Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadania z elektrotechniki. pilne

oskar777 13 Sep 2005 16:39 2240 3
    oskar777

Level 26  
    Witam wszystkich mam pare zadań z elektrotechniki ale nie wiem zbytnio jak je rozwiązać a jutro mam z tego egzamin. Jeżeli ktoś wie cokolwiek szczególnie układy gwiazda trójkąt. To bedę wdzięczny.

(1) i (2) nie wiem jak zrobic a są one dla mnie bardzo istotne.

Tu nie wiem jak wyliczyć te prądy.

Tutaj nie wiem czy zadania są poprawne i skończone proszę o opinię w tej kwestii.

Aleksander_01
    Level 41  
    Witam
    Pierwsze dwa: wynik widać bez obliczeń - 1. układ symetryczny połączony w gwiazdę, a więc w "środku" jest 0 wolt. Rezystancja R1 i impedancja X1 mają taką samą wartość , a więc napięcie między nimi a punkem 0 wynosi połowę napięcia przewodowego. ZAPAMIĘTAJ mierniki nie "widzą" przesunięć fazowych, wskazują wartość skuteczną (tylko moduł).

Drugie będzie identycznie.

Muszę już iść do pracy. W pracy jak będzie czas to pomyślimy nad następnymi
    oskar777

Level 26  
    Będe wdzięczny i będe czekał :) bo ni jak nie wiem jak to rozrysować.
    Pozdrawiam.
    Aleksander_01
    Level 41  
    Zacznijmy od końca.
    7 zadanie - warunkiem aby amperomierz wskazywał tę samą wartość po zamknięciu wyłącznika jest niezmienność impedancji obwodu co do modułu. Kąt między U a I nie jest istotny. Miernik widzi tylko moduł prądu.
    Rozwiązanie w porządku.

8 zadanie - watomierz mierzy moc czynną układu, a więc moc która wydziela się na rezystancji lub części rzeczywistej zespolonej impedancji. Twój watomierz mierzy napięcie przewodowe między fazą A oraz fazą B, a cewka prądowa watomierza mierzy wartość prądu przewodowego fazy A. Prąd przewodowy fazy A jest sumą geometryczną prądów fazowych IBA oraz ICA. Po zsumowaniu geometrycznym tych prądów i wyodrębnieniu części rzeczywistej a następnie po wymnożeniu przez napięcie przewodowe otrzymasz moc czynną wskazywaną przez watomierz. Moc tak obliczona może wyjść ujemna, co oznacza że przewody cewki napięciowej lub prądowej musisz zamienić końcami.
    Zadanie nie dokończone.

4 zadanie - R i C połączone są w szereg, a więc prąd płynący w tej gałęzi jest taki sam . Na rezystancji prąd jest w fazie ze spadkiem napięcia, natomiast na C prąd wyprzedza napięcie o kąt Π/2. Suma geometryczna tych dwóch napięć wyniesie 1,41 wolt i jest to zarazem napięciem na indukcyjności. Prąd w indukcyjności opóźnia się o kąt Π/2 w stosunku do napięcia na indukcyjności. Narysuj dobry wykres wskazowy i wyjdzie że prąd w cewce powinien mieć wartość 1 A, a wtedy prąd wypadkowy płynący w gałezi głównej będzie w fazie z napięciem zasilającym. Ja niestety nie mogę narysować, jestem teraz w pracy a tu mamy kiepski komp i nie ma jpg. Zacznij rysować od napięcia zasilania (połóż go na oś rzeczywistą, następnie prąd gałęzi RC wrysuj pod kątem 45 stopni w pierwszej ćwiartce o module 1,41. Aby prąd wypadkowy "powrócił" na oś rzeczywistych musi mieć wartość 1 A i musi być indukcyjny (chodzi o zwrot).
    Dobry rysunek - mało liczenia.

5 zadanie - schematycznie podobne do czwartego. Prądy IL oraz IR są równe co do modułu lecz przesunięte względem siebie o kąt Π/2. Suma geo. tych prądów jest prądem pojemności. Napięcie na pojemności opóźnione jest do tego prądu o Π/2, a jednocześnie jest w fazie z napięciem zasilania. Zrób taki wykres wskazowy : na oś rzeczywistych nanieś napięcie zasilania, prąd IC wrysuj w to napięcie ponieważ jest w fazie (treść zadania). Spadek napięcia na C jest opóźniony do prądu IC o kąt Π/2, więc narysuj go na ujemnej części osi urojonej. Odejmij spadek napięcia na C od napięcia zasilania. Odejmowanie wektorów polega na dodawaniu ich z przeciwnym zwrotem. Powinien powstać wypadkowy wektor położony w pierwszej ćwiartce pod kątem 45 stopni, jest to spadek napięcia na elementach R oraz L. Teraz od tego wektora napięcia rysujesz wektory prądów IR oraz IL. Prąd IR ma moduł 1 i jest w fazie a wektor prądu IL ma moduł o wartości 1 i opóźnia się o kąt Π/2, więc narysuj go w czwartej ćwiartce pod kątem minus 45 stopni do osi rzeczywistej.

Wot i wsio.
    Ten kto dał te zadania jest dobrym nauczycielem. Są to zadania na głowę a nie na ręce (mało pisania i wyliczania matematycznego a bardziej postawione na spostrzegawczość i znajomość tematu i de facto bardzo proste).
    Jeżeli to nie jest tajemnicą to zdradź co to za szkoła (na pw).
    Pozdrawiam