Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?

And! 26 May 2019 12:40 26019 53
    Sas_AS
    Level 16  
    Kurka, jak to czytam, to ja chyba zaczynam być naprawdę stary ;) Z drugiej strony się cieszę, że przynajmniej w tym uczestniczyłem od początku.
    Spoiler:
    Zaczynałem od modemów 14,4K realna prędkość 1kB do 36,6K realna prędkość 2-3kB. Koszty astronomiczne, na poziomie x10 - x20 abonamentu telefonicznego. US Robotics 56K, koszty znośne, opłacone z góry darmowe nieprzespane noce w tpsa, prędkość trochę ponad 4kB, czasy ściągania mp3, pierwszych nagrywarek i klecenie własnych składanek cd-audio :) Potem już z górki: sdi 115,2K, adsl neostrada 1M potem 2M (wprowadzenie limitów transferu, propozycja zostania testerem usługi wifi u lokalnego operatora), WiFi B/G, transfer w nocy po parę MB/s (karta wifi w pc stacjonarnym i antena panelowa na dachu, początkowo za darmo w ramach testów), netia i podobny transfer co wifi (brak limitów, rezygnacja z WiFi ze względu na duży i nieregularny ping pod gry, rezygnacja z nr stacjonarnego, dopłacanie tpsa do utrzymania linii), WiFi na MikroTik, transfer ponad 10MB/s (mały ping, brak limitów), dodatkowo jakieś przygodny z tpsa poza miejscem zamieszkania i internet mobilny jak Aero2 i LTE. Obecnie mam FTTH. Na początku było to 100 Mb/s down 20 Mb/s up, bez obciążeń na łączach 300 down / 20 up. Przesiadłem się na 300 Mb/s down 40 Mb/s up, bez obciążeń na łączach 400 down / 50 up. Pół roku temu zmieniłem na 200 Mb/s download i 40 upload, bez obciążenia łącz 400/50, w szczycie ruchu nie spada poniżej 220/45. Jedyna mała wada światłowodu to spadek transferu mniej więcej o połowę podczas silnik burz czy wiatrów, ze względu na bujanie się światłowodu na słupach energii elektrycznej. Jest to przypadłość krótkotrwała, parę razy w roku po kilka godzin.
    Uważam, że przyszłością jest szybki upload dla "użytkownika prywatnego" w domu. Coraz więcej jest "użytkowników prywatnych" jest aktywnych medialnie w internecie. Spotykam się z opinią, że chciałabym / chciałbym mieć w domu 300 Mb/s upload tak samo jak download i mogłoby się to nawet wiązać z ograniczeniami transferu jak w "internecie mobilnym" LTE. Użytkownikom zależy, aby "szybko coś wrzucić do internetu" i iść krok dalej bez planowania czasu w którym do biurka uwiąże Cię pc. Paradoksalnie, chęć "zdrowego aktywnego zaistnienia w internecie" może cześć ludzi zmusić do bezpośredniego uczestnictwa w życiu społecznym. Oczywiście jest gdzieś balans w podziale użytkowników, między tymi którzy będą aktywnie tworzyć "zdrowe treści medialne", a tymi którzy będą je czytać, oglądać, słuchać oraz komentować.

Wystarczająca dla mnie "prędkość internetu" stacjonarnego to 200Mb/s download i 40Mb/s upload (realnie do 50Mb/s upload). W domu do sieci podpięte są 5x pc, kilka telefonów, tablet i e-book (brak smart tv, box i inne takie). Doszedłem do wniosku, że 100 Mb/s download wystarczało na 2-3 osoby, rzadko można było odczuć jakieś spowolnienia. Łącze czasem zapychało się podczas uploadu w chmurach, przesyłania plików czy uploadu w mediach społecznościowych ze względu na 20 Mb/s upload. Przejście na 300 Mb/s download i 40 Mb/s upload rozwiązało problem. Pod degradacji download do 200 Mb/s z zachowaniem 40 Mb/s upload i kilku złociszy w kieszeni nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków zmniejszenia transferu download.
  • Eltrox Hurton
    tomason2
    Level 16  
    U mnie pobieram max 120 Mbit/s i wysyłam max 30 Mbit/s daje radę.
    Czasami chce się więcej, żeby coś ściągnąć na już ;-)

