Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire v5-573PG - brak podswietlania matrycy

26 Maj 2019 03:32 204 11
  • Poziom 8  
    Czesc, mam na zbyciu laptopa o modelu jak w temacie jednak najpierw chcialbym naprawic usterke. Podczas wymontowania dysku (na 99%) podswietlanie matrycy zginelo. Na 99% bo do tego czasu lezal pare dni nieruszany na biurku.

Pierwsze o czym pomyslalem to przewod idacy po zawiasie - kamerka nie laczyla juz dawno. Czasami ginal dotyk ale po ruszeniu klapa wracal.
    Wymienilem wiec caly przewod na nowy. Dotyk smiga, kamerka smiga, podswietlenie nie smiga - swiecac lampka widac obraz, na drugim monitorze obraz rowniez jest.

Gwarancji nie ma, skonczyla sie 2 lata temu.
  • Spec od komputerów
    dotaSounD napisał:
    Inwerter padl tak o?

Ten model posiada matrycę LED więc inwerter nie występuje.
    Uszkodzona matryca lub usterka na płycie.
  • Poziom 16  
    dokładnie matryca jest ledowa, zobacz jeszcze czy po uruchomieniu się systemu czy coś widać na monitorze, podświetl sobie nawet latarka od fona i zobacz czy jest obraz. Być może że to taśma led poszła. Jest to delikatna sprawa ale da się wymienić. A jeżeli nic nie widać to raczej matryca cała do wymiany
  • Poziom 8  
    arson18 napisał:
    dokładnie matryca jest ledowa, zobacz jeszcze czy po uruchomieniu się systemu czy coś widać na monitorze, podświetl sobie nawet latarka od fona i zobacz czy jest obraz. Być może że to taśma led poszła. Jest to delikatna sprawa ale da się wymienić. A jeżeli nic nie widać to raczej matryca cała do wymiany

Faktycznie, to LED. Tak, widac, bylem w stanie postawic system czy sprawdzic dzialanie kamerki przed i po wymianie przewodu do matrycy/digitizera/kamerki.

Dorzucam zdjecie pogladowe.
    O ile to diody, moglbym to zrobic ale w domu rodzinnym, tutaj nie mam zadnych narzedzi czy nawet lutownicy. Mysle, ze nawet wymiana calej matrycy wyjdzie mnie taniej niz podroz w dwie strony. Tylko, co jesli to problem na plycie?

Acer Aspire v5-573PG - brak podswietlania matrycy Acer Aspire v5-573PG - brak podswietlania matrycy
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Super że ogarnąłes obraz, 100 % taśma Led, są do kupienia nie musisz z tego modelu płyty. Żebyś był pewny sprawdź napięcie na wyjściu plyty matrycy na Led ale jestem pewny że jest napięcie ok. Taśmę zmienić uciążliwe ale da sie

Dodano po 1 [minuty]:

Z płyta na bank jest ok
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Model AA V5-583PG to platforma Quanta (ZRQ) / (DAZRQMB18F0) rev. ?
    - kbc IT8587 + (25Q32fvsiq)
    - np. i5-4200U Haswell
    - BQ2473, dc-dc RAM TPS51216

Jak robiłeś wymianę dysku przy obecności Aku to masz uszkodzenie na
    - 50:50 albo płyta albo matryca
    Pomiary na LVDS powiedzą

SM masz Link
  • Poziom 8  
    lisek napisał:
    Model AA V5-583PG to platforma Quanta (ZRQ) / (DAZRQMB18F0) rev. ?
    - kbc IT8587 + (25Q32fvsiq)
    - np. i5-4200U Haswell
    - BQ2473, dc-dc RAM TPS51216

Jak robiłeś wymianę dysku przy obecności Aku to masz uszkodzenie na
    - 50:50 albo płyta albo matryca
    Pomiary na LVDS powiedzą

SM masz Link

Wszystkie zrodla zasilania zawsze odpinam na czas wymian. Do tego zdaje sie, ze jest tam tez zabezpieczenie w razie otwarcia obudowy ale nie wiem czy samo odcina zasilanie czy po prostu nie pozwala wlaczyc/wylacza laptopa.
  • Spec od komputerów
    arson18 napisał:
    100 % taśma Led, są do kupienia nie musisz z tego modelu płyty.
    Z płyta na bank jest ok

Na jakiej podstawie takie diagnozy?
  • Poziom 16  
    Na takiej zasadzie że przynajmniej u 4 klientów miałem taki przypadek. I taśm led z pobitych matryc sporo posiadam więc dobieram długość i moc i montuje. Nie zdarzyło mi się by przy braku podświetlenia nie było napięcia na wyjściu na taśmy led (oczywiście sprawdzałem zawsze przy imitowaniu obciążenia led). I też nie spotkałem sie by ktoś przy aku czy zasilaniu grzebał w matrycy ...
  • Spec od komputerów
    arson18 napisał:
    Na takiej zasadzie że przynajmniej u 4 klientów miałem taki przypadek. I taśm led z pobitych matryc sporo posiadam więc dobieram długość i moc i montuje. Nie zdarzyło mi się by przy braku podświetlenia nie było napięcia na wyjściu na taśmy led (oczywiście sprawdzałem zawsze przy imitowaniu obciążenia led). I też nie spotkałem sie by ktoś przy aku czy zasilaniu grzebał w matrycy ...

Twoja diagnoza o uszkodzeniu taśmy jest nie poparta żadnymi pomiarami, to tylko teoria.
  • Poziom 16  
    Tu się zgadzam z Tobą bo kolega żadnych pomiarów nam nie przedstawiał, więc staram się z informacji jakie nam przedstawił pomóc. Dlatego przedstawiam przypadki z mojego doświadczenia poparte pomiarami przeze mnie.

dotaSounD jeżeli masz możliwość odepnij taśmę led i podepnij pod zasilacz zewnętrzny ( laboratoryjny). Ewentualnie sprawdź czy napięcie dochodzi do taśmy led wtedy wykluczysz usterkę płyty
  • Poziom 8  
    Jak tylko zlapie do reki jakiekolwiek przyrzady, jak chociaz miernik, zostawie wiecej informacji i prawdopodobnie naprawie usterke. Jednak, ze wzgledu na brak jakichkolwiek przyrzadow w moim obecnym miejscu zamieszkania, musze zaczekac az sie pojawia. No.. chyba, ze uda mi sie go wczesniej sprzedac :)