Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring AHD, CVI, TVI - jaki przewód, koncentryczny czy skrętka?

23 Maj 2019 14:29 567 11
 • Poziom 6  
  Witam. Pytanie do fachowców - mam zamiar założyć monitoring m-ki HIK Vision na 8 kamer. Jest to zestaw w technologii AHD/HD-TVI. Jakich przewodów powinienem użyć? Koncentrycznych z zasilaniem czy też UTP tzw.skrętki i do tego transmitery. Ale czy przy rozdzielczości zestawu 5Mpx na skrętce i transmiterach nie utracę jakości obrazu? I będą też spore odległości od rejestratora do kamer - nawet do 70m. Przejrzałem część postów na ten temat, jedni mówią, że kabel koncentryczny to przeżytek. A monitoring IP odpada - koszty... Wdzięczny będę za sugestie i podpowiedzi.
 • Pomocny post
  specjalista-kamery przemysłowe
  Ja stosuję skrętki UTP, aczkolwiek na koncentryku nie ma ewentualnych zakłóceń. Jak się dobrze wykona instalację to nie będzie problemów - przynajmniej mi się nie zdarzają. Co do odległości, teoretycznie powinno Ci to prawidłowo działać. Możesz także zastosować zasilacz z napięciem np 13-14V, to na końcu takiego przewodu będzie jakieś 12-13V - mowa o skrętce. Z koncentrykiem o tyle niefajnie, że za X lat jak zechcesz wymienić kamery na IP to będzie z tym problem - co prawda są konwertery z koncentryka na IP, ale to rzeźbienie i dodatkowe koszty.
 • Poziom 6  
  dzięki za odpowiedź. Ale chciałbym jednak upewnić się, czy przy skrętce i transmiterach sygnał video 5Mpx zostanie zachowany z kamery do rejestratora. Jeden z instalatorów powiedział mi, że niekoniecznie obraz z kamery przy takim przewodzie dotrze w tej rozdzielczości do rejestratora. Podpowiedź z zasilaniem godna zapamiętania.
 • Poziom 2  
  przemas69 napisał:
  dzięki za odpowiedź. Ale chciałbym jednak upewnić się, czy przy skrętce i transmiterach sygnał video 5Mpx zostanie zachowany z kamery do rejestratora. Jeden z instalatorów powiedział mi, że niekoniecznie obraz z kamery przy takim przewodzie dotrze w tej rozdzielczości do rejestratora. Podpowiedź z zasilaniem godna zapamiętania.


  Ja staram się tak nie robić, ale jeden z klientów został przeze mnie ostrzeżony że mogą być problemy, uparł się na takie rozwiązanie i jednak było OK.
  Weź też pod uwagę iż jeśli montujesz analog AHD na koncentryku, instalacja taka może być zakłócana przez ewentualne urządzenia które wytwarzają duże pole elektromagnetyczne, przy IP i skrętce tego nie ma.
  Jak będziesz kupował koncentryk to weź od razu tzw. "baranek" czyli kabel koncentryczny z biegnącym od razu przy nim przewodem zasilającym.
  I pamiętaj o zamontowaniu bezpieczników, jak pójdzie przepięcie to nie sfajczysz kamer.

 • Poziom 43  
  Możesz śmiało na UTP, zasilanie z bliższego punktu jeśli to możliwe, na jakości nie stracisz jeśli zastosujesz dobrej jakości transmitery.
 • Poziom 21  
  A ja powiem jedno - spójrz na maksymalne długości kabli przy analogowej transmisji HD. Dlaczego koncentryk wygrywa i jaki z tego wniosek? Oczywiście nie mówię o koncentryku z żyłą stalową itp. wynalazkach.

 • Poziom 43  
  niebieskipolo napisał:
  spójrz na maksymalne długości kabli przy analogowej transmisji HD. Dlaczego koncentryk wygrywa i jaki z tego wniosek?

  Patrz, na UTP między 400-600m, przy aktywnej do 2km. więc? Nadal koncentryk lepszy?
 • Poziom 21  
  sosarek napisał:
  Patrz, na UTP między 400-600m, przy aktywnej do 2km. więc? Nadal koncentryk lepszy?

  Każde źródło, które znam, podaje większy zasięg dla koncentryka. Może korzystamy z różnych - pokaż proszę takie, które wskaże, że jest odwrotnie.

 • Poziom 43  
  No na koncentryku maks.2500m, tylko pytanie ile na takiej odległości zbierze śmieci - od lat nie wykorzystuję go w instalacjach, podobnie jak większość.
 • Pomocny post
  Poziom 1  
 • Poziom 6  
  Fajnie, że rozpocząłem dyskusję. Przychylam się jednak do montażu po kablu koncentrycznym zespolonym z zasilaniem, oczywiście lepszej jakości. Póki co, monitoring IP kosztuje i nieprędko zmienię zestaw. zasilanie przy zespolonym można dodawać na różnych odcinkach aby nie utracić właściwego napięcia. Jakoś nie mam przekonania do skrętki przy dużych odległościach i transmiterach na końcach. Tym bardziej, że wokół będzie dużo różnych przewodów elektrycznych, w tym 400V. Nie chciałbym później co chwila zaglądać do monitoringu, dlaczego coś mruga lub pływa w obrazie. tematu nie zamykam, może jeszcze podyskutujemy.
 • specjalista-kamery przemysłowe
  przemas69 napisał:
  Tym bardziej, że wokół będzie dużo różnych przewodów elektrycznych, w tym 400V. Nie chciałbym później co chwila zaglądać do monitoringu, dlaczego coś mruga lub pływa w obrazie. tematu nie zamykam, może jeszcze podyskutujemy.


  Na skrętce i przy małej ilości szczęścia to takie zjawisko może występować przy systemach innych niż IP. Na konwerterkach i owszem, ale wystarczy wtedy trochę porzeźbić. Mam kilka instalacji na dużych halach produkcyjnych, gdzie odległości po skrętce dochodzą do ok300m(większość 100-150m). Instalacje te były robione ponad 10 lat temu nie przeze mnie. Większość kamer jest na 24V i to po dwie kamery na jednym kablu. Na pierwszej hali są 32 kamery, na drugiej 30, a na trzeciej 16. Wszystko było ok, dopóki kamery nie zaczęły siadać... Najgorzej było na tej drugiej, ale wszystko już mam ogarnięte. I kolejna ciekawostka - nie miałem "na już" kamer na 24V i musiałem kombinować z kamerami na 12V. Konwertery 24V->12V się średnio sprawdzają, ponieważ 5 na 10 kamer działa prawidłowo, a kolejne 5 musiałem zasilić lokalnie przy kamerze(zakłócenia zniknęły).
  Zakłócenia, jak już wyżej wspomniałem, można wyeliminować stosując zasilanie(montując zasilacz) blisko montażu kamery - ale to kolejna dodatkowa robota.