy czegoś nie spalę. Czy ktoś wie z czego może wynikać taka różnica i czy jest to niebezpieczne dla elementów w tym telewizorze?
    Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
  • Tektronix
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zerknij na gniazdo tego wtyku od spodu. Podejrzewam że od pinu 1 - 5 odlutowane są przewody i skrosowane na krótko. Dlaczego ? We wtykach często występowało zwęglenie bakelitu między pinami. Na ogół wystarczyło wyskrobanie zwęglonego fragmentu wtyku ale może ktoś nadgorliwie odlutował przewody w podstawce i zwarł na krótko. Na zamieszczonym zdjęciu widzę po lewej stronie wtyku coś co przypomina nadpalenie między pinami.
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Tak wysokie napięcia mogą się pojawić, jeśli filtr zasilacza jest praktycznie nieobciążony. Wtenczas napięcie na kondensatorach filtru zasilacza zbliży się do 230x pierwiastek z dwóch, a więc ponad 300V.
    Jeśli wtyk cewek odchylających będzie nadpalony, można go zrobić z cokołu jakiejś lampy oktalowej.
    Co się zaś tyczy braku napięcia na lampach PY88 i PL500, to na napięciu anodowym (jeśli dobrze pamiętam) był osobny bezpiecznik topikowy. Sprawdź, bo on może być przepalony. Zazwyczaj jednak takie przepalenie nie następowało bez przyczyny.
  • Poziom 12  
    Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
    Rzeczywiście tam ktoś wyrzucił tą zworkę z wtyczki i pewnie przelutował kabelek z pinu 1 na 5 a że ten kabelek był urwany a ja przylutowałem go zgodnie ze schematem to nie działało. Wlutowałem tą zworkę i już jest wysokie :) nie wiem tylko czy nie za wysokie bo coś czasem strzela i iskrzy w środku lampy PY88.
    Znalazłem też kolejny urwany kabelek (fioletowy) od wtyczki osmiopinowej od kineskopu i nie wiem gdzie go przylutować. Jest tam wolna dziurka ale nie widzę na tym pinie 6 śladu cyny wiec raczej to nie tu. Stawiam ze 2 kabelki szły na ten pin z prawej (pin 5) czy ktoś może to potwierdzić? Przepraszam że wtyk na zdjęciu trochę zakurzony ;)

