Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obrotami wentylatora

26 Maj 2019 06:38 198 2
 • Poziom 2  
  Witam, znajomy posiada wentylator z jakiejś starej klimatyzacji i pytał o jego podłączenie w warsztacie jako wyciągu z regulacją obrotów, jednak nie posiada do niego żadnej dokumentacji. Czy ktoś byłby w stanie mi pomóc, bo ja się poddaję. Jedyne co posiadam to kilka zdjęć puszki podłączeniowej wentylatora. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. Sterowanie obrotami wentylatora Sterowanie obrotami wentylatora Sterowanie obrotami wentylatora
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  lgabor napisał:
  znajomy posiada wentylator z jakiejś starej klimatyzacji i pytał o jego podłączenie w warsztacie jako wyciągu

  Nie wiadomo o jaki "wyciąg" chodzi, alete wentylatory mają mały spręż, więc nadają się tylko do wentylacji i to przy dużych przekrojach rurociągów. Chodzi o małe opory przepływu.
  Silnik najzwyklejszy, jednofazowy z pomocniczą fazą zasilaną kondensatorem. Jednobiegowy. Ew regulacja może być zrealizowana dzięki regulatorowi "na triaku". Regulacja fazowa.
  Aby go uruchomić wystarczy podać fazę (L) na brązowy przewód podłączony do kostki z lewej strony na drugim zdjęciu oraz N na przewód niebieski obok brązowego.
  PE wiadomo, zółto-zielony.
  Silnik ma bezpiecznik termiczny ( dwa szare kable na dole kostki z prawej strony. Powinno się go włączyć w szereg z zasilaniem.
  Schematy są czytelne, więc w czym problem?
  Należałoby zmierzyć pojemność kondensatora. Ma być 10uF. Kondensatory traciły pojemność, a przy jej zmniejszeniu silnik może kręcicić się wolniej lub nawet nie ruszyć bucząc. Z resztą min po to jest bezpiecznik termiczny aby uchronić przed spaleniem taki silnik gdy pojemność kondensatora będzie zbyt mała
 • Poziom 2  
  Ok, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź 🍺