Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?

And! 24 May 2019 20:09 30579 53
Optex
 • Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?
  Pamiętam czasy gdy przepustowość łącza od dostawcy internetu była sprawą kluczową podczas wyboru oferty. Początkowo setki Kb/s, później pojedyncze Mb/s, aż do szybkiego przeskoku na dziesiątki Mb/s a później setki Mb/s na 1Gb/s kończąc. W okresie przepustowości 30-100Mb/s w stronę klienta, o wyborze oferty decydował też parametr przepustowości wysyłania danych do internetu, który oscylował w granicach 2-20Mb/s. W biznesie droższe łącza kusiły symetrycznymi parametrami upload/download, oraz deklarowaną niezawodnością i czasem reakcji.

  W czasach gdzie bez większego problemu można posiadać łącze 50Mb/s jaką realną przepustowość potrzebujecie do codziennego domowego korzystania z zasobów internetu?

  Czy łącza proponowane przez dostawców np. 300Mb/s, 600Mb/s a nawet 1Gb/s mają sens?

  Oczywiście im większa przepustowość tym szybciej coś pobierzecie lub wyślecie, ale czy aż takie ilości danych przesyłane są w warunkach domowych?

  Filmy, VOD, FHD jak i 4K radzą sobie na łączach z dolnej półki.

  Może współdzielenie łącza przez wiele osób w domu wymaga dużych przepustowości, ale czy wszyscy są aktywni w tym samym czasie?

  Jakie przepustowości oczekujecie na łączu domowym stacjonarnym, a jakie przy dostępie mobilnym?

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  And!
  Admin of Design group
  Offline 
  Has specialization in: elektronika cyfrowa, mikrokontrolery, transmisja i przetwarzanie danych
  And! wrote 8895 posts with rating 723, helped 174 times. Been with us since 2002 year.
 • Optex
 • #2
  khoam
  Level 41  
  U mnie w domu jest 300Mbps, łącze dostępowe po światłowodzie, a dalej WiFi 2.4/5 oraz dodatkowo 100Mbps po instalacji elektrycznej do mojego kompa :) Konsumpcja internetu odbywa się na 3-4 komputerach i 2 tunerach telewizyjnych. Na razie wystarcza, ale planuję wykonać upgrade do 1Gbps - różnica w opłatach miesięcznych jest niewielka.
 • Optex
 • #3
  szymon122
  Level 38  
  Moim zdaniem w czasach mediów strumieniowych 100Mb/s dla domu rodzinnego to podstawa. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Netflix na dwóch telewizorach + gry online na komputerze skutecznie "zapychają" moje 20Mb/s.
  Lada moment zostaną uruchomione serwery z grami strumieniowymi (rendering w chmurze, malutki komputer o słabych parametrach wystarczy do odebrania strumienia "gotowej" gry). Taki sposób grania wymaga 25Mb/s na jedno stanowisko fhd.
 • #4
  andrzejek23
  Level 19  
  U mnie rzeczywista prędkość neta to ~30Mbps (słownie: trzydzieści megabitów na sekundę). Spokojnie wystarcza na bieżące potrzeby moje i żony (przeglądanie stron, poczta) oraz na Netfliksa 4K. Nie oczekuję więcej. Prędkość adekwatna do potrzeb.
 • #5
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  And! wrote:
  Czy łącza proponowane przez dostawców np. 300Mb/s, 600Mb/s a nawet 1Gb/s mają sens?
  Jak zaczną dawać symetryczne to jak najbardziej.
  M
 • #7
  Galareta
  Level 22  
  Mam 1Gbps Dow i 500 up, tylko zasilam po poe router na strychu, mediakonwerter itd - wiec do komputerów jest 100/100 - wystarcza w zupełności.
 • #8
  pawelr98
  Level 39  
  W Bydgoszczy mam 7-8Mbit/s to zdecydowanie nie wystarcza.
  Pobieranie większych paczek danych to katorga.
  O wysyłaniu w okolicach 60-70KB/s (~500Kbit/s) to już lepiej nie mówić.

  Nie mogę przesyłać normalnie większego (kilka MB) załącznika na pocztę bo mi wywala nadmierny czas. Muszę przez outlooka.
  Kiedyś było 120KB/s(1Mbit/s) i okolice 10Mbit/s ale piorun strzelił i po naprawie tak już zostało.