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Przylutowałem ten fioletowy oderwany kabelek do pin 5. Pin 6 pozostawiłem pusty. Oczyściłem dokładniej okolice wysokiego napięcia i po włączeniu telewizora, na ekranie ukazała się jasna pozioma kreska:) czyli wysokie i odchylanie poziome już działa. Myślę że po wymianie uszkodzonej lampy PCL85 odpowiedzialnej za odchylanie pionowe cały ekran zaświeci.
    AlekZ miał rację że napięcia są dużo wyższe z powodu braku obciążenia. Po uruchomieniu wysokiego napięcia i odchylania poziomego zapewne wzrosło obciążenie układu zasilania bo napięcia znacznie spadły:). Dzięki za dotychczasową pomoc. Odezwę się po wymianie PCL85 bo jeszcze co najmniej wzmacniacz audio do uruchomienia.
  • Poziom 15  
    Wstaw czym prędzej PCL85, jeśli nie chcesz wypalić tego pasa na luminoforze kineskopu.
  • Poziom 12  
    Niestety ku mojemu zdziwieniu wymiana lampy PCL85 nie pomogło :(. Nadal jest cienki poziomy pasek. Teraz juz nie wiem czy kupiłem uszkodzoną lampę czy coś jeszcze jest uszkodzone. Sprzedawca zapewniał że lampa jest sprawna. Napięcie na pin6 jest ok (około 230V) ale na pin2 jest 0V a powinno być około -50V. Macie jakieś pomysły co mogę z tym zrobić?
  • Poziom 12  
    Jak mierzyłem inne napięci na pinach tej lampy to coś zaiskrzyło i ekran zamigotał :). Okazuje się, że żonka "zawadzając lekko" o lampę PCL85 uszkodziła nie tylko lampę ale i luty gniazda na płytce. Poprawiłem luty i kineskop świeci :) choć do ideału jeszcze trochę brakuje. Na dole jest czarny pas i na całym ekranie kilka cienkich ciemnych linii. Widać to na załączonej fotce.
    Co ciekawego to teraz jak dam głośność na maksa to nawet z głośników już słychać ciche szmery.
  • Tektronix
  • Poziom 12  
    Dzisiaj podłączyłem oscyloskop do odchylania pionowego i zobaczyłem ze częstotliwość impulsów wynosi około 20Hz. Z tego co pamiętam to powinna być około 50Hz i w tym chyba tkwi problem. Pozostaje pytanie co jest tego przyczyną? W załączeniu oscylogram z pinu2 lampy PCL85.
  • Poziom 27  
    Podaj jakiś sygnał żebyśmy mogli zobaczyć coś na ekranie. Synchro V będziemy się martwić później.
  • Poziom 12  
    No wiec podłączyłem sygnał audio/video do modulatora ustawionego na kanał 5. Z tego co się dowiedziałem odpowiada to 175MHz. Wyjście modulatora oczywiście podłączyłem do wejścia antenowego TV (niestety na razie bez symetryzatora ale krótkim kabelkiem). Na TV pojawił się lekki śnieg (foto poniżej). Takie śnieżenie występuje jak w TV mam ustawiony kanał 1-5. Jeśli ustawię na wyższe kanały 6-12 to obraz wygląda jak na tej poprzedniej fotografii. Niestety chyba nie są to strzępki obrazu bo podobne śnieżenie występuje nawet jak podłącze do gniazda antenowego kawałek zwykłego kabla.
  • Poziom 27  
    No to mamy dwie niewiadome, telewizor i modulator. Najlepiej by było gdybyś ten modulator podłączył do jakiegoś pewnego TV. Mielibyśmy jedną niewiadomą. Weź pod uwagę że te TV pod koniec lat swojej świetności często już miały przełączniki kanałów w rozsypce. Przy sprawnym torze w.cz i p.cz powinna pojawić się fonia a w Twoim opisie o tym cisza. Na podstawie zamieszczonego zdjęcia mogę powróżyć.. mała czułość głowicy, lampy PCC88 i PCF82 ( o ile jest oryginalna głowica TV67-1) Czy te grube poziome pasy przechodzą w pionowe przy regulacji cewką generatora odch. poziomego ?? Wygląda to jakby synchro pozioma była zerwana. Pomierz napięcia na lampach EF80 w p.cz. Na dzisiaj wystarczy.
  • Poziom 12  
    Modulator jest nowy ale dla pewności podłączyłem do współczesnego TV i jak ustawiłem kanał C5 i fonie na DK to TV pokazywał 175MHz i wszystko działało (video+audio). Nie mam tylko pewności czy Ametyst powinien poradzić sobie z takim sygnałem?
    Znacie jakąś prosta metodę żeby stwierdzić czy problem jest w głowicy w.cz czy w torze p.cz?
    Przy regulacji cewką generatora praktycznie nic się nie zmienia.
    Lampy w p.cz mam L3-EF183, L4-EF80 i L5-EF184. Rozumiem że EF80 to zamiennik EF183?
    Pomierzone napięcia na tych lampach wynoszą odpowiednio:
    pin7: 190V, 198V, 195V
    pin8:70V, 120V, 200V
    pin2: -6V, -6V, 0V

Obniżyłem napięcie zasilania TV do około 220V tak że napięcie powinny być zgodne ze schematem.

