Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł UPS do samochodu - zasilanie urządzenia po wyjściu z auta

21 Maj 2019 23:47 237 1
  • Poziom 11  
    Witam,

W swoim aucie planuje zamontować pewne urządzenie (max. 2A), które chciałbym, aby działało po opuszczeniu przeze mnie auta i pobierało prąd z oddzielnego małego akumulatora. Czas działania tego urządzenia na dodatkowym akumulatorze będę regulował doborem akumulatora odpowiedniej pojemności baterii (np. 7Ah), będzie on codziennie rozładowywany po wyjściu z auta i następnego dnia ładowany podczas np. 40 minutowej podróży. Tak, wiem będzie niedoładowany, będzie się psuł, będzie armagedon, ale proszę - nie to jest tematem tej rozmowy.

Przygotowałem w aucie dwa sygnały: +12V po stacyjce oraz +12V po uruchomieniu silnika. Oba sygnały można obciążyć prądowo, są zabezpieczone bezpiecznikiem 25A. Efekt jaki chce uzyskać, to po przekręceniu kluczyka moje urządzenie ma przestać być zasilane z dodatkowego akumulatora, a zostać zasilone z akumulatora pod maską. Mija czas... Po zapaleniu silnika moje urządzenie ma być dalej zasilane z sygnału po stacyjce, ale w tym momencie ma nastąpić ładowanie dodatkowej baterii. Po zgaszeniu silnika dodatkowy akumulatorek ma przestać być ładowany, urządzenie ma być zasilane z akumulatora pod maską. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i pójścia do domu urządzenie ma przejść na zasilanie z dodatkowego akumulatora. Następuje spadek napięcia do ok. 11.5V, urządzenie ma zostać wyłączone. Następnego dnia po wejściu do auta i włożeniu kluczyka do stacyjki urządzenie przechodzi z wyłączonego zasilania rozładowanego akumulatora na zasilanie z akumulatora pod maską, więc się włącza, następnie rozruch i pętla się zaczyna. Zobrazowałem to na rysunku poniżej:

Moduł UPS do samochodu - zasilanie urządzenia po wyjściu z auta

Najchętniej kupiłbym gotowe urządzenie, ale przez taki próg wymagań zapewne będę zmuszony wykonać je samodzielnie. Nie zależy mi na ładnie wytrawionej płytce PCB, ślicznej obudowie, mogę zlutować to na pająka, oby działało... Proszę Was o pomoc w doborze odpowiednich elementów oraz schematu takiego urządzenia. Jestem laikiem w tej sprawie, więc dlatego proszę Was o pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Tylko taka uwaga wykonawcza: Samochód i montaż "na pająka" - nie idź tą drogą, chyba że lubisz sporty ekstremalne. Ja od lat stosuję płytki uniwersalne, zamiast dedykowanych DIY i dobrze na tym wychodzę. Co do meritum - nie znam się na samochodach, więc zamilknę. Chociaż układ sterujący np. na układach logicznych CMOS i przekaźnikach dało by się opracować na podstawie Twojego opisu. Dobra, coś obiecałem, więc jestem cicho. Krzysztof Podstawa