Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy bojler, zmiany w układzie

22 Maj 2019 18:00 99 9
  • Poziom 24  
    Witam kolegów, chciałbym prosić was o kilka porad przy modernizacji instalacji co w moim domu.
    Aktualnie mam problem w ciśnieniem wody cwu. Dom 200m2, dwa poziomy, po jednej łazience na poziom. Niemożliwa jest sytuacja, aby w dwóch łazienkach wziąc jednoczesnie prysznic. Na piętrze leci naprzemiennie zimna-ciepła woda. Po poszukiwania winnego okazało się, że fachman montujac 10 lat temu bojler pomontował sobie na wejściu i wyjsciu bojlera redukcje 3/4 na 1/2 cala,a po dziesięciu latac kamień przerobił 1/2 na 1/8. Latem jesstem zmuszony zdemontować bojler, wymienić rury cwu i zamontować nowy bojler, gdyż myślę, że ten zwykły, z czarnej stali już na nic ciekawego się nie nada.

Obecnie moja instalacja to kocioł gornego spalania. Palę w nim miałem, takim zwykłym, jak to Pan na skupie mówi - "pierwszym gatunkiem" za 600 zł/t. Mam dmuchawę, pompkę i sterownik. W układzie nie ma żadnej innej elektroniki, żadnych zaworów mieszających, czy pogodynek. Przekrojej rur co są z dość dużym zapasem przepływu. 5 osób w gospodarstwie domowym.

Dostałem od kolegi możliwość kupna nierdzewnych dennic fi50 za 200 złotych, chciałbym pospawać bojler pionowy z nierdzewki. Musiałbym kupić arkusz blachy gr. 2mm, czyli +300zł. Myślę, że wężownicę mogłbym pospawać z rur, bo takowe mam. Czyli bojler by mnie wyszedł jakies 600 złotych. Wyszłoby jakieś 220 litrów cwu, obecnie mam bojler poziomy Galmet 120 litrów, z pojedyńczą wężownicą. Kwestię spawania nierdzewki pomijam, bo to dla mnie chleb powszedni.

W piecu palę przez prawie cały rok. Zimą na ogrzanie całego domu oraz cwu zużywam około 1 tony miału, czyli 600 złotych. Temperaturę na kotle mam zadaną na 50 lub 55 stopni. Czy jest to optymalne palenie?

Kieruję do was pytanie, ktory wariant wybrać?
    1. Robić bojler z nierdzewki + zmienić temepraturę na kotle na wyższą + zastosować na wyjściu z nowego bojlera zawór mieszający? Grzejniki maja zaowry termostatyczne.
    2. Kupić i zamontować taki sam bojler?

Obrazek przypominający plus minus moją instalację.

Oraz cos, co chcialbym uzyskac:
  • Computer Controls
  • Poziom 24  
    jalop napisał:
    Dom 200m2, dwa poziomy,
    jalop napisał:
    Zimą na ogrzanie całego domu oraz cwu zużywam około 1 tony miału, czyli 600 złotych.
    Genialnie. Przy takich kosztach CO i CWU nic bym nie zmieniał.
  • Poziom 42  
    W układzie z górnego rysunku, bojler w lecie grzejesz bez konieczności używania pompki, a kupując nowy, w zasadzie nie będzie przeróbki, powinno wszystko w marę pasować.
    Dając bojler pionowy, raczej nie obejdzie się bez pracy pompki.
  • Computer Controls
  • Poziom 24  
    anchilos napisał:
    jalop napisał:
    Dom 200m2, dwa poziomy,
    jalop napisał:
    Zimą na ogrzanie całego domu oraz cwu zużywam około 1 tony miału, czyli 600 złotych.
    Genialnie. Przy takich kosztach CO i CWU nic bym nie zmieniał.

Koledzy wkradł mi się błąd. Place zima 600 złotych na miesiąc za opal. Nie za cały sezon.

@kaczakat wody czasami brakuje. Zawór chciałbym tam założyć, aby zwiększyć temperaturę na kotle do optymalnej. Tylko jakiej? 70C? Tak gorącej wody nie mogę puścić na krany, bo mi się dzieci poparzą

@stanislaw1954 pompka pracuje cały czas, sterowana sterownikiem.
  • Poziom 31  
    Zawór 4-drogowy montuje się na kotle, by najpierw nagrzał się cały kocioł. Ale już rozumiem, że to zawór mieszający do CWU (trochę mylące te schematy, w drugim pominąłeś CO, a kolory takie same), i tak na nim nie ma nastawy w oC, ustawiasz na czuja i korygujesz, ja mam 45oC. Do zaworu mieszającego podłączasz się ZW i CWU już za zaworem zwrotnym na ZW przed zbiornikiem.
  • Poziom 31  
    Ja mam tak podłączone:
    Sterownik CWU powinien mieć opcję "priorytetu CWU" i najlepiej osobną pompę/zawór przełączający. Działa to tak, że pompa załącza się tylko wtedy gdy woda w zbiorniku CWU jest za zimna, ale i ta w kotle jest cieplejsza niż ta w zbiorniku. Żeby nie było tak, że w kotle wygasło, w zbiorniku CWU masz 50oC, chcesz mieć 60oC i pompa ładuje ciepło ze zbiornika CWU w kocioł.