Pamiętam przesiadkę z modemu na pierwsze stałe łącze i magiczne transfery 20-30kB/s.
  • Eltrox Hurton
    speedy9
    Helpful for users
    Inea ma mi podłączyć dom na wsi. Minimum jakie mogłem wybrać to... 600/600 Mb/s. Symetryczny światłowód. Bez sensu, ale 300/300 i tak kosztuje chyba tylko 10zł mniej :P
    Biorąc pod uwagę, że wszystkie urządzenia i tak lecą dalej po WiFi, to nie da się realnie takiego pasma wykorzystać. Niezły router za ~150zł realnie "wyciąga" max 100Mb/s po WiFi. I obawiam się, że i tak większość nieświadomych użytkowników siedzi na słabszym sprzęcie. Ale na szczęście pojawiają się już w miarę przystępne cenowo routery (~500zł), które potrafią zbliżać się do 1Gb/s, np. TP-LINK Archer C2300. Ale to i tak wciąż w małej odległosci od routera.
    Przyznam, że 60 Mb/s jakie miałem wcześniej w mieszkaniu wystarczało w zupełności do wszystkiego. W końcu nawet Netflix 4k wymaga jedynie 25Mb/s ;)
    Po przeprowadzce siedzę na mobilnym (LTE) i to jest jakaś katastrofa. Już nawet nie chodzi o średnią prędkość. Problemem, który irytuje mnie najbardziej jest to, że właśnie jak mam raz na tydzień może czas by coś obejrześ w streamingu, to ten streaming zwykle się tnie.
    User removed account
    Level 1  
    conrad9210
    Level 23  
    Witajcie. Nie jestem taki stary ale mi wrota do internetu otwierało wpisanie numeru 0202122 i hasło ppp :) Kto pamięta prędkość? A obecnie w domu 120Mb/s. Wystarcza na telewizor, konsole, 2 komputery i smartfony. Pozdrawiam
    conrad9210
    Level 23  
    Mój znajomy przesiadł się z modemu na łącze w akademiku i jak mi opowiadał, że klikając nie wie czy ściąga mp3 czy mp4 to mu nie wierzyłem :) Takie czasy były.
    TechEkspert
    Editor
    Poruszyliście temat dial-up, odległe czasy,
    czy 0202122 jeszcze działa?

Po latach nawet sprawdziłem jakie są kolejne fazy połączenia modemowego:
    error105
    Level 14  
    Przepustowość to nie tylko Upload i Download I doskonale o tym wiedzą użytkownicy korzystający z LTE/3G......
    Co z tego że niby w teorii mogę pobierać przy LTE lekko 150Mbit, jak w tym samym czasie w zasadzie już nie mogę przeglądać internetu, więc zostaje tylko pobieranie pliku.
    Gdzie przy Neostradzie 20Mbit, i pobieraniu pliku, internet dalej jest w komfortowym stopniu użyteczny.

Stąd, głupie odpowiedzi że komuś same Mbit wystarczają :)
    waxman
    Level 20  
    30/10 Mbps na łebka wystarczy - oczywiście w zależności od potrzeb. Heavy userów jest ok. 1,5% do 2% reszta nie wykorzystuje potencjału swojego łacza lub nie może :)
    Wszechelektronik
    Level 11  
    Generalnie rozwój internetu zmierza w kierunku pracy w chmurze. W przyszłości prawdopodobnie w ogóle nie będzie się instalować systemu u użytkownika. Może nawet dojść do tego, że będzie się wykupować tylko dostęp do mocy obliczeniowej. Nie będzie coraz lepszych komputerów w domach, bo w ogóle ich nie będzie w domach.
    Znikną góry elektrośmieci... Ostatecznie można przesyłać cały obraz z dźwiękiem i sygnały sterujące. A to może pochłonąć nawet więcej niż 10Gb/s, zależnie od rozdzielczości i płynności obrazu.
    18 lat temu mój modem wyciągał 14kb ha ha a co będzie za 18 lat ? Jak ktoś wie. to pewnie niczego nie wie. ;)
    sanfran
    Level 40  
    Wszechelektronik wrote:
    Znikną góry elektrośmieci...