Właśnie zauważyłem jeszcze że w gnieździe lampy ECH84 siedzi PCL84!!! Można je stosować zamiennie???
    W gnieździe PCL84 siedzi jakaś ze startym symbolem. Może ktoś przez pomyłkę zamienił te lampy?
  • Poziom 27  
    Nieee. To są zupełnie inne lampy. Może są zamienione miejscami ale tego to już nie wiem.
  • Poziom 12  
    Właśnie widzę że nawet wyprowadzenia maja inne. Ta bez napisów na pewno nie jest ECH84 bo anody ma na pinach 2 i 6 czyli tak jak PLC84.
    A czy lampa EF80 możne pracować w miejscu EF183? Bo tak jak pisałem wyżej w miejscu jednej EF183 siedzi EF80 i nie wiem czy tak możne pozostać czy trzeba wstawić oryginalną EF183?
  • Specjalista - lampy próżniowe
    EF183 jest pentodą regulacyjną z dużym nachyleniem charakterystyki. EF80 ma mniejsze nachylenie i nie jest pentodą regulacyjną. Oznacza to, że wzmocnienie toru p.cz. z wstawioną EF80 będzie inne i inna będzie też charakterystyka regulacji. Inne będą też pojemności międzyelektrodowe, co wpływa na pasmo przenoszenia. Dlatego trzeba wstawić EF183.

Ważne jest też bardzo, jaka lampa jest w gnieździe wzmacniacza wizji (czy to jest PCL84. Jeśli nie, to może być przyczyną braku treści obrazu) i w gnieździe selektora (czy ECH84. Jeśli nie, będzie to przyczyną braku synchronizacji).
  • Poziom 12  
    Wstawiłem oryginalne lampy (ECH84 i EF183) i w sumie to postęp jest niewielki. Jedynie zniknęły te cienkie ciemne poziome paski widoczne na zdjęciu z postu #8. Zapewne to za sprawą wstawienia odpowiedniej lampy ECH84.
    Zrobiłem też mały eksperyment. Podłączyłem sygnał wideo do TV za torem p.cz i wtedy pojawił się obraz :). Trochę skakał, czasem był spłaszczony do 1/3 wysokości ekranu ale coś się pojawiło. Tak wiec teraz trzeba skupić się na torze w.cz i p.cz bo tutaj teraz tkwi najpoważniejszy problem o czym pisał TELEWIZOREK52.
    Pomierzyłem ponownie napięcia na lampach p.cz
    L3-EF183, L4-EF183, L5-EF184
    pin7: 186V, 190V, 196V
    pin8: 60V, 52V, 190V
    pin2: -6V, -6V, 0V
    pin1: 0.2V, 0.2V, 1.75V
    głowicy w.cz jeszcze nie rozbierałem.
    Niestety moim oscyloskopem "zabawką" nic tutaj nie zmierzę ale przecież kiedyś fachowcy naprawiali te TV bez oscyloskopu niektórzy ponoć nawet bez miernika ;) .
    Macie jakieś pomysły do dalszych działań?
  • Poziom 27  
    MarioSpec napisał:
    le przecież kiedyś fachowcy naprawiali te TV bez oscyloskopu niektórzy ponoć nawet bez miernika ;) .
    To fakt. Trudno byłoby nosić oscyloskopy do 10 klientów dziennie. Wracając do TV. Napięcia p.cz prawie ksi.ążkowe. Szkoda że nie podstawiłeś lamp w przełączniku, PCF82 możesz zamienić z generatora H. Gorzej z PCC88. Czy kręcąc gałką przełącznika na ekranie występują jakieś "trzaski'?? Najczęstsze uszkodzenia w głowicy.. spalony R6 - 1Kom przy zwierającej PCC88. Uszkodzone styki przełącznika. Przełącznik po "przejściach". Nie proponuję ci pomiaru napięć bo w przypadku przełącznika nie jest to takie proste. Są to moje przypuszczenia na podstawie Twojego opisu.
  • Poziom 43  
    MarioSpec napisał:
    Zrobiłem też mały eksperyment. Podłączyłem sygnał wideo do TV za torem p.cz i
    Ciekawe jak ????
    @TELEWIZOREK52 Był taki patent ( odlutować przewód napiecia anodowego od przełącznika - kondensatora przepustowego i włączyć tam miliamperomierz). Sprawny przełącznik z pracujacą heterodyną pobierał ok.25 mA, ewentualnie popraw mnie, bo słabo pamiętam te wartości i prąd się wahał przy kręceniu kondensatorem zmiennym - ,,dostrajaczką" :D
    @MarioSpec W jakim położeniu jest PRek ARW (ten koło PCL84)?
  • Poziom 12  
    A jak dostać się do głowicy w.cz.? Te gałki z przodu do przełączania kanałów i strojenia stacji normalnie się ściąga siłą? Próbowałem delikatnie ale u mnie siedzą mocno.
  • Poziom 37  
    Zostaw na razie w spokoju głowicę (przełącznik kanałów)! Widać treść obrazu tylko brak jest synchro poziomej. Czy masz wystające pokrętło w "sinus generatorze? To jest taki aluminiowy kubek na górze lekko w prawo od środka, obiok lampy PCF 82. Z tego kubka ma wystawać taki platikowy "dzyndzel", którym można pokręcać bez ograniczników. Należy tak nim pokręcić aby uzyskać co raz szersze te poziome faktury aż do uzyskania obrazu. Druga sprawa jest możliwa, że jest ustawiony zbyt mały kontrast (pokrętło zewnętrzne) lub na "pe-erku" obok lampy PCL 84 - próg zadziałania automatyki. Możesz lekko dygnąć nim czy kontrast się zwiększy.
  • Poziom 24  
    Preskaler napisał:
    ...To jest taki aluminiowy kubek na górze lekko w prawo od środka, obiok lampy PCF 82. Z tego kubka ma wystawać taki platikowy "dzyndzel", którym można pokręcać bez ograniczników. Należy tak nim pokręcić aby uzyskać co raz szersze te poziome faktury aż do uzyskania obrazu...