  W Gdańsku 600Mbit/s a wcześniej 150Mbit/s za tą samą stawkę.
  Karta w laptopie fabryczna dawała radę tylko 5.5MB/s(44Mbit/s), potem dodałem w nowszym standardzie na USB (lenovo w tym modelu ma blokadę na wymianę fabrycznej mPCIE) i spokojnie daję radę dojść do ograniczenia USB 2.0 czyli 20MB/s (160Mbit/s).
  Sieciówka przewodowa tylko 100Mbit/s więc bardziej opłaca się używać Wi-Fi.

  Taka prędkość zdecydowanie się przydaje jak trzeba przetoczyć kilkadziesiąt/kilkaset GB w jeden wieczór.
  Rekord to 1.5TB w dwa dni na łączu 150Mbit/s i połączeniu przewodowym 1Gbit/s.
  I tak ograniczała mnie prędkość seedów na torrencie (tak, był to jeden torrent).

  Ale ogólnie sporo czasu siedziałem na tym ograniczonym 44Mbit/s i działało przyzwoicie.
  Także okolice 50Mbit/s uznałbym za komfortowe.
 • #9
  E8600
  Level 39  
  Zapewne znajdą się tacy, którym nawet 2-4 Gb/s będzie za mało twierdząc, że wykorzystują łącze w pełni.
  Mi wystarcza 40-50 Mb/s ważne aby łącze było stabilne i nie gubiło zbyt wielu pakietów.

  Sporo osób jest tak uzależniona od cyferek. że bierze sobie coraz szybszy internet a karta sieciowa w PC jest wąskim gardłem lub router jest źle skonfigurowany. Część osób ma łącze 1 Gb/s podpięte 4 żyłowym kablem ethernet 100 Mb/s. :D
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  forest1600
  Level 17  
  Ja mam 600/30 rozdzielone na TV, PC, laptop, 2 telefony, na TV i PC netflix leci non stop. Nie raz coś pobieram i wtedy takie łącze się przydaje, bo nie trzeba długo czekać, a i netflix nie zaczyna "lagować"

  Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?
 • #12
  lechoo
  Level 39  
  Użytkuję łącze FTTH 300/30 z publicznym IP od lokalnego dostawcy. Wybrałem taką opcję ze względu na szybkość uploadu, która przydaje się do NAS-a i rejestratora CCTV. Niższa dostępna opcja to było 100/10, gdzie 10Mbps uploadu to trochę nędza na dzisiejsze standardy...

  Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?
 • #13
  PPK
  Level 28  
  120 Mb/s + upload 30Mb/s (dopłata). Komputer + stacja robocza + tablet + Netflix + kanał do firmy (rendering online).....styka. Ale ponieważ w perspektywie jest 4k (obróbka online / Netflix), to przesiadam się na FTTH 1Gb/250Mb. Dopłaca firma. Na domówkę starczyłoby spoko te 120 Mb.
  p.s. Nie używam aktywnie WiFi (pro zdrowotnie)- czasami na tablecie i smartfonach.

  p.s. Zaczynałem na 1200/2400 bod na linii telefonicznej komutowanej. Potem 9600, 16800, 19200, 56k. Potem już 1Mb/s ale na DSL-u.... DO dziś pamiętam numer TPSA 0202122 dla komutowanych.
 • #14
  lysy1980
  Level 32  
  Ja mam gwarantowane 60/60 od lokalnego dostawcy ze stałym publicznym IP, mi w zupełności wystarcza, w zasadzie w 90% to ja korzystam z sieci w domu, żona coś tam z telefonu i czasem laptopa, dzieci od czasu do czasu bajki na YT. Mi również w zasadzie zależy na uploadzie z racji NAS - sporo plików potrzebnych mam na dysku, niekiedy stream SATki w inne miejsce z tunera, gdzie nie mam jak obejrzeć TV. Światłowód jest u mnie dopiero w planach więc jakiś czas muszę poczekać.
 • #15
  bravo37
  Level 5  
  Moim zdaniem zwykły domowy użytkownik nie potrzebuje więcej niż 200Mb/s ponieważ większość stron/usług w internecie jest tak skonfigurowana żeby znacznie ograniczać maksymalną prędkość wysyłania/pobierania (ze względu na przepustowość serwerów) więc rzadko kiedy można wykorzystać potencjał bardzo szybkiego łącza. Warto też wziąć pod uwagę, że większość ludzi używa WiFi zamiast kabla ethernet przez co mają oni większe opóźnienia i gorsze prędkości.

  Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?
 • #17
  E8600
  Level 39  
  bravo37 wrote:
  większość ludzi używa WiFi zamiast kabla ethernet przez co mają oni większe opóźnienia i gorsze prędkości.