Zapomnij. Firmy dobrowolnie nie ukręcą sobie powrozu na swoje szyje.
    pawelr98
    Level 39  
    Wszechelektronik wrote:
    Generalnie rozwój internetu zmierza w kierunku pracy w chmurze. W przyszłości prawdopodobnie w ogóle nie będzie się instalować systemu u użytkownika. Może nawet dojść do tego, że będzie się wykupować tylko dostęp do mocy obliczeniowej. Nie będzie coraz lepszych komputerów w domach, bo w ogóle ich nie będzie w domach.
    Znikną góry elektrośmieci... Ostatecznie można przesyłać cały obraz z dźwiękiem i sygnały sterujące. A to może pochłonąć nawet więcej niż 10Gb/s, zależnie od rozdzielczości i płynności obrazu.
    18 lat temu mój modem wyciągał 14kb ha ha a co będzie za 18 lat ? Jak ktoś wie. to pewnie niczego nie wie. ;)

Ja na coś takiego nigdy nie pójdę.
    Wolę mieć u siebie maszynę działającą niezależnie.
    W Bydgoszczy na pewno mi się nie opłaca używać usług w chmurze.
    Łącze jest na tyle wolne iż szybciej jest mi pojechać z dyskiem twardym pociągiem do Gdańska aby pobierać. I generalnie tak postępuję niemal co tydzień bo i tak jeżdżę regularnie.

Po za tym są pewne limity tego jak dużo osób może korzystać z łącz.
    Jeśli ludzie przejdą w całości na dane z chmury to może się okazać iż obecna infrastruktura jednak tego nie wytrzyma. Do tego spore obszary w wielu krajach(także rozwiniętych jak USA czy Europa zachodnia) nadal nie mają łącza szerokopasmowego.

Znikanie elektrośmieci to utopia. Ograniczona ilość miejsca w serwerowniach oraz rentowność (wydajność/prąd) będzie wymagać okresowych wymian sprzętu na wydajniejszy.

Niby wykorzystanie sprzętu będzie lepsze bo komputery praktycznie nigdy nie będą stać "bez pracy" ale to przekłada się na przyspieszone zużycie. Zwłaszcza dysków twardych oraz wysoko-wydajnych GPU.

Nie bez powodu niektóre firmy rozważały wprowadzenie do gwarancji klauzuli iż karty nie mogą być wykorzystywane w kopalniach kryptowalut.
    Karty przy tak intensywnej eksploatacji czasami nie wytrzymywały do końca gwarancji i firmy musiały je wymieniać za darmo.
    barondary
    Level 18  
    Mnie wystarcza 50Mbit do swobodnej pracy, mało wysyłam, sporo ściągam.
    Nie korzystam z chmury, bo nie chcę, żeby czytano moje dokumenty i każdy wiedział, co robię. Zabezpieczenia chmury hasłami przez przeciętnego użytkownika to przecież ułuda.
    szczepan999
    Level 11  
    Ja mam jakies 10 MBit down / 1 UP po GSM i w zupelnosci mi to wystarcza.
    Zaczynalem od modemu 14400 daaawno temu :)
    pablolinda
    Level 15  
    Ja posiadam obecnie łączę o vectry 50/5 Mbps i uważam że na jedna osobę spokojnie wystarcza choć UP mógłby był choć drugie tyle większy jak się czasem chce jakiś filmik wysłać.
    Polecam zainstalować sobie programik NetWorx i ustawić na pasku systemowym aby pokazywał aktualny transfer i wtedy wiadomo naprawdę ile co jakiego zapasu transferu potrzebuje i ile zostaje jeszcze wolnej przestrzeni.