Zanim pokręcisz tym ,,dzyndzlem", ustaw na środku suwak PR-ka R226 (ten przy lampie EAA91) i zewrzyj go (suwak) przewodem do chassis. W ten sposób wyłączysz obwód porównania fazy. Pokręcaj teraz ,,dzyndzlem" do momentu aż pasy na ekranie się ,,wypionują". Usuń zwarcie PR-ka z chassis i ustaw jego suwak w połowie między położeniami przy których zrywa synchronizację.
  • Poziom 12  
    Na regulacje jeszcze za wcześnie. Przyjdzie i na to czas.
    Rzeczywiście lepiej nie wymontowywać przełącznika kanałów jeśli to nie jest konieczne (trudno wymontować a łatwo popsuć). Ja zdecydowałem się jednak na wymontowanie. Opisze dlaczego i wrzucę kilka fotek gdyż może to się przydać innemu wielbicielowi starej elektroniki ;) .
    Zdecydowałem się na demontaż głowicy ponieważ zauważyłem że to ramie z tyłu przełącznika do dostrajanie spadło i leżało obok. Wprawdzie założyłem je ponownie ale nie mogłem zrozumieć jak działa regulacja i dlaczego to ramie było zakończone cienką plastikową końcówką. Ponadto brakowało drugiej prowadnicy tego ramienia co wskazywało, że ktoś tu już wcześniej grzebał. Po wymontowaniu okazało sie, że dalsza cześć końcówki ramienia była ułamana i leżała w środku na "dnie" przełącznika. Naprawiłem tą ułamaną końcówkę, przeczyściłem styki przełącznika, poskładałem prowizorycznie i zadziałała!!! :) ale coś jeszcze jest z odchylaniem pionowym bo obraz był spłaszczony do 1/3 wysokości i nie było głosu. Jak poskładam wszystko razem, zrobię fotkę tego obrazu i będziemy działać dalej. Dzięki za dotychczasową pomoc!!!
    Poniżej kilka fotek:
    1. ramie z odłamaną metalową częścią która wchodzi do środka i zmienia pojemność kondensatora c21.
    2. koło poruszające ramieniem z jedna prowadnicą (druga wyrwana) oraz otwór przed który wchodzi końcówka ramienia
    3. naprawiona końcówka ramienia.
    4. inne fotografie przełącznika (głowicy w.cz).
    Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
    Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio) Ametyst 102 - Uruchomienie (wysokie napięcie i wzmacniacz audio)
  • Poziom 43  
    Przełącznik kanałów ,,nowego typu" :D . Ceramiczna, metalizowana rurka wewnątrz, wraz z naprawionym przez Ciebie elementem, to kondensator zmienny. Służy dostrajania częstotliwości heterodyny w obrębie kanału TV.
  • Poziom 27  
    Były trzy typy tych przełączników, ten jest drugi ( TV67/1 ) i najgorszy mechanizm przestrajania oscylatora. Zacierający się gwint na tym plastikowym kółku. Łamiący się rdzeń, tak jak u ciebie. "Nowy" typ ( TV69xx ) z PCF801 zamiast PCF82 miał już lepiej skonstruowane przestrajanie oscylatora. Nie wiem czy dobrze widzę na zdjęciu ale wydaje mi się że jest przesunięta ta porcelanowa rurka oscylatora. Również po lewej stronie przełącznika, od spodu, widzę jakiś nalot, syf ? Denaturat i pędzelek i delikatnie przemyj. Na pocieszenie, widzę że trymery dziewicze nie kręcone. Przed złożeniem możesz lekko podnieść styki.
  • Poziom 43  
  • Poziom 27  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @TELEWIZOREK52 Pierwszy miał dielektryczna krzywkę logarytmiczną i stale elektrody, a ostatni ?
    I było to całkiem dobre rozwiązanie. Natomiast ostatni.. Na końcu osi mimośrodowa krzywka z tworzywa w czarnym kolorze, przy obracaniu naciskająca na metalową dźwigienkę która wsuwała lub wysuwała rdzeń oscylatora. Do tego prosta regulacja śrubką M3 głębokości wsunięcia rdzenia. Stosowana w epoce Ametysta 1012, Beryla102 ( Beryl 101 miał jeszcze tą gó..ną ) i pochodnych. Miłego dnia.
  • Poziom 12  
    TELEWIZOREK52 napisał:
    wydaje mi się że jest przesunięta ta porcelanowa rurka oscylatora.

