Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie.

25 May 2019 14:35 1395 29
  • Level 4  
    Podłączyłem antenę naziemną d o odbioru TV cyfrowej. Antena jest do odbioru VHF i UHF. Antena bez wzmacniacza. Sygnał jest na wprost w linii ok. 50-60 km od nadajnika Śnieżne Kotły. Na przeszkodzie w pobliżu nic się nie znajduje. Po podłączeniu i wyszukaniu kanałów automatycznie, tuner TV znalazł wszystko co było możliwe z czeskimi włącznie. Siła sygnału na wszystkich jest 92-94%. Jakość sygnału 100%. Wszystkie programy są na jednym poziomie. Nawet czeskie radio odbiera, polskiego nie ma w ogóle. Kupiłem taką antenę, gdyż obecne programy na MUX 8 odbierają w polaryzacji pionowej. Poprzednie wszystkie były w poziomej. Niestety na MUX 8 sygnał się rwie. Od czasu do czasu jest w miarę dobry i za chwilę, na drugi dzień już nie ma. Myślałem, że za nisko może. Mieszkam na pierwszym piętrze. Zamontowałem dłuższą rurę i na niej antenę. Efekt ten sam. Kiedy pada deszcz i wieje wiatr sygnał jest w miarę możliwy ok. 40-50% tak jak jakość. Są na tym MUX 8 programy sportowe z TVP i jeszcze inne(WP, Nowa itd.) Niestety nic nie mogę wskórać żeby było lepiej. Może ktoś mam jakiś pomysł na poprawę tego MUX. Pozdrawiam. :-x
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 43  
    A jaka to antena bo nic nie wiadomo?
    Quote:
    antenę naziemną d o odbioru TV cyfrowej.

To nie model.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Sądząc z objawów to masz zalewaną puszkę z symetryzatorami i (lub) wzmacniaczem . A jak woda to i coś tam się utleniło .
    Trzeba wymienić zawartość puszki.
  • Level 38  
    Senator2000 wrote:
    Senator2000 wrote:
    programy na MUX 8 odbierają w polaryzacji pionowej

Antena ma dipol VHF/UHF zmontowany fabrycznie do odbioru polaryzacji poziomej.
    Czy jego częśc VHF pozostawiłeś zamontowany w poziomie, czy "dostosowałeś" do polaryzacji pionowej?
    Senator2000 wrote:
    Boguszów-Gorce
    Senator2000 wrote:
    Sygnał jest na wprost w linii ok. 50-60 km od nadajnika Śnieżne Kotły.

Czy masz świadomość, że w odległości ok. 2 km masz nadajnik mux-3 i mux-8 (Wałbrzych/Chełmiec)?
  • Level 43  
    _kli_ wrote:

Czy jego częśc VHF pozostawiłeś zamontowany w poziomie, czy "dostosowałeś" do polaryzacji pionowej?

Polega to na mechanicznym ugięciu Lewa-w górę i Prawa- w dół, patrząc z przodu na antenę. Ja to robiłem w antenach HN63. Nie wiem jak ta się zachowa.
    Tak ma wyglądać po ugięciu dipola VHF. Może ktoś się pochwali czy i jak to robił?
  • Level 4  
    Ta antenka ze skrzydełkami tak wygląda jak na zdjęciu. Nic przy nich nie robiłem, nie zginałem, bo nie wiem że miałem coś z nimi zrobić. Skoro jest tak od nowości, to po co wyginać. A druga sprawa dotycząca nadajnika na Chełmcu. Wiem, że jest, ale zasłaniają mi budynki i drzewa i nie ma sygnału.
  • Level 43  
    Ten MUX, z którym masz problem , jeśli jest nadawany w polaryzacji pionowej, to ten dipol musi być do niej dogięty bo jest na polaryzację poziomą.
    Nie wygniesz nie będzie poprawnego odbioru tego MUX.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 38  
    Senator2000 wrote:
    Skoro jest tak od nowości, to po co wyginać

