Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory audio: montaż VAC vs VDC

24 Maj 2019 11:26 324 11
  • Poziom 4  
    Drodzy forumowicze,

w moich Canton Quinto na zwrotnicy mam stare (~40 lat) elektrolity z oznaczeniem pojemności,
    którą rozumiem, natomiast napięcie podawane jest w VAC.

Są to całkiem niezłe kondensatory z tolerancją 5%. Szukam zamienników (o tej samej wartości, żeby
    utrzymać parametry zwrotnicy, nie ruszam cewek, nie zmieniam obudowy, etc.).
    Np. Jantzen podaje napięcie w VDC i tu mam pytanie: generalnie to większość producentów podaje
    w kondensatorach do zwrotnic wartości VDC, a w tych cantonach jest VAC.
    http://www.jantzen-audio.com/wp-content/uploads/2016/08/Premium-ELKO-List-18-08-2016.pdf

EDIT: domyślam się, że chodzi o wartości skuteczne napięcia prądu przemiennego i trzeba to przeliczyć.
    Spojrzałem na taką stronkę, producent podaje wartości w VAC i VDC:
    https://www.electrocube.com/details/aenp-non-...io-capacitors-for-speaker-crossover-networks/

Przelicznik jest różny, od 1.4 do 1.5 i więcej.
    Czy tak powinienem mniej więcej to przeliczyć?

Z pozdrowieniami
    --
    Kamil
  • Poziom 4  
    Ok, rozumiem, mają być bipolarne, ale nie mogą być przecież też dla zbyt niskiego napięcia.
    Myślałem o Jantzen, mają wszystkie wymagane pojemności, niestety są nieco większe:
    http://zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=6_103&products_id=1082

Czy mogę nieco inaczej je umiejscowić na zwrotnicy (oczywiście z zachowaniem połączeń), niektóre
    wyżej, etc. żeby znaleźć trochę miejsca na większe gabaryty?

K.
  • Poziom 43  
    Rozumiem chęć zachowania stanu oryginalnego, ale wymiana elektrolitu na elektrolit jest pozostawieniem układu nie do końca pewnego; Elektrolity (kondensatory elektrolityczne - nie ważne czy bipolarne czy nie) się "starzeją" - tracą pojemność, zwiększa się ich upływność i... podbarwiają (a raczej "zmiękczają" za sprawą gorszego przenoszenia wysokich częstotliwości) dźwięk. Już na pewno bezpieczniej byłoby więc zastosować jakiekolwiek kondensatory foliowe.
    Oczywiście napięcie powinno być wyższe (co najmniej 50V) i pojemność taka sama jak oryginalnych. Zmiana pojemności (patrz wyżej wady elektrolitów) zmienia parametry zwrotnicy co nie jest ani bezpieczne (dla wzmacniacza) a ni dobre dla jakości odsłuchu.
  • Poziom 4  
    Myślałem o wymianie na foliowe MKP, ale gdzieś przeczytałem, że mają one dość inną ESR i zamiana elektrolitycznych
    na foliowe też może się źle skończyć. Czy tak może być? Chciałem właśnie zachować parametry zwrotnicy, żeby nic
    nie pogorszyć, a polepszyć sobie nowymi kondensatorami :) No i jeżeli te markowe kondensatory (Mundorf, Jantzen) znów
    podziałają dobrze z 10-20 lat to i tak przeżyją te głośniki podejrzewam :) Cena wymiany Mundorf/Jantzen to tak ok. 40-60 PLN głośnik.
    Założyłem też inny post z innym, ale powiązanym z tym tematem pytaniem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3584558.html
  • Poziom 43  
    spanish_inq napisał:
    Chciałem właśnie zachować parametry zwrotnicy, żeby nic
    nie pogorszyć, a polepszyć sobie nowymi kondensatorami

Moim zdaniem może być tylko lepiej. Ostatecznie kondensatory bipolarne elektrolityczne są stosowne głównie w kolumnach budżetowych...
    spanish_inq napisał:
    markowe kondensatory (Mundorf, Jantzen) znów
    podziałają dobrze z 10-20 lat
    Dłużej. Znacznie dłużej. Daję głowę, że przeżyją nie tylko te głośniki ale i Ciebie.
    spanish_inq napisał:
    gdzieś przeczytałem, że mają one dość inną ESR i zamiana elektrolitycznych
    na foliowe też może się źle skończyć

Ciekaw jestem kto i gdzie coś takiego napisał. ESR - owszem foliowe mają lepsze, ale w jaki sposób miałoby to zaszkodzić?
    Napisałem wcześniej o wysychaniu elektrolitycznych i zmianie ich pojemności - czyli w takim razie pogorszenie po czasie (a tak jest we wszystkich elektrolitach) ich parametrów, a co za tym idzie i "rozjechanie się" parametrów zwrotnicy (nachylenie, częstotliwości podziału) miałoby służyć kolumnom? Nie sądzę.
  • Poziom 4  
    Hmm, może i faktycznie w takim razie byłoby fajnie spróbować MKP, ale jak tak patrzę na Jantzena, to ma wszystko, czego potrzebuję,
    ale cena skacze do ok. 120 PLN/głośnik :/ Za elektrolity to będzie ok. 40-60 PLN/głośnik.
    Chyba, że możecie polecić jakąś dobrą firmę kondensatorową, której elementy nie kosztują tyle w stosunku do wartości głośników? :)
  • Poziom 43  
    spanish_inq napisał:
    Chyba, że możecie polecić jakąś dobrą firmę kondensatorową, której elementy nie kosztują tyle w stosunku do wartości głośników? :)

Założyłeś dwa tematy, traktujące w gruncie rzeczy o tym samym. W tym drugim temacie już odpowiedziałem. Mam powtórzyć?
    Poproś lepiej moderatora o scalenie obu tematów bo nie tylko ja będę mieć taki dylemat...
  • Poziom 32  
    398216 Usunięty napisał:
    Elektrolity (kondensatory elektrolityczne - nie ważne czy bipolarne czy nie) się "starzeją" - tracą pojemność, zwiększa się ich upływność i... podbarwiają (a raczej "zmiękczają" za sprawą gorszego przenoszenia wysokich częstotliwości) dźwięk.

Nie to żebym się czepiał, ale wysychający i tracący pojemność kondensator raczej zaczyna coraz gorzej przenosić niższe częstotliwości niż wysokie. Chyba że miałeś tu na myśli pracę kolumny oraz zwrotnicy jako całości i ogólne zmniejszenie poziomu sygnału w głośniku średnio- lub wysokotonowym.

Ja mam na przykład taki problem, że w moich kolumnach Canton nawet głośnik basowy jest w zwrotnicy odseparowany kondensatorem bipolarnym 1000µF. Taka dziwna technologia Cantona zapobiegająca podaniu składowej stałej na głośnik. Wysychanie tego kondensatora coraz bardziej zubaża kolumnę w najniższe częstotliwości.
  • Poziom 43  
    kris8888 napisał:
    Chyba że miałeś tu na myśli pracę kolumny oraz zwrotnicy jako całości
    Oczywiście że tak.
    W tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17978595#17978595 temacie jest zamieszczone zdjęcie całej zwrotnicy. Jeśli w niej kondensatory zaczną tracić pojemność lub (nie wiem co gorsze) zwiększy się ich upływność można sobie wyobrazić jaki to będzie miało wpływ na głośniki i wzmacniacz...