Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęgło Hydrauliczne - instalacja

23 Maj 2019 12:06 291 10
  • Poziom 3  
    1. Jakiej mocy powinno być sprzęgło jeśli kocioł gazowy ma 24 kW ?
    2. Czy ważne jest czy będzie w pionie czy w poziomie ?
    3. Jak powinny być rozdzielone obiegi za sprzęgłem jeśli jest samo sprzęgło ? Jakiś rozdzielacz czy trójniki ?
    4. Czy stosował ktoś sprzęgło z rozdzielaczem termojet ?
    5. Czy pompy za sprzęgłem mogą być w pionie ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    O doborze sprzęgła masz tutaj: Link
    Ważna jest też moc instalacji, a w szczególności przepływy w poszczególnych obiegach.

Teoretycznie nie ma znaczenia czy będzie w pionie czy w poziomie. Jak jest w pionie to łatwiej odpowietrza się układ i kocioł, bo na górze sprzęgła montuje się odpowietrznik automatyczny - w niektórych sprzęgłach Flamco jest fajny separator powietrza.

Rozdzielenie obiegów za sprzęgłem - dowolne, albo za pomocą gotowych rozdzielaczy albo jak ktoś chce - za pomocą trójników.

"Termojet" nie stosowałem.

Pompy za sprzęgłem mogą być dowolnie - w pionie lub w poziomie, np. w gotowych grupach pompowych są w pionie.
  • Poziom 3  
    ls_77 napisał:
    "Termojet" nie stosowałem.

A jakie stosowałeś ? Co możesz polecić ?

ls_77 napisał:
    Pompy za sprzęgłem mogą być dowolnie - w pionie lub w poziomie, np. w gotowych grupach pompowych są w pionie.

A jeśli chodzi o wirnik pompy ? Może być w poziomie ?
  • Poziom 32  
    Wirnik pompy - oś obrotu wirnika i silnika zawsze poziomo:

Sprzęgła stosowałem różne:
    od zwykłych stalowych spawanych "Euroterm" - tutaj brak tulei pod czujnik - trzeba dawać własną - jest tylko wspawana mufa 1/2"
    przez spawane z nierdzewki "Panek"
    gotowe polskie "Elterm" z izolacją lub bez
    gotowe "Flamco" - najfajniejsze: FlexBalance EcoPlus C z fajnym odpowietrznikiem, w porządnej izolacji Link
    gotowe pod grupy pompowe Meibes - wartownik K
    oryginalne Vaillant.

Dla każdego coś dobrego - niekiedy widziałem "samoróby" z kształtek, np. trójników czarnych + nyple, miedziane lutowane z trójników i rurek.
  • Poziom 3  
    Czujnika akurat nie będę potrzebował. Bardziej pytam pod kątem jakości wykonania, grubości blachy z jakiej jest wykonane itp.

1. Czy można przewymiarować sprzęgło ? Co się stanie jak dam 70 kW ze względu na przepływ (bo taki potrzebuje min. 4m3) ?
    2. Czy można stosować sprzęgło z nierdzewki w instalacji gdzie są rury miedziane a kształtki mosiężne ?
  • Poziom 32  
    _CM_ napisał:
    Czujnika akurat nie będę potrzebował.

A jaki kocioł? Większość producentów zaleca czujnik temp. sprzęgła, żeby tam mierzyć temp. odniesienia, bo będzie inna od tej wychodzącej bezpośrednio z kotła.

_CM_ napisał:
    Bardziej pytam pod kątem jakości wykonania, grubości blachy z jakiej jest wykonane itp.

Nigdzie nie znalazłem informacji o grubości blach z jakiej były wykonane, ale to nie są cienkie blaszki.

_CM_ napisał:
    Czy można przewymiarować sprzęgło ? Co się stanie jak dam 70 kW ze względu na przepływ (bo taki potrzebuje min. 4m3) ?

Jeśli przepływ jest duży to i sprzęgło powinno być duże. 70 kW nie powinno być za duże.

_CM_ napisał:
    Czy można stosować sprzęgło z nierdzewki w instalacji gdzie są rury miedziane a kształtki mosiężne ?

Widziałem takie instalacje i nic się nie działo. W kotłach też są wymienniki z "nierdzewki" (stali szlachetnej) a instalacje miedziane i mosiężne. Viega miała w swoim systemie zaprasowywanym rury "nierdzewki" a kształtki z mosiądzu/brązu. Tak więc raczej nic się nie powinno dziać, ale zawsze można zadać pytanie producentowi sprzęgła.
  • Poziom 3  
    Cytat:
    A jaki kocioł?

Kocioł będzie ACV. Tam chyba czujnik nie będzie potrzebny.

Co do sprzęgła to zastanawiam się nad Flamco (to co podałeś) lub Afriso.
    Flamco - tu biorę pod uwagę też 100 kW bo ono ma pojemność 2,3 litra więc fajnie "zbuforuje" mi instalacje.
    Afriso - tu 70 kW bo też ma 2,3 litra pojemności. Afriso ma tez z rozdzielaczem na 2 obiegi.

Które byś wybrał ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Obojętnie. Obie markowe firmy.

Może Afriso z rozdzielaczem na 2 obiegi.
  • Poziom 3  
    To jeszcze jedno pytanie:
    Jak to jest, że Flamco o pojemności 2,3 litra ma moc max. 100 kW, przepływ 44 m3 i króćce 5/4" a Afriso o tej samej pojemności ma moc max. 70 kW, przepływ max 4,4 m3 i króćce 1" ?
    Czy to nie pojemność ma wpływ na moc ? Flamco o mocy max. 60 kW ma pojemność 1,4 litra....
  • Poziom 25  
    Powierzchnia styku ma znaczenie, czy wymiary zewnętrzne wszystkich są podobne? Obstawiam że ten większej mocy ma większe wymiary.
  • Poziom 32  
    Moc zależy od dwóch zmiennych: przepływ i różnica temperatur. W danych technicznych urządzenia powinno być podane dla jakich przepływów i delaT jest podawana moc sprzęgła.