Antena nie jest przystosowana do odbioru VHF w polaryzacji pionowej.
    Senator2000 wrote:
    nie zginałem, bo nie wiem że miałem coś z nimi zrobić

Producent nie przywidział takiej "modernizacji", ale próbować można. Chociaż nie wiem z jakim skutkiem, bo znając jakość tych anten można mieć obawy, że takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia elementu.
    W w/w antenie Televesa nie trzeba nic wyginać, bo producent dostarcza dwa komplety elementu VHF - prosty do odbioru polaryzacji poziomej i wygięty - do pionowej.
  • Level 43  
    Tekevesa podałem tylko poglądowo jak ma wyglądać to wygięcie.
    Ja myślałem, że podasz jak to zrobić @_kli_.bo pytanie było do ciebie jak doradzasz
    Quote:
    "dostosowałeś"
    :D :D Nawet jak mu się ta rurka poza V ułamie to dorobi w inny sposób. Może to być z drutu a są jeszcze śrubki.
    Wyginanie ma być łagodne. Ja używam dwóch szczypców -jedną trzymać -drugą wyginać.
    I znowu bezpłatna instrukcja. :D :D
  • Level 4  
    W mojej antenie nie ma takich prętów jak na zdjęciu w czerwonym prostokącie. Są tylko te motylki zaraz za puszką do podłączenia kabla i przed tylnymi skrzydłami antenowymi. Co zatem mam wyginać jeśli się zdecyduję?
  • Level 4  
    Już wcześniej miałem takie informacje i tak robiłem, ale wtedy był MUX 8 a pozostałych nie było lub się wieszały.
  • Level 43  
    Senator2000 wrote:
    W mojej antenie nie ma takich prętów jak na zdjęciu w czerwonym prostokącie.

A tego nie ma Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie. ?
    w tej antenie? Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie.

klamocik wrote:
    Nim zaczniesz psuć antenę to najpierw spróbuj całą obrócić pionowo, łatwiej przyspawać poprzeczkę do zamocowania niż zniszczyć antenę.

A co to da, odbierze VHF a straci UHF?
    @Senator2000
    Nie słuchaj amatorów. Ciebie interesują te dwa proste kawałki rurek z lewej i prawej od śrubek łączących rurkę z -> <-.
  • Level 4  
    Te skrzydełka "LeDy" co zapytałeś są tak właśnie przykręcone jak na tym zdjęciu do tych dwóch rurek, a one idą do puszki. Co mam z tym fantem (tymi rurkami zrobić) gdzie je zagiąć. Tam gdzie śrubki do skrzydełek, czy w innym miejscu? Bo i skrzydełka się wykrzywią. No chyba, że na zewnątrz skrzydełek.
  • Level 43  
    od lewej strony do "skrzydełka" ---> idzie rurka a następnie przykręcone dwoma śrubkami skrzydełko >. W miejscu 1-2 cm od śrubki z lewej, zewnętrznej, uginać. To samo z prawej strony. <---
    No chyba widać gdzie można uginać z lewej strony przed skrzydełkiem, blisko śrubek?
    Te "skrzydełka" pozostają tak jak są czyli ><
    Jak się boisz to nawiń na próbę jakiś drut aluminiowy, miedziany na te rurki , patrząc z przodu, postaw pionowo w górę lewy a prawą w dół , podłącz do TV i już będzie lepszy sygnał na VHF.
  • Level 4  
    No to na chwilę odpoczynek. spróbuję zgiąć jutro i wtedy dam znać. Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas na tą chwilę. Odpowiem czy jest dobrze, lepiej lub jak było.
  • Level 38  
    LeDy wrote:
    Ja myślałem, że podasz jak to zrobić @_kli_.bo pytanie było do ciebie jak doradzasz

Jak już wspominałem w innym temacie ...
    _kli_ wrote:
    Styczność z wyrobami antenowymi "made in china" mam stosunkowo rzadko. Sam ich nie stosuję ...

