Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik grzałki CWU do fotowoltaiki + 8 paneli 280W

23 Maj 2019 14:36 627 8
 • Poziom 3  
  Witam.

  Szukam schematu sterownika grzałki bojlera do paneli fotowoltaicznych.
  Ogólnie na dachu 8 paneli po 280 W, Chciałbym połączyć w szereg napięcie uzyskiwane z paneli było bliskie 230 - 240 V.
  Przy takim napięciu nie musiałbym prowadzić zbyt grubych przewodów i mniejsze straty energii. Dwa zbiorniki, jeden 100 a drugi 200 L.
  Grzałki po 2kW , ale można wymienić jeśli były by zbyt mocne. Założenie jest takie, aby najpierw grzać wodę w mniejszym bojlerze, dopiero po osiągnieciu zadanej temperatury, przełączyć panele na drugi 200L bojler. Chodzi mi głównie o sterownik, który by dopasował moc 8 paneli do grzałki przy różnych warunkach pogodowych, w miarę możliwości ze śledzeniem punktu pracy. Wejście sterownika w granicach 150 - 250 V nap. stałego , jak pisałem aby nie łączyć paneli równolegle i nie ciągnać zbyt grubych przewodów, oraz ograniczyć straty. Większość przetwornic zamienia 12 V na 230V ale mało jest zasilanych wyższym napięciem. Wiem, że można kupić taki sterownik od około 500 zł, ale na chwilę obecną nie zdecydowałem jeszcze, czy będzie to instalacja ON-GRID, czy grzanie CWU + ewentualnie zasilanie urządzeń małej mocy. Dla tego nie chciał bym w ciemno kupować ani invertera ongrid, ani przetwornic, czy kontrolerów ładowania. Chciałbym najpierw zobaczyć, jaka będzie wydajność tych paneli i jak będą sobie radziły z podgrzewaniem CWU w mniej słoneczne dni + później ewentualnie aku i przetwornica do zasilania odbiorników małej mocy, jak również zabezpieczenia zasilania podczas wyłączeń napięcia z energetyki (oświetlenie, lodówka , piec CO). z Tego co czytałem to system ongrid nie daje zasilania podczas wyłączeń prądu. Na chwilę obecną potrzebuję rozwiązanie -sterownik grzałki z paneli. Przełączanie bojlerów sobie ogarnę. Ewentualnie porady co do przetwornic aby pociągnęło lodówkę (rozruch) i oświetlenie led i aku (pojemność) . Być może ktoś używa podobnych rozwiązań, z góry dzięki za porady.
 • Fabryka prądu
 • Fabryka prądu
 • Poziom 11  
  Witam
  U siebie zamontowałem 6 paneli po 270W .Panele są podłączone do sterownika https://allegro.pl/oferta/regulator-mppt-grzalki-zasilanej-panelami-400v-10a-7527130812 oraz https://allegro.pl/oferta/bufor-ladunku-do-pa...-6c3be5bbb2d8755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951. Przewody 6mm. Grzałka 1500W. Bojler 100L.
  Przygotowuje sie do zamontowania jeszcze jednego bojlera i wpiecia go w układ. Jak nagrzeje sie woda w pierwszym zbiorniku to grzanie przełączy się na drugi zbiornik. Przy słonecznej pogodzie do godziny 11-12 mam wyznaczoną temperaturę 65 stopni.
 • Poziom 3  
  Na internecie były po 350 zł, widzę cena już podskoczyła na 380.
  Nie ufam temu wynalazkowi.
  Czytałeś instrukcję obsługi?
  http://www.el-car.auto.pl/files/Instrukcja%20obslugi%20F5.0.pdf
  "UWAGA!!!
  ER.1 Oznacza uszkodzenie tranzystora sterującego, należy natychmiast odłączyć
  regulator i odesłać do serwisu. W momencie wyświetlania tego błędu grzałka jest
  ciągle zasilana z paneli i regulator nie jest w stanie jej wyłączyć!
  Pozostawienie regulatora z tym błędem może doprowadzić do jego stopienia, a nawet
  pożaru. "
  To jest jakiś chałupniczy wynalazek , poza tym ten bufor energii - 2 kondensatory 100uF za 90 zł , razem prawie pięć stówek
  W normalnym sterowniku wszystko jest już wbudowane.
  Masz grzałkę na dole zbiornika czy na środku?
 • Poziom 11  
  Przed zakupem ponad rok temu zapoznałem się z instrukcją. Sterownik działa bezproblemowo. Mam poziomy zbiornik . Woda grzeje się do 65 stopni. Nie mam z nim problemów. Odpowiednia instalacja z zabezpieczeniami i można spać spokojnie. Sterownik spełnia moje oczekiwania ,spełnia swoje zadanie. Zawsze można wydać kilka razy więcej na sterownik innej firmy ale czy ma to sens skoro ten robi robotę.
 • Poziom 12  
  Daniemm55 :

  I dobrze że nie ufasz .. widziałeś na oczy 4kW DC/DC przetwornice ?
  Nie to łap :
  Sterownik grzałki CWU do fotowoltaiki + 8 paneli 280W

  Tylko 11kg wagi..

  Więc to z allegro ( dobrą spostrzegawczość masz ) to nie MPPT a zwykły PWM...

  I jeszcze na szynę DIN i 4kW ..
 • Poziom 3  
  Miałem już okazję widzieć urządzenia większej mocy. Co prawda wyższa częstotliwość pracy przetwornic DC-DC daje nam możliwość zmniejszenia wymiarów urządzeń ale ta UWAGA w instrukcji obsługi powinna wzbudzić już naszą czujność. Tego typu sterownik można zbudować samemu np. na bazie arduino. Istnieje również konstrukcja Brizo. Jestem ciekaw czy ten sterownik z allegro ma jakieś dopuszczenia czy certyfikaty.
  Osobiście zakupiłem już inwerter ON-Gird i mam w planie włączenie instalacji do sieci. Inwerter pomimo sporych wymiarów radiatora podczas produkcji mocy rzędu powyżej 1kW już odczuwalnie się grzeje.
 • Poziom 12  
  Zygi75 jakie dałeś zabezpieczenia do swojej instalacji do grzania wody
  może jakiś schemat załączysz ?
 • Poziom 3  
  Tu jest coś na podobny temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3313936.html
  Fotowoltaika się rozwija, jest popyt to jest i podaż, dlatego trzeba zachować czujność.
  Jak to się dzieje, że w obecnych czasach takie praktyki mają miejsce?
  Pamiętam jak w latach 90-tych można było kupić na straganach sprzęt grający z napisami 100- 200-itd... Watt.