Rzeczywiście rurka była przesunięta. Działało i z przesuniętą ale już jest na swoim miejscu.
    Poskładałem wszystko i w.cz. oraz p.cz. jakoś działa i coś już się wyświetla na ekranie ale do ideału dużo brakuje :(. Tak jak pisałem wcześniej obraz zajmuje 1/3 wysokości. Czasem pojawiają się 2 obrazy jeden pod drugim. Możecie popatrzyć na to swoim fachowym okiem i coś doradzić? Wiem że jakość obrazu też jest bardzo słaba ale w pierwszej kolejności chciałbym naprawić to odchylanie pionowe.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Trzy PRki w okolicy lampy PCL 85. Amplituda i liniowość generatora odchylania pionowego. Poza tym w miarę możliwości, powymieniać wszystkie kondensatory w tym bloku.
  • Poziom 37  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    MarioSpec napisał:
    Zrobiłem też mały eksperyment. Podłączyłem sygnał wideo do TV za torem p.cz i
    Ciekawe jak ????

Istnieje taki patent gdzie sygnał wideo łączy się za demodulatorem video i w ten sposób można zabytkowy telewizor normalnie użytkować mimo rozwalonej głowicy i p.cz.

Bo i tak generalnie naprawianie głowicy i p.cz robi się bardziej "dla sportu" niż dla realnych korzyści. No chyba że koniecznie nam potrzeba do jakiegoś sprzętu z wyjściem antenowym.

Link