Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programmable air - programowalny system pneumatyczny dla Raspberry Pi

ghost666 23 May 2019 11:53 801 0
Altium Designer Computer Controls
 • Programmable air - programowalny system pneumatyczny dla Raspberry Pi
  Programmable-Air jest zestawem narzędzi sprzętowych, który umożliwia nadmuchiwanie i opróżnianie obiektów z powietrza. Wyposażony w moduł Arduino Nano zestaw jest wyposażony w pompy, zawory pneumatyczne oraz czujnik ciśnienia, który umożliwia użytkownikom poznawanie zagadnień związanych z pneumatyką.

  Niektóre z potencjalnych zastosowań obejmują maszyny do typu pick-and-place, systemy próżniowe, miękkie roboty zdolne do chodzenia, miękkie dłonie robotyczne. Dzięki temu systemowi można wykorzystać strzykawki jako proste siłowniki liniowe, skonstruować nadmuchiwany biustonosz czy stworzyć szereg ciekawych instalacji artystycznych.

  Specyfikacja opisywanego zestawu:

  * Wbudowany moduł z mikrokontrolerem - Arduino Nano oparte na układzie Microchip ATMega328P.
  * System pneumatyczny, umożliwiający puszczanie tym samym giętkim wężem nad- i podciśnienia, jak i powietrza o ciśnieniu atmosferycznym.
  * Maksymalne ciśnienie: 0,5 atmosfery (7.5 PSI / 50 kPa)
  * Minimalne ciśnienie: -0.5 atmosfery (-7.5 PSI / -50 kPa)
  * Prędkość przepływu: do 2 litrów na minutę
  * Rozszerzenia:
  - Złącza Grove I²C do łatwego dodawania dodatkowych sensorów (nie pokazane na prototypie)
  - Możliwość dodania kolejnych zaworów pneumatycznych na modułach rozszerzających
  * Zasilanie: 12 V / 1,2 A przez złącze zasilające.

  Programmable air - programowalny system pneumatyczny dla Raspberry Pi
  Ponieważ projekt jest w pełni otwarty, na Githubie znaleźć można całą dokumentację - schemat i projekt PCB stworzone w Eagle, a także zestaw danych komponentów, pliki CAD i kod źródłowy dla modułu Arduino.

  Zestaw jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu go z pudełka, więc nie musisz kupować dodatkowych zasilaczy, kabli, pomp, rur ani zaworów. W komplecie znajduje się przewodnik wprowadzający, wyjaśniający więcej na temat połączeń pneumatycznych i pokazujący, jak wykonać chwytak w oparciu o ten zestaw. Konstrukcja tego uniwersalnego chwytaka jest bardzo pomysłowa:

  Chwytak ten to zasadniczo balon wypełniony zmielonymi ziarnami kawy. Jeśli umieści się taki balon nad przedmiotem i przyłoży pewną siłę, to luźne fusy kawy zlecą na dołi rozłożą się wokół obiektu. Kiedy wypompuje się powietrze z wnętrza balonu, fusy kawy ścisną się i będą twardą bryłą, chwytającą przedmiot.

  Poniższy film pokazuje niektóre z ciekawych projektów, które są możliwe do zbudowania, dzięki temu zestawowi pneumatycznemu.

  Programmable-Air właśnie uruchomił zbiórkę na https://www.crowdsupply.com/tinkrmind/programmable-air
  " target="_blank" rel="noopener nofollow ugc" data-caption="" title="http://
  https://www.crowdsupply.com/tinkrmind/programmable-air
  " class="postlink ">Crowd Supply. Próg wynosi 16 tysięcy dolarów. Wpłata w wysokości 150 dolarów zapewnia nam kompletny zestaw startowy Programmable-Air z dodatkowymi, silikonowymi wężami i złączami pneumatycznymi. Aby rozpocząć, wystarczy dodać własny moduł Arduino Nano, zasilacz i kabel USB. Zamiast tego można wpłacić na projekt 175 dolarów i otrzymać zestaw Deluxe. Zawiera on wszystkie trzy elementy brakujące w zestawie startowym, a także materiały do stworzenia manualnego chwytaka próżniowego i do wykonywania opisywanego powyżej chwytaka. Wszystkie elementy zapakowane są w podręczną walizkę.

  Programmable air - programowalny system pneumatyczny dla Raspberry Pi


  Wysyłka w USA jest darmowa, ale reszta świata dopłacić musi 30 dolarów, aby dostać zamówiony zestaw. Wysyłka dla osób wspierających projekt na Crowd-Supply zaplanowana jest na październik 2019 roku.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/05/17/programmable-air-arduino-nano-pneumatics-kit/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11304 posts with rating 9540, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls