Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peugeot 308 SW t8 - 308 t8 - świergotanie sprzęgła/skrzyni?

kamil707 27 May 2019 20:46 873 1
 • #1
  kamil707
  Level 1  
  Witam forumowiczów,  Może ktoś zetknął się z problemem jaki występuje w moim 308 SW 1.6 HDi 66 kW 9HX z 2008 r.
  Mianowicie, przy włączonym silniku, na biegu jałowym słychać spod maski coś jakby świergotanie przypominające ślizgający się pasek wielorowkowy, jednak dźwięk pochodzi bardziej ze strony sprzęgła/skrzyni biegów. Po choćby lekkim dociśnięciu sprzęgła dźwięk zanika. Zaznaczam, że wystarczy lekko położyć nogę na sprzęgle, a nie wcisnąć całe sprzęgło. Dźwięk występuje również podczas jazdy na załączonych biegach (słychać przy jeździe przy zaparkowanych samochodach lub wzdłuż ścian budynków, gdy dźwięk odbija się) i zanika zawsze od lekkiego dotknięcia sprzęgła do całkowitego wciśnięcia.
  Poza tym "świergotaniem" nie ma innych objawów, biegi wchodzą dobrze, auto nie szarpie, czuć, że przenoszony jest prawidłowo napęd. Nie ma zatem objawów zużycia skrzyni czy sprzęgła. Niepokoi mnie jednak i irytuje ten dźwięk, wstyd tak jeździć .
  Czy ktoś z forumowiczów doświadczył podobny problem i zna jego rozwiązanie? Co może być przyczyną? Przeglądając fora jedni piszą o łożysku sprzęgła, inni o łożysku skrzyni, inni o docisku, żadnej jednoznacznej odpowiedzi.

  Dzięki z góry za odpowiedzi!
 • #2
  Mobali
  Level 40  
  Mam inne auto, ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia. U mnie taki pisk skończył się wymianą łożyska sprzęgła. Na razie sytuacja nie wygląda na tragiczną, ale trzeba to mieć na uwadze. Skrzyni raczej nie brałbym po uwagę.