Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sensor dotykowy jako przełącznik dwubiegunowy do sterowania roletami

hub6 24 May 2019 17:48 573 5
Relpol
    hub6
    Level 10  
    Chcę zastąpić mechaniczny przełącznik tzw.dzwonkowy dwubiegunowy, który domyślnie jest otwarty.
    W momencie przełączenia skrajnie na lewo lub prawo , zwiera fazę z wyjście A lub z wejściem B czyli tzw. rocker switch

Chcę uzyskać zwarcie fazy A przy aktywacji jednego przełącznika elektromechanicznego sterowanego jednym sensorem i analogicznie zwarcie fazy B przy aktywacji drugiego przełącznika elektromechanicznego sterowanego drugim sensorem (tak jak na obrazku)
    Sensor dotykowy jako przełącznik dwubiegunowy do sterowania roletami

W praktyce chodzi mi o to ażeby docelowo zbudować system z dwoma sensory z których jeden otwiera roletę a drugi zamyka.
    Przykładając dłoń do wybranego sensora (nie trzymając dłoni przez cały czas) podnośnik rolety działa do maksymalnego otwarcie lub zamknięcia.
  • Relpol
    User removed account
    Level 1  
  • Relpol
    hub6
    Level 10  
    Mam zainstalowane sensory z modułów WDN-04 marki Zamel ale nie ma problemu jeżeli musiałbym zbudować system od nowa.
    Wiem że do WDN-04 musiałbym dokupić kilka drogich modułów tej samej marki.
    Sensory impedancyjne tej marki współpracują tylko i wyłącznie z modułami Zamel,.... mało tego tylko z wybranym modułem czyli WDN-04
    Dlatego nie byłoby problemem zbudowanie całego systemu od nowa. Jakieś pomysły ?
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Do zasilania sensorów potrzebujesz napięcia stałego.
    Czyli
    1 sensor załącza przekażnik z samopodtrzymaniem.
    2 sensor go wyłącza.
    Styki zalaczaja odpowiednio fazę na A lub B
    hub6
    Level 10  
    Koniec końców zdecydowałem się na rozbudowę systemu pozostając przy marce ZAMEL.
    Potrzebowałem do tego 2x WDN-01, 2x PCM-09 oraz jedną sztukę SRM-11. Taki układ, chodź nie należał do najtańszych, to jednak zapewnił sterowanie w postaci:

- dotknięcie jednego z sensorów spowoduje ruch napędu w jedną stronę.
    - dotknięcie drugiego z sensorów spowoduje ruch napędu w drugą stronę.
    - dotknięcie któregokolwiek z przycisków podczas ruchu napędu spowoduje jego zatrzymanie.

SRM-11 tak jak i SMR-10 to sterowniki rolet. PCM-09 to przekaźnik czasowy.
    Schemat składał się z 2 bloków gdzie do przekaźnika PCM-09 podłączony jest WDN-01. Urządzenie pracując w trybie 24:

z nastawionym czasem ok. 1 sekundy będzie podawać impulsy sterujące na wejścia sterownika rolet SRM-11. Sterownik rolet załączy przekaźnik na nastawiony czas powodując ruch maszyny.

SRM-11 ma wyjście sterujące podające 230V do silnika, a ja potrzebowałem jedynie zwierać kable sterujące wychodzące już z istniejącego modułu.
    Widziałem że zasilacz urządzenia ma wyjście 29V 1,9A ale w momencie pracy napięcie na zaciskach przełącznika sięga rzędu 5V DC.
    Dlatego były potrzebne jeszcze dwa przekaźniki elektromagnetyczne na wyjściu SRM-11 bezpotencjałowe typu PEM-01/230 V

Przy zmianie napięcia podawanego na wejście modułu PCM-09 zaciski 11-14 zostają zwarte na okres 1s. To będzie symulować przyciśnięcie fizyczne przycisków pilota. Obrazuje to poniższy schemat