Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana kolejności rozruchu systemu

CreIser 24 May 2019 10:20 1788 6
 • #1
  CreIser
  Level 9  
  Dzień dobry.

  Posiadam laptopa HP Omen ze standardowym dyskiem HDD, na którym jest partycja systemowa + partycja Recovery.
  Dołożyłem do laptopa dysk SSD na złączu M.2.
  Żeby postawić system musiałem przejść do trybu "Legacy", wybrać bootowanie (przy pomocy "Esc", a następnie F9) z dysku SSD.
  Po zainstalowaniu systemu sformatowałem starą partycję systemową (na HDD). Recovery pozostawiłem.
  I teraz sprawa wygląda następująco:
  1. W trybie "Legacy" koniecznie jest wybieranie "Esc" i wskazanie dysku SSD, jako rozruchowego. Nie ma możliwości przestawienia dysku SSD nad dysk HDD.
  2. W trybie "UEFI" z automatu uruchamia się "system" z dysku HDD. To znaczy jego szczątki autonaprawy. Nie ma możliwości przestawienia dysku SSD nad dysk HDD.

  Podpowie ktoś rozwiązanie, które po włączeniu laptopa z przycisku sprawi, że uruchomi się on z dysku SSD, a nie starego?

  Tak wygląda to "od środka":

  Spoiler:


  Zmiana kolejności rozruchu systemu

  Zmiana kolejności rozruchu systemu

  Zmiana kolejności rozruchu systemu  Druga sprawa. Czy warto tworzyć instalator Windowsa w trybie UEFI, a nie Legacy? Czytałem w sieci, że rozruch systemu jest dużo bardziej płynny i szybszy.
 • #2
  bumble
  User under supervision
  Powinieneś mieć dysk w uefi a legacy ustawiasz np jak chcesz uruchomić z pen drive instalkę. Dla systemu win 10 . Moj laptop to lenovo z i5 8250 nie pamietam modelu. Dysk z systemem 500 i odłożony nvme 250. Instalacja win 10 czystej instalki z pendrive. Przy pomocy minitool partition magic usunąłem na dysku hdd wszystkie partycje i utworzyłem jedna. W biosie ustawienie na legacy i uruchomienie instalki z pen drive. Tam wybierasz dysk m.2. Instalujesz win 10 i to wszystko. Czy zależy ci na recowery? Win 10 instaluje wszystkie sterowniki automatycznie. Nie wspomniałeś co to za system.
 • #3
  Yrecki
  Level 14  
  Miałem kiedyś podobną sytuację...
  1. wyjąłem stary dysk;
  2. w BIOSie dałem ustawienia domyślne, zapisz;
  3. zainstalowałem windows na ssd;
  4. włożyłem stary dysk.
  I poszło jak chciałem :)
 • #4
  CreIser
  Level 9  
  Chyba się udało.
  Pod opłaceniu pendrive i pozostawienia sprzętu w trybie UEFI wyświetla się ekran z wyborem woluminu. Gdy wybieram wolumin 6 uruchamia się system z dysku SSD.
  Czy tak powinnk być?

  Edit: Windows 10 Home
 • #5
  bumble
  User under supervision
  Nie. System powinien się ładować automatycznie bez wybierania czegokolwiek.
  Ja robiłem jak kolega Yrecki pisze przy win7. Nie wiem czy działa na win 10. Zapewne tez.
 • #6
  CreIser
  Level 9  
  Wygląda na to, że jest wszystko dobrze.
  Po wybraniu komendy "msconfig" usunąłem z rejestru uruchamiania pozostałości po systemie na dysku HDD. Za chwilę pierwszy restart. Zobaczymy, jak pójdzie.
  W każdym razie nowy system stoi na NVMe.

  Edit:

  Opiszę jeszcze, jaki miałem problem podczas instalacji. Pendrive z systemem W10 przygotowany w programie Rufus. Schemat partycjonowania GPT. Restart komputera, pozostawienie sprzętu w systemie UEFI. Esc -> Boot from... -> USB (UEFI). Instalator wystartował, sformatowałem dysk SSD, zainstalowałem system. Restart komputera. System próbował wstać z pozostałości po HDD, czyli Recovery. Po przestawieniu w tryb Legacy i wybraniu opcji Boot from SSD - brak sektora rozruchowego. Musiałem powrócić do UEFI, wybrać Esc, Boot from Efi file i w strukturze wskazać plik bootx64.efi. Po zatwierdzeniu instalacja systemu została dokończona i jedyne, co musiałem wybrać to wolumin, a następnie usunąć z rejestru uruchamiania ścieżkę do Windowsa na dysku D.

  Trochę skomplikowane to było (jak dla mnie), ponieważ pierwszy raz instalowałem system z USB w trybie UEFI, ale jednak poszło :)
 • #7
  bumble
  User under supervision
  Ja mam bootowalnego pendrive z cdrinfo. Tam wrzucasz obojętnie jaki obraz i z tego bootowalnego pendrive mozesz odpalić nie tylko win ale np acronisa czy narzędzia do testowania dysków.