Zatem nie robię takich przeróbek. Ale wiem że są na forum tacy, którzy tego próbowali, m.in. Ty.
    Przed ok. 2 laty kol. @Darek.S pokazał jak przerobił tego typu antenę do odbioru polaryzacji HV. Z treści wynika, że efekt był taki sobie.
    W marketach budowlanych zapewne można dostać rurkę aluminiową o podobnej średnicy.
    W ostateczności jest dostępny w sieci dipol, który teoretycznie powinien pasować do tej combo.
    Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie. Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie.
  • Level 4  
    Po kilku dniach niepogody - deszczu, wreszcie zrobiłem jak podawaliście z tymi wygiętymi prętami.
    Na razie zrobiłem z drutu miedzianego, aby nie niszczyć rurki, która ma grubość 1,5 mm.
    I o dziwo ten sposób zadziałał, z tym tylko, że musiałem tylną poprzeczkę - końcową ustawić również pionowo, bo była poziomo.
    A w dodatku otwierając puszkę i odkręcając płytkę drukowaną z wejściem antenowym, przeczytałem że antena jest do odbioru tylko UHF i LTE.
    Wniosek jest prosty, producent mnie okłamał pisząc, że odbiera wszystkie pasma UHF, VHF i LTE. Złodziejstwo. Tak już nie tylko Polak Polaka okłamuje, ale człowiek człowieka. Zobaczymy jak będzie się czuł producent, kiedy pójdzie po towar z opisem że jest wszystko OK to taki by chciał, a przyjdzie do domu zje i alergia. Nie życzę mu zle, ale tak kiedyś będzie.
    No dość już wywodów odnośnie producenta.
    Sygnał po zamontowaniu miedzianych drutów 2,5 kw. jest na kanałach TVP idealny (90% siła - 100% jakość), na TVN również (89% i 100%),
    na czeskich programach (84-90% i 100%) kanały na MUX 8 (60% i 90%) jedynie kanały Polsatu troszkę szwankują. Kiedy jest bez wiatru to jak na innych (80-90% i 100%), kiedy wiatr i deszcz ścina (30-60% i 50-70%). Być może coś z nadawaniem było nie tak. Przedtem wszystkie oprócz MUX 8 miałem idealne wręcz mówiąc bo (92% i 100%).
    Może jak założę oryginalne skrzydełka z tymi wygiętymi prętami zmieni się na lepsze. Czynię teraz obserwacje. Kolega od aluminium - spawacz zrobi to jak należy. Jeśli zadziała i wszystko będzie ekstra, to poszukam w sklepach pręta aluminiowego 8 mm i z niego wygnę tak wzór i kształt podany przez was.
  • Level 38  
    Senator2000 wrote:
    musiałem tylną poprzeczkę - końcową ustawić również pionowo, bo była poziomo

Akurat jest to oczywiste, bo jest to element VHF.
    Senator2000 wrote:
    otwierając puszkę i odkręcając płytkę drukowaną z wejściem antenowym, przeczytałem że antena jest do odbioru tylko UHF i LTE

Małe sprostowanie - nie do odbioru LTE, tylko z filtrem LTE.
    Czy mógłbyś wrzucić zdjęcie tej płytki?
    Senator2000 wrote:
    TVN również (89% i 100%) ...
    ... jedynie kanały Polsatu troszkę szwankują

Akurat TVN i Polsat nadają na jednym mux-2. Chyba że chodzi Ci o polsatowski kodowany mux-4?
  • Level 4  
    Nie wiem jak są nadawane, ale jak wejdę na kanały Polsatu to jest sygnał jak pisałem, a na TVN jest lepszy.
    Kodowanych nie mam żadnych.
    A płytkę (zdjęcie) zrobię trochę pózniej i wyrzucę, bo kolega dzwonił, że już przerobił więc będę montował. A jak rozkręcę, żeby przykręcić aluminium, to zrobię zdjęcie płytki.
    I jeszcze to że miały być pionowo, to nie była taka oczywista rzecz dla mnie. Skoro jest jak jest i nie ma innych otworów, więc tak przykręciłem.
    A teraz nawierciłem otwory w innym miejscu i o 90 stopni i przymocowałem tą poprzeczkę.
  • Level 38  
    Senator2000 wrote:
    jak wejdę na kanały Polsatu to jest sygnał jak pisałem, a na TVN jest lepszy

