Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wieża DVD Philips MCD5110/12 - Brak sterowania

asuscisco88 25 May 2019 15:36 816 3
    asuscisco88
    Level 2  
    Witam, mam problem z urządzeniem Philips MCD5110/12 jest to wieża z funkcją DVD. Wieża działa normalnie, sterowanie z pilota lub z panelu również. Dopiero po przełączeniu urządzenia na odtwarzanie CD/DVD przestaje działać sterowanie na panelu i na pilocie - płyta odtwarzana jest prawidłowo ale brak jest jakichkolwiek reakcji na pilot lub guziki na obudowie, brak możliwości przewijania, dostępu do menu itd.
    Czy spotkaliście się z podobnym problemem?
    Co może być przyczyną takiej usterki?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    simon_ttp
    Level 11  
    Ciekawy problem. Pisząc, że płyta odtwarzana jest prawidłowo, masz na myśli płytę CD i "dźwięk", czy także płytę DVD i prawidłowe wysyłanie obrazu po HDMI?
    Czy przy odtwarzaniu płyty jesteś w stanie zmieniać poziom głośności potencjometrem, czy to też nie działa. Czy generalnie nie działa żaden przycisk... czy tylko część z nich. Można np. przełączyć z powrotem na inny trym wieży (np tuner FM)?
    Czy problem występuje przy odtwarzaniu mp3 z USB?

Ogólnie przyciski z panelu oraz sam pilot są przetwarzane przez główny procesor PIC32MX250, dlatego podejrzewam, że uruchomienie napędu (sekcji DVD) może robi jakiś rodzaj ała w zasilaniu i mikrokontroler nie ma prawidłowego zasilania i krótko mówiąc gaśnie. Wówczas jedynie odłączenie zasilania sieciowego powinno pomóc. Czy tak właśnie jest u ciebie?
    asuscisco88
    Level 2  
    Właśnie tak, zarówno muzyka jak i filmy (HDMI) odtwarzane są prawidłowo. Nie można poruszać się po menu ani sterować filmem czy muzyka.
    Działają klawisze przełączania trybu na pilocie i na panelu. Obsługa poziomu głośności też działa.

Odtwarzanie z USB w tej chwili wcale nie działa. Po przełączeniu na tryb USB uruchamia się menu jak przy DVD ale nic nie startuje i oczywiście brak sterowania na pilocie i panelu (nie można poruszać się po menu i wybrać ręcznie).
    Jak można to naprawić? Przyglądałem się temu kontrolerowi jest wielkości 2 groszy i chyba ciężko będzie go przelutowac.
    Odłączenie od prądu nie pomaga.
    simon_ttp
    Level 11  
    Hmm, no to wiemy troszkę więcej. Port USB jest podłączony do płytki DVD i kości dekodera A/V (MPEG) opisanego jako SPHE8203R-128. Nie sądzę, aby problem był więc w głównym procesorze... zresztą jego wymiana nie wchodzi w grę, bo ma wgrany fabryczny program... więc tylko przeszczep z innego modelu by pomógł. Zresztą jeśli się nie mylę, to ten dekoder MPEG (kość SPH) też ma wbudowany flash, więc też może być fabrycznie zaprogramowany... ale tutaj mogę się mylić.
    Ja przede wszystkim sprawdziłbym napięcia zasilające. Po pierwsze czy w zasilaczu głównym przyglądnął bym się kondensatorom jak i diodom.
    Z zasilacza do płyty głównej sprawdź stabilność (przy przełączaniu właśnie na funkcję DVD) napięcia 5V na pinie 5 oraz napięcia 27V na pinie 2 (CON7 na płycie głównej)
    Jeśli tam jest OK, to sprawdź na złączu między płytą główną (CON9) a płytą DVD (CON3) napięcie A5V (pin 5 na płycie głównej CON9).
    Na CON8 płyty głównej (tej najdłuższy), który też idzie do płyty DVD sprawdź napięcia HDMI_5V (pin 15) i M3.3V (pin 14).
    Oglądnij i zmierz jeśli masz sprzęt kondensatory na płycie DVD.
    Wg mnie problem jest albo w zasilaniu, albo w procku na płycie DVD. Jeśli nie znajdziesz nic dziwnego w zasilaniu, to pozostaje wymiana płyty DVD. Jeśli takową potrzebujesz, to daj znać na priv. Mam gdzieś w szafie MCD5110 ze spalonym mikrokotrolerem na płycie głównej. Płyta DVD powinna być OK. Tylko sprawdź jakiej firmy masz napęd, bo może być potrzeba zmiany R83/C56/R48/R47.