Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Seat Ibiza 2007 (6L) - Prośba o wydobycie pinu immo z pamięci licznika

davidos 22 May 2019 07:38 2916 11
 • #1
  davidos
  Level 10  
  Dzień dobry Szanowni Forumowicze. Zakupiłem samochód Seat Ibiza 1.4 benzyna (6L) z końcówki 2007 (MY 2008) z tylko jednym w pełni sprawnym oryginalnym kluczykiem (pilot zdalnego sterowania + transponder immo). Drugi kluczyk który otrzymałem posiada wyłącznie docięty grot, bez transpondera (a raczej z niezakodowanym transponderem) czy pilota centralnego zamka. Zależy mi na zakodowaniu drugiego transpondera na wypadek, gdyby jakaś niepożądana przygoda spotkała pierwszy.  Próbowałem wydobyć kod immo za pomocą interfejsów VAG-Commander oraz VAG-Tacho, jednak bezskutecznie. Programy nie są w stanie odczytać poprawnie wsadu pamięci (ani dla ECU, ani dla Kombiinstrument). Próbowałem wybierać różne modele sterowników (ponieważ na liście nie znalazłem w 100% zgodnego z moim) - z niektórymi interfejsy nawiązywały połączenie, ale nic sensownego nie odczytywały.

  Wydaje mi się, że w tym modelu immobilizer może być zintegrowany z licznikiem, ponieważ po podmianie licznika na inny egzemplarz tego samego typu miga kontrolka immobilizera przy włożonym oryginalnym kluczyku (poza tym jednym ze scalaków w liczniku jest MEGAMOS RES - on chyba odpowiada za immobilizer?). Miałem niewielką nadzieję, że może we wsadzie pamięci licznika (93C86A) znajdę PIN zapisany tekstem jawnym (kilka powtórzeń jakiegoś 4-cyfrowego ciągu cyfr ASCII czy coś w tym stylu), zatem wylutowałem i odczytałem pamięć, jednak niestety żadnego jawnego kodu nie znalazłem. Zatem, czy ktoś z forumowiczów, uzbrojony w wiedzę, doświadczenie i odpowiednie oprogramowanie, byłby w stanie wyłuskać PIN immo z załączonego wsadu licznika?

  Kluczowe informacje na temat konfiguracji pojazdu są następujące:
  Zegary: 6L0920923B VDO V02
  Sterownik ECU: 036906034DG Marelli 4MV
  Immobilizer (po zalogowaniu VCDS-em do sterownika 25): widnieje ten sam numer, co przy zegarach, czyli 6L0920923B
 • #2
  castin
  Level 24  
  Ale w tym wsadzie masz bzdury, chyba że to od pralki albo tostera.
 • #3
  davidos
  Level 10  
  castin wrote:
  Ale w tym wsadzie masz bzdury, chyba że to od pralki albo tostera.

  To jest wsad z oryginalnego licznika z tego auta, odczytany z wylutowanej pamięci bezpośrednio za pomocą programatora, a nie za pomocą jakichś tam kabli diagnostycznych.

  Poza tematem dodam, że osoba od której kupiłem auto dorzuciła mi też drugi licznik, ale o innym oznaczeniu - 06L0920801, również z Ibizy 6L, również z 93C86A. W tym drugim liczniku więcej rzeczy jest zapisane we wsadzie tekstem jawnym, np VIN pojazdu. Nie ma to jednak związku z tematem, po prostu zauważalna jest różnica w zawartości pamięci.

  PS.
  Kolego castin, jeżeli jesteś na 100% pewien, że ten wsad powinien wyglądać inaczej to jeszcze raz wykręcę zegary i odczytam EEPROM. Chociaż z drugiej strony używałem dobrego programatora, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Z tego co wiem to niektóre liczniki mają szyfrowane wsady - może ten tak ma? Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć? A może ktoś ma przykładowy wsad z takiego licznika, żebym mógł zobaczyć, jak powinna wyglądać jego struktura?

  Mam na innym komputerze jeszcze jedną kopię tego wsadu, odczytaną tańszym programatorem (Willem). Jutro będę miał dostęp do tego komputera i porównam oba obrazy. Jeżeli będą identyczne to chyba będzie można wykluczyć błąd odczytu.
 • #4
  castin
  Level 24  
  Kurde, może być krypto, ale wątpie. Zobacz i odczytaj jeszcze raz.
 • #5
  davidos
  Level 10  
  castin wrote:
  Kurde, może być krypto, ale wątpie. Zobacz i odczytaj jeszcze raz.

  Akurat Kolego odpowiedziałeś, gdy dopisywałem tekst do swojego poprzedniego postu, więc nie widziałem Twojej odpowiedzi. Ale widzę, że pomysł mamy podobny. Dam jutro rano znać co wyszło z porównania wsadów (Willem vs Advantech). Dzięki za zaangażowanie.