Wkurzają mnie oferty gdzie wciska się na siłę większe prędkości ludziom za większe pieniądze jak większość ludzi i tak połowy z tego nie wykorzysta.
    Śmieszą mnie rozmowy jak Pani dzwoni do mnie z oferta i mi mówi że teraz mam 50 Mbs a jak bym przeszedł na 100 Mbps to by mi się strony szybciej otwierały, na co tłumacze że strony nie będą się szybciej otwierały bo średnio otwarcie strony przynajmniej tych na które ja zaglądam obciąża łącze w granicach 3-4 Mbps wyjątkiem jest strona Play która i z 7 potrafi pochłonąć zanim się cała załaduje.
    Reszta mojego użytku to to yt które nawet w ful HD na pocztu rozpędza się przez chwile do 40 a potem spada do 12 -15.
    Do 4 K pewnie też by to łącze starczyło na wet na 2 ludzi.
    Do tego większość ludzi ma słabe komputery laptopy, z marketu których procesory nie pozwalają rozpędzić łączą do maksymalnej prędkości jaką dostali od operatora i korzystają wbudowanej karty karty wi fi często na 2.4 GHz gdzie blokach sieci na tych częstotliwościach się zakłócają wzajemnie i potem dzwoni do mnie szwagier i pyta czemu ma tylko 30 Mbps w sped teście jak woził internet 200 Mbps i nawet zmiana kanału nie wiele mu pomogła. szybkie łącza maja sens dla dużej liczby domowników z dobrym sprzętem po 5 GHz, albo kablu i mających dobre źródła pobierania danych bo co z tego ze ja mam 200 jak serwer tylko 100 uplaudu .
    E8600
    Level 39  
    Taka prawda. Sprzedawca ma na celu sprzedać i trzeba być świadomym jak coś działa i gdzie jest słaby punkt aby nie płacić na marne.
    Trzeba być świadomym własnych realnych potrzeb a nie tych wykreowanych przez marketing.
    Niestety świadomych użytkowników nie tylko internetu jest niewielki procent.

W ofertach króluje znaczna asymetryczność łącza np. 200/20 mb/s. Problemem jest to, że dziś ludzie coraz więcej wysyłają (operacje w chmurach) i zmuszeni są brać szybsze łącze tylko po to aby mieć przyzwoity upload.
    Podsumowując dostawcy sprzedają to czego i tak nie jesteśmy w stanie wykorzystamy na zasadzie; sprzedam głuchemu skrzypce.
    pablolinda
    Level 15  
    E8600 wrote:
    Trzeba być świadomym własnych realnych potrzeb a nie tych wykreowanych przez marketing.
    Właśnie mądrze powiedziane tylko ludziom się cie chce wiedzieć a nie poszukać na dany temat w sieci a potem się mi dziwią że ja to tak wszystko wiem i mam tak tanio a oni płacą abonamenty po 70 zł i mają mniej niż ja na kartę np.
    Najlepszy były by łącza symetryczne ale takie są zazwyczaj drogie jeśli już dostępne mnie by 50/50 Mbps starczyło spokojnie. Trochę jest lepiej z Lte bo tam prędkości wysyłania są wyższe zazwyczaj rodzicom zrobiłem internet z RBM za 40zł i w mojej lokalizacji średnio jest 25/20 Mbps co spokojnie im wystarcza do normalnego korzystania, po mimo ze mam w domu gniazdko ze światłowodem ale się firma wycwanili i najniższy pakiet oferują za 66 zł 20 Mbps a jak kładli światłowody to mieli 10 za 39 zł co bylem w stanie wziąć na potrzeby rodziców by starczyło.
    Ale wole teraz mobilny na kratę i bez umowy na 2 lata niż ich światłowodowy w tej cenie po mimom gwarancji prędkości.
    A ja uruchomia mi nadajnik z Orange to wezmę od nich pakiet 85 GB za 25 zł na miesiąc, co rodzicom wystarczy w zupełności skoro teraz nie przekraczają 60 miesięcznie.