  Tu jest pies pogrzebany. Mimo iż testy syntetyczne nawet przy łączy Wifi potrafią pokazać przyzwoity wynik to pod obciążeniem łącza/routera już tak kolorowo nie jest pakiety się gubią i powstają spore opóźnienia.
  Przykładowo mój lokalny dostawca internetu, ludziom którzy zdecydowali się na pakiet z modemem Wifi (za niewielką dodatkową opłatą miesięczną podwoił szybkość. Przykładowo za 40 zł masz 50 Mb/s po kablu koncentrycznym lub za 48 zł masz 100 Mb/s z anteny Wifi zamontowanej na budynku.
  Mnie nie urządza internet szybszy na papierze ale za to bardzo mało stabilny więc zostałem przy kablu.
 • #18
  MrKillereq
  Level 5  
  Ja posiadam 100/100 po światłowodzie w warunkach domowych i mogę powiedzieć, że wystarcza i ciężko mi jest zapchać cały internet :D
 • #19
  Inkwizycja
  Level 28  
  Każdemu wedle potrzeb: 512kB Aero2. :D
 • #20
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Na szkockiej wiosce zadu nie urywa - 40/10MBps. Mógłbym wykupić pakiet do 64, ale gwarantowane jest 40 (teraz 36), więc piątaka więcej się nie opłaca.
  To na razie wszystko, bo wioska jest świeżo po akcji Digital Scotland, więc nie spodziewam się nowych inwestycji w najbliższym czasie.
  Czy wystarcza? 4K z Netflixa idzie po kablu na spokojnie, ale już kilku Gigowe instalki na XBOXa trzeba zapuszczać na noc, bo to trwa.
  Infrastruktura światłowodowa do szaf telekomunikacyjnych, a „last mile” (czyli u mnie ze 300m) po kablu telefonicznym.
 • #21
  Millaka
  Level 21  
  A ja chyba czegoś nie rozumiem, oglądając fotki z waszych „speed testów” sam zrobiłem takowy i stałem się „zazdrosny”.
  Kiedy u was „setki” są pokazywane to u mnie tylko jednostki i coś tam po przecinku.
  Dodam tylko, że posiadam telewizję internetową i w czasie testu pracowały dwa telewizory, dwa PC i „niezliczona” liczba smartfonów domowników.
  Jak można to rozumieć?

  Jaka "prędkość internetu" jest wystarczająca?
 • #23
  User removed account
  Level 1  
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  bravo37
  Level 5  
  Kraniec_Internetów wrote:
  A właśnie odnośnie dostępu do internetu. Słyszeliście może o nowym przedsięwzięciu Elona Muska? Zamierza wysłać na orbitę 12 tysiecy satelit które będą udostępniały wszystkim internet z prędkością 1Gbps (każdemu). Pierwsze 60 satelit poleciało w środę, nie mam pojęcia jak oz zamierza wystrzelić pozostałe 11940 w półtorej roku. Oczywiście pozwolenie na to już dostał.
  Myślicie że jeżeli mu się to uda, nawet w ciągu powiedzmy pięciu lat, może zmonopolizowac rynek dostaw internetu?


  Dobrze myślę, że to będzie internet satelitarny? Wydaje mi się, że tego typu internet ma ograniczenia jeśli chodzi o upload, trzeba mieć specjalny 'nadajnik' żeby prędkość wrzucania była przyzwoita. Poza tym nie brałbym tego na poważnie bo Elon Musk ma problemy z tak przyziemną rzeczą jak produkcja zamówionych samochodów na czas więc nie byłbym taki pewny czy poradzi sobie z czymś tak dużym. Ale inicjatywa godna podziwu, czekam na efekty.
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  And!
  Admin of Design group
  Internet satelitarny opierał się o satelity GEO (duży ping, duże moce i duże odległości),
  skoro satelit ma być tak dużo to pewnie będą LEO (tak jak w Iridium), ale jakie częstotliwości, jakie anteny, jakie modulacje?
 • #29
  E8600
  Level 39  
  Hehe. Ja zaczynałem od 512 kb/s i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że przy takiej "zawrotnej" prędkości strony internetowe bez szyfrowania oraz ogromu reklam wówczas wczytywały się dużo szybciej niż jak obecnie mam 50 Mb/s.
 • #30
  Paweł1355
  Level 19  
  Zaczynałem od 65 kb/s , przez jakiś czas miałem 250 Mb/S teraz mam 20 Mb/s i jakoś mi to wystarcza