  PS
  Jeżeli jednak krypto to damy radę coś zdziałać?

  PPS (23.05.2019)
  Właśnie porównałem wsady zgrane Willemem i Advantechem - są identyczne. Czyli jednak krypto? W załączniku przesyłam screen z programu TachoSoft, z ukazanym menu wyboru liczników do Ibizy - jak widać krypto tam figuruje, ale są i liczniki bez niego.

  Poza tym przesyłam jeszcze zgrany wsad z drugiego licznika o którym pisałem wcześniej - tylko dla porównania, tym wsadem się nie zajmujemy.

  W związku z powyższym, jest szansa na wydobycie pinu?
 • #6
  davidos
  Level 10  
  Nikt się nie podejmie? Jak w ogóle wygląda sprawa z odczytem pinu z kodowanego wsadu? Trudne / bardzo trudne / praktycznie niemożliwe? A może czegoś nie podałem, co mogłoby pomóc? Powiedzcie coś więcej.

  Czy jeżeli licznik jest z krypto, to również ECU będzie miał szyfrowaną pamięć? Jest jakaś reguła? Bo we wsadzie z ECU też chyba jest zaszyty PIN immo, zgadza się? No chyba, że ECU tylko dostaje sygnał zezwolenia z immo, w ogóle nie znając jego PINu. Pytam, bo może miałoby sens gdybym odczytał pamięć z ECU?
 • #7
  castin
  Level 24  
  Jak krypto, to po OBD na aucie. Możesz dać eeprom z ECU, ale wg. mnie dziwny masz ten odczyt.
  Porównałem tak na szybko ten twój wsad, weź go odczytaj jeszcze raz jak 8 i 16 bit.
 • #8
  davidos
  Level 10  
  OK, to w weekend wymontuję licznik jeszcze raz i odczytam 93C86 w trybie 8 i 16bit. Może masz rację kolego castin z tym odczytem, co prawda jest to 93C86A, a więc powinno być 8bit, ale nie zaszkodzi sprawdzić.

  A co do odczytu na aucie, to jest szansa że miałbym możliwość wypożyczyć interfejs Carprog, być może on by podołał zadaniu?
 • Helpful post
  #9
  Jurek220
  Level 30  
  Zawartość cryptet bezdyskusyjnie.Pin najlepiej odczytać po obd.
  Pin proszę na PW.
  Pozdr.
 • #10
  davidos
  Level 10  
  OK moi drodzy, to po kolei. Rozlutowałem zegary zgodnie z sugestią kolegi castin i zgrałem wsad 93C86A raz jako 8bit (czyli tak jak teoretycznie być powinno), drugi raz jako 16bit. W obu przypadkach "krzaki". Zrobiłem tak też dla drugiego licznika (bez crypto - chyba) - w przypadku 8bit coś sensownego widać, w przypadku 16bit - "krzaki".

  Mimo, że może to bez znaczenia, to jednak wrzucam te pliki tutaj - a nuż komuś się kiedyś zachce porównać poprawny i niepoprawny (z punktu widzenia organizacji pamięci) odczyt z EEPROM. Tak, wiem że wsad trochę różni się od tego z pierwszego postu - kilometry lecą....

  Kolego Jurek220, dziękuję za przesłanie PINu. Może uda mi się go sprawdzić jeszcze dziś w nocy, na razie mam rozlutowane zegary. Dam znać co wyszło.
 • #11
  davidos
  Level 10  
  Kolego Jurek220, mam wszelkie powody by przypuszczać, że podany przez Ciebie PIN jest poprawny. Dlaczego? Otóż przy zalogowaniu w VCDS w sterowniku immobilizera (polecenie 11: Login) jakimkolwiek innym PINem następuje chwilowe zerwanie połączenia ze sterownikiem i następnie jego wznowienie, a przy wprowadzeniu PINu od Ciebie połączenie pozostaje cały czas aktywne. VCDS jak to VCDS, w żaden sposób nie trąbi że PIN jest poprawny.

  Czekam na razie na transponder prekodowany, ponieważ wszystkie, które mam, są już przypisane do innych liczników. Wtedy będę miał potwierdzenie na 100% (początkiem tygodnia).

  Na koniec dziękuję koledze Jurek220 za rozwiązanie problemu. Profesjonalna robota, poszło od strzała. Podziękowania należą się również koledze castin za zaangażowanie w temat.

  edit (29.05.2019):
  Dziś otrzymałem transpondery, bez problemu udało się je przypisać do immobilizera, temat zamykam.
 • #12
  davidos
  Level 10  
  PIN wydobyty przez kolegę Jurek220 z szyfrowanego wsadu jest poprawny, dalsza procedura dodawania kluczyka była już wielokrotnie opisywana i okazała się skuteczna (VCDS -> Immobilizer -> Logowanie PINem -> kanał 21 w Adaptacji -> kolejne wkładanie kluczyków i przekręcanie na zapłon).