Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka PARKSIDE PABS 12 A1 - Czy pasuje akumulator Li-Ion z PARKSIDE X 12 V T

tomekptk 26 Jan 2021 00:20 23742 39
 • #32
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Wpisz na A....o "3s1p" , ewentualnie dodając słowo pakiet, wkład lub akumulator.
  Elektronika akumulatora PABS ma zabezpieczenie przeciążeniowe, więc nie uszkodzisz ani ogniw ani wkrętarki - tylko ten sprzęt jest tak malutki że rzadko jest w ogóle okazja do jego przeciążenia - nikt go nie używa w ciężkich pracach jak dorosłą wkrętarkę....
  Za to w identycznych wizualnie ale przeznaczonych do miniszlifierek akumulatorach (w których zabezpieczenie przeciążeniowe ustawione jest na dużo niższy prąd) sprzęt łatwo przeciążyć i okazje do sprawdzenia układu zabezpieczającego zdarzają się b. często.
 • #33
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  kotbury wrote:
  Elektronika akumulatora PABS ma zabezpieczenie przeciążeniowe, więc nie uszkodzisz ani ogniw ani wkrętarki - tylko ten sprzęt jest tak malutki że rzadko jest w ogóle okazja do jego przeciążenia - nikt go nie używa w ciężkich pracach jak dorosłą wkrętarkę....

  Ale to właśnie o to mi chodziło że zabezpieczenie przeciążeniowe w baterii może się uszkodzić. Od za dużego prądu. Bo ono jest projektowane na ogniwa, które mają umiarkowany prąd zwarcia.
  Ja tak sobie załatwiłem małą wkrętareczkę. Gdy się li-ion zużył to wymieniłem na nowy o większej pojemności ale i o większym prądzie zwarcia. Wkrętarka fajnie działała przez jakiś czas ale elektronika zabezpieczająca li-ion się zjarała.
 • #34
  Elvisu
  Level 11  
  Cześć, pozwolę sobie odkopać temat bo nie znalazłem konkretnie mojego przypadku, otóż: posiadam wkrętarkę PBSA 12B1. Była fabrycznie wyposażona w aku DCBK-70-12. Służyła dzielnie ale w końcu poleciał z niej dym i pewnie skończył się silnik. Ponieważ cała jest już mocno wymęczona, stwierdziłem że czas na nową. Ucieszyłem się, widząc na stronie lidla samo body podobnej wkrętarki za ~87zł jednak zobaczyłem że to już seria X12V i zacząłem się zastanawiać, gdyż na mojej nie było takiego oznaczenia. Pytanie brzmi: czy akumulator z niej mogę włożyć do nowej z serii X12V (konkretnie model PBSA 12B4)? Czy jeśli kupiłbym sobie drugi, nowy akumulator z serii X12, to będę mógł go ładować w swojej dotychczasowej ładowarce?
  Wiertarka PARKSIDE PABS 12 A1 - Czy pasuje akumulator Li-Ion z PARKSIDE X 12 V T Wiertarka PARKSIDE PABS 12 A1 - Czy pasuje akumulator Li-Ion z PARKSIDE X 12 V T Wiertarka PARKSIDE PABS 12 A1 - Czy pasuje akumulator Li-Ion z PARKSIDE X 12 V T
 • #35
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Czyli chcesz stary akku włożyć do nowej wkrętarki a nowy ładować starą ładowarką.
  Chyba się nie uda bez przeróbek starego akku. X12 mają inaczej umieszczone płetwy ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3585920.html ). Piny zdaje się są rozmieszczone tak samo (znaczy +,-, T) ale nowe akku mają pin ID - służy do komunikacji z ładowarką ale czy bez niego nowy akku da sie naładować starą ładowarką - ??? Powinien, ale... .
  Podobnie z racji płetewek stary akku nie będzie pasował do nowej wkrętarki.

  Wyjściem będzie pozbawienie płetewek starego akku aby wlazł do nowego body (ale uwaga !!! Prędzej czy później włożysz nieprawidłowo akku do ładowarki - tak mówi prawo Murphy'ego - i w najgorszym wypadku uwalisz elektronikę baterii), drugi ruch to wycięcie w starej ładowarce drugiego zestawu prowadnic pod nową baterię, aby nowy akku w nią wszedł. Ale znowu - ładowarka nie ma pinu ID i głow nie dam, czy bez niego nowy akku da sie naładować. Tu problemu nie ma bo w razie zonka zawsze możesz dokupić nową ładowarkę.

  PS. Żeby było zabawniej - sa 2 wersje X12 - z pinem ID i bez. I o ile (być może - j/w) baterię z tym pinem można ładować w starszej ładowarce, to nowa ładowarka z pinem nie ruszy starszej baterii bez pina. Ot i dbałość o środowiskio, no waste itp.
 • #36
  Elvisu
  Level 11  
  Dzięki za pomoc. Muszę jeszcze przewertować temat. No chciałbym na razie kupić samo nowe body i korzystać ze starej ładowarki i baterii, ale w przyszłości po prostu do tego zestawu dokupić sobie drugie, świeższe aku.
 • #38
  Marcin1989
  Level 17  
  Wtrącę się do tematu bo może ktoś miał podobny problem, ładowarka nowa tj. PARKSIDE Ładowarka 12 V, 2,4 A PLGK 12 A3
  Bez problemu ładuje stary aku PAP 12 A3.
  Nowe pewnie też pasują do tej wkrętarki bo zeszlifowaniu jednego wąsa.

  Wiertarka PARKSIDE PABS 12 A1 - Czy pasuje akumulator Li-Ion z PARKSIDE X 12 V T
 • #40
  amberis
  Level 2  
  Witam,
  mam wiertarką PBSA 12 C2 do nei byla bateria w komplecie PAP 12 A3 i ładowarka PLG 12 A3.
  Pomyłkowo kopiłem baterią PAPK 12 B2 na 4Ah ale niestety ona nie wchodzi do żadnego mojego urządzenia. Leżała nieużywana poky pomyślałem spróbować ją przystosować.
  Voila! Po zdarciu jednej z krawędzi ona wchodzi do wiertarki i kreci. Tez wchodzi do ładowarki i ładuje na razie. Oryginalna bateria ma tylko jedną krawędź w tym samym miejscu.
  parę zdjęć.