Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestrator BCS-CVR1602-III - brak treści

outsider6 27 May 2019 18:30 510 5
    outsider6
    Level 13  
    Witam

Pacjent BCS-CVR1602-III. Nie puszcza mi obrazu na monitor zarówno przez HDMI jak i VGA. Po włączeniu świeci czerwona dioda na płycie raz zapiszczy buzzer rejestrator pobiera około 1A i brak treści na monitorze, po jakimś czasie pobór wzrasta do 1.2A i zaczyna migać zielona dioda obok układu graficznego. Po jakichś 1-2min zapiszczy buzzer prąd spadnie do 1A gaśnie zielona LED koło układu, znów po chwili wzrasta do 1.2A zaczyna migać zielona dioda i tak w koło. Wymieniłem baterię RTC (była wyładowana prawie do 0), podgrzałem diagnostycznie układ graficzny GM8210GS, przeprogramowałem BIOS tym samym wsadem (nie mam niestety z innej płyty) wszystko bez rezultatów.

Dodam że w rejestratorze swego czasu padł wentylator na w/w układzie graficznym, nie wiem jak długo działał bez wiatraka, po jego wymianie pracował jeszcze z miesiąc. Dziś się zawiesił, na ekranie wyświetlana była treść zawieszonego obrazu i po restarcie już nie wstał.
    Od płyty jest wszystko odpięte. Podłączony jest wentylator na grafice, kabel HDMI i włącznik.

Proszę o pomoc w naprawie
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    Jaka siedzi tam kość BIOS (oznaczenie, rozmiar)?
    Możesz zamieścić aktualnie wgrany wsad pamięci?
    Objawy sugerują przegrzanie grafiki. Układ dostępny w Chinach za około 60 zł + wysyłka.
    Pozdrawiam
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    outsider6
    Level 13  
    Dydelmax wrote:
    Witam.
    Jaka siedzi tam kość BIOS (oznaczenie, rozmiar)?

MX25L12835FMI-10G
    Wsad mam zgrany. Nie mam go w tym momencie przy sobie.
    Radzisz wymianę układu GM8210GS?
    Dydelmax
    Level 38  
    outsider6 wrote:
    Radzisz wymianę układu GM8210GS?

Jeśli nie pomoże wgranie BIOS-u, wymiana układu może okazać się jedną z czynności konieczną do wykonania - zawieszenie obrazu może być objawem "śmierci" układu.
    Do jakiej temperatury podgrzewałeś układ? Zrobiłeś reflow czy grzałeś tylko sam rdzeń?
    outsider6 wrote:
    Wsad mam zgrany. Nie mam go w tym momencie przy sobie.

Jak go wrzucisz, będzie można spróbować porównać go z plikami z FTP BCS dla tego rejestratora (rozmiarem mieszczą się w 16 MB) i spróbować nimi zaprogramować kość - w ten sposób będzie można wykluczyć ewentualne uszkodzenie wsadu w trakcie pracy urządzenia.
    Jak wyglądają napięcia na cewkach rejestratora?
    outsider6 wrote:
    Wymieniłem baterię RTC (była wyładowana prawie do 0)

Czy nowa bateria ma cały czas stabilne napięcie powyżej 3V, czy ulega szybkiemu rozładowaniu?
    Czy na płycie urządzenia jest wyjście szeregowe lub UART pozwalające podejrzeć na komputerze proces uruchamiania urządzenia w terminalu?
    Jak masz możliwość, zrób dokładne zdjęcia płyty urządzenia i wrzuć je na Forum - będzie "widać" nad czym pracujemy, ułatwi to też udzielanie konkretnych porad.
    Pozdrawiam
    outsider6
    Level 13  
    Dydelmax wrote:
    Do jakiej temperatury podgrzewałeś układ? Zrobiłeś reflow czy grzałeś tylko sam rdzeń?

Diagnostycznie podgrzałem tylko rdzeń (200C), nie robiłem reflow

Dydelmax wrote:
    Jak go wrzucisz, będzie można spróbować porównać go z plikami z FTP BCS

Zamieszczam poniżej wsad, na stronie producenta jest firmware ale o 2MB mniejszy, nie wiedziałem czy będzie on odpowiedni
    BCS-CVR160...backup.bin Download (16 MB)

Dydelmax wrote:
    Czy nowa bateria ma cały czas stabilne napięcie powyżej 3V

Tak

Dydelmax wrote:
    Czy na płycie urządzenia jest wyjście szeregowe lub UART

Jest cztero pinowe złącze podpisane RS232 10, obstawiam że o to pytasz

Dydelmax wrote:
    Jak wyglądają napięcia na cewkach rejestratora?

L2 3.3V
    L7 1.2V
    L6 1.2V
    L3 1.2V
    L1 5.02V
    L5 1.1V
    L4 1.6V

obstawiam że od zasilania GM8210GS jest L5 więc od strony zasilania wygląda że w porządku
    Dydelmax
    Level 38  
    outsider6 wrote:
    Diagnostycznie podgrzałem tylko rdzeń (200C)

Nie wiem czy ten układ reaguje na takie podgrzanie (bardziej spodziewałbym się tego po wadliwych układach AMD lub NVIDIA). Jeśli wyczerpiesz inne możliwości poza wymianą układu, możesz zrobić reflow układu.
    outsider6 wrote:
    Zamieszczam poniżej wsad, na stronie producenta jest firmware ale o 2MB mniejszy, nie wiedziałem czy będzie on odpowiedni

Jak będę "na innym laptopie" zerknę na wsad i porównam jego zawartość z plikami z FTP BCS - na podstawie oryginalnego wsadu być może uda się dopasować BIOS z FTP do kości pamięci.
    Napięcia z cewek wyglądają na prawidłowe.
    outsider6 wrote:
    Jest cztero pinowe złącze podpisane RS232 10, obstawiam że o to pytasz

Jak masz możliwość, spróbuj połączyć się z rejestratorem przez to złącze (może być konieczne użycie przejściówki USB-TTL, można też użyć CH341A - na Forum można znaleźć informacje odnośnie łączenia się z urządzeniami przez takie interfejsy) i podejrzeć log tworzony podczas uruchamiania rejestratora.
    Pozdrawiam