Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi

22 Maj 2019 22:22 222 8
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Mam problem z konfiguracją domoticza.
    Zakupiłem włącznik światła z funkcją wifi który działa za pomocą firmowej aplikacji. Natomiast w domoticzu nie.
    Wydaje mi się że brakuje prawidłowej informacji przy opcji "włącz akcję ". Wrzucam pare zdjęć. Miejsce ktore mnie interesuje zaznaczyłem na żółto. Ip wlacznika znam.
    Proszę o pomoc. Co zrobić by dodać włącznik do domoticza?

Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi Domoticz i inteligentny włącznik światła na wifi
  • Poziom 34  
    tom.tych napisał:
    ... Miejsce ktore mnie interesuje zaznaczyłem na żółto. Ip wlacznika znam....

Kolega ma bana na Google?

Poza "IP" kolega musi znać "adres", który wywoła akcję. Trzeba ten adres tam wpisać (gdzie zaznaczyłeś na żółto) i już.

Zanim jednak nastąpi "i już" proponuję poczytać pierwszy wpis z Google, który znalazłem -> http://kostrzewinki.pl/sonoff-touch-systemie-domoticz-espeasy/ a wpisałem "włącznik sonoff domoticz".
  • Poziom 11  
    Nie chcę być złośliwy bo to jest zbędne ale do tego że trzeba coś wpisać to i bez google doszedłem. Nawet zaznaczyłem na żółto.
    Cytat:
    Wydaje mi się że brakuje prawidłowej informacji przy opcji "włącz akcję ".

Zmieniając oprogramowanie stracę możliwość sterowania włącznikiem przez dedykowaną mu aplikację???
  • Poziom 34  
    tom.tych napisał:
    Nie chcę być złośliwy bo to jest zbędne ale do tego że trzeba coś wpisać to i bez google doszedłem. Nawet zaznaczyłem na żółto.

Nie chcę być złośliwy bo to jest zbędne ale wyszukałem za Ciebie te informacje w Google i nawet podałem link, gdzie wszystko (zaznaczam: WSZYSTKO) jest opisane łącznie z wymianą oprogramowania.

Nie chcę być złośliwy ale czy choć byłeś tam i czytałeś?

tom.tych napisał:

Zmieniając oprogramowanie stracę możliwość sterowania włącznikiem przez dedykowaną mu aplikację???

Tak.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    tom.tych napisał:

Tak. Jednak co to za różnica czy sterujesz przez ewelink czy przez domoticz?
    W dodatku w momencie przejścia na alternatywny soft. Włącznik jest Twój i tylko Twój i nie pracuje w chińskiej chmurze.
  • Poziom 11  
    Żeby domoticz funkcjonował "z zewnątrz" musi być przekierowany na zew ip. Takie ip jest chyba tylko płatne. Przynajmniej na tak slyszalem. Bez tego cała operacja możliwa jest tylko w obrębie sieci domowej. W sumie to taka chyba różnica że chinczyk już daje taką opcję.

Czy jest możliwość w pierwszym etapie pierw zapisania obecnego oprogramowania wlacznika na dysk tą samą metodą co podmieniamy oprogramowanie? Wolał bym mieć możliwość ewentualnego powrotu do stanu zakupu.
  • Poziom 34  
    tom.tych napisał:
    Żeby domoticz funkcjonował "z zewnątrz" musi być przekierowany na zew ip.

Są dwie metody.
    1) przekierowanie
    2) zewnętrzny serwer (DDNS)

Chińczyk stosuje tę drugą metodę. Skutek tego jest taki, że w przypadku "braku internetu" nie możesz ani wyłączyć ani włączyć światła (bo zew zętrzny serwer nie może komunikować się z urządzeniem). Dlatego ważne jest by wszystko obsługiwać lokalnie a tylko w razie konieczności skorzystać "z dostępu zewnętrznego".

Zresztą uważam, że w takim przypadku jest jeszcze lepsza metoda. VPN na swoim routerze.

tom.tych napisał:

Takie ip jest chyba tylko płatne.

To zależy od dostawcy internetu. Najczęściej (choć nie zawsze) płatne jest stałe IP ale do potrzeb przekierowania wystarcz publiczne.

tom.tych napisał:

W sumie to taka chyba różnica że chinczyk już daje taką opcję.

Różnice masz opisane wyżej.

tom.tych napisał:
    ...
    Czy jest możliwość w pierwszym etapie pierw zapisania obecnego oprogramowania wlacznika na dysk tą samą metodą co podmieniamy oprogramowanie? Wolał bym mieć możliwość ewentualnego powrotu do stanu zakupu.

Nie, nie ma. Za to nie widzę przeszkód by uzyskać "taki sam efekt jak u chińczyka" na oprogramowaniu alternatywnym.
  • Poziom 11  
    Ok. Czekam na programator do zmiany oprogramowania. Póki co pobawiłem się taką aplikacją jak "google home" gdzie udało mi się skonfigurować włącznik dodając funkcję wyboru głosowego (fajny bajer). Tylko pojawił się problem gdy dodałem inteligentny włącznik z funkcją pomiaru temperatury. Aplikacja google home nie widzi temperatury. Tylko sam wlacznik. Jest jakaś funkcja, opcja by to zobaczył?