Kanały tzw. "tvn-owskie" to TVN, TVN7 (obydwa mux-2), TTV (mux-1), Metro (Mux-8), a "polsat-owskie" to Polsat, TV4, TV6, Super Polsat (wszystkie mux-2), ATM Rozrywka (mux-1), Nowa (mux-8). Parametry kanałów z tego samego mux-a nie mogą się różnić. Chyba że odbierasz go na dwóch różnych częstotliwościach.
    Senator2000 wrote:
    Skoro jest jak jest i nie ma innych otworów, więc tak przykręciłem

Bo ta antena przeznaczona jest do odbioru UHF i VHF tylko "w poziomie". Stąd też brak możliwości dostosowania elementów VHF do odbioru polaryzacji pionowej. No i ... trzeba kombinować.
  • Level 4  
    Była prośba o zdjęcia, więc są Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie. Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie. Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie. Sygnał TV naziemna na mux 8 zacina się i ginie.
    A odbiór teraz jest OK (gitara i takie tam jeszcze). Ten kto to wymyślił, szkoda że nie opatentował. Bynajmniej u mnie działa bez zarzutu.
    Ale i tak zakupię gdzieś pręt miedziany 8 mm i teraz zrobię to z miedzi. Sygnał mam na wszystkich MUX 1, 2, 3, 4 (moc 90% i jakość 90-100%) MUX 8 (80% i 60%). Jeśli są jakieś pytania jeszcze odnośnie przeróbki czy coś tam, proszę odpowiem. Poza tym dziękuję wszystkim za porady i również życzę dobrego odbioru.
  • Level 43  
    nomudrek wrote:
    Sprzedawca polecił nie taką antenę jak potrzeba, bo antena powinna mieć dwa dipole...

Nie prawda. Można to " załatwić " jednym dipolem z tym, że w tym przypadku, część VHF musi być w pionie.
  • Level 4  
    Nie rozumiem do kogo ta informacja.
  • Level 43  
    Jak mnie pytasz to do @nomudrek
    To są dipole 2 w jednym. Tu podobne rozwiązanie dwóch dipoli w jednym.
  • Level 38  
    nomudrek wrote:
    Sprzedawca polecił nie taką antenę jak potrzeba

Z wpisów autora tematu nie wynika że zasięgał on opinii/porady jakiegoś sprzedawcy. Niektóre nietrafione decyzje zakupowe mogą wynikać z niepełnej wiedzy o budowie i zastosowaniu anteny - zarówno kupującego, jak i ... sprzedawcy (takowi także są).
    Ważne że koledze @Senator2000 udało się częściowo rozwiązać problem bez wymiany anteny. Piszę "częściowo", bo mimo wszystko sygnał mux-8 nie jest rewelacyjny, ale lepszy niż był początkowo.
  • Level 43  
    Quote:
    udało się częściowo rozwiązać problem bez wymiany anteny. Piszę "częściowo", bo mimo wszystko sygnał mux-8 nie jest rewelacyjny, ale lepszy niż był początkowo.

Wynika to z wyjątkowo małej mocy tego MUX'a (8kW) gdzie pozostałe to 100kW.
    Również nie wiadomo co z tym napisem niby UHF i LTE?
    Pewno ta antena by była rozwiązaniem. Jakby tak na wzór tej dorobić ze dwa direktory dla jednej i drugiej strony?
  • Level 38  
    Tak, ale w odległości 2 km jest doświetlenie mux-8. Co prawda zaledwie ok. 0.3 kW i bez możliwości bezpośredniego odbioru, ale (z odbicia) może mieć wpływ na jakość sygnału.