Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa

dar27 29 May 2019 17:56 1278 9
    dar27
    Level 13  
    Po pobraniu wody bęben pralki nie wykonuje żadnych ruchów. Grzałka nie grzeje. Po opróżnieniu bębna z wody - pompka działa, po nastawieniu na program odwirowanie - brak jest tej czynności. Pralka nie pokazuje żadnych błędów. Na płytce sterującej są przekaźniki. Nie słychać ich pracy (stukania), więc prawdopodobnie nie są sterowane. Jest tam procesor i pamięć eeprom i moje podejrzenie jest na ten eeprom i jego zawartość która mogła się posypać. Czy moje podejrzenia są słuszne? Skąd ewentualnie wziąć wsad do tej pamięci? Płytka jest w idealnym stanie - brak zimnych lutów, elektrolity niepowybrzuszane.

Dodano po 3 [minuty]:

Zapomniałem dodać, przydałaby mi się do niej instrukcja serwisowa, szukałem ale nigdzie nie udało mi się jej znaleźć. Jakby ktoś miał namiar na takową instrukcję to z góry dziękuję
    dar27
    Level 13  
    Pralka działała jak robiło się ostatnie pranie, po zakończeniu prania i po ponownym załączeniu już bęben przestał się kręcić. Nie podejrzewam szczotek od silnika prędzej sterowanie przekaźników od rewersyjnej pracy silnika tak jak pisałem na początku. W pralce Candy którą też mam jak są ruchy rewersyjne słychać pracę przekaźników załączających silnik.
    dar27
    Level 13  
    No więc po wypowiedzi cinko że mogą być w silniku szczotki do wymiany postanowiłem wyciągnąć ten silnik i oglądnąć go i tutaj załamka - silnik bezszczotkowy ! elektroniki nawalone tyle że głowa boli co widać na załączonych zdjęciach. I tutaj się kłania pralka Frania nie do zdarcia - tylko silnik, zero elektroniki. No tak im jest sprzęt prostszy tym jest bardziej niezawodny, a im jest bardziej skomplikowany tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzenia.

Cena silnika w north - chora 846 zł !!!!!! dodaje 12,99 zł i mam taką samą pralkę nową

https://mediasam.net/pralki-i-suszarki/5407-amica-emawp-8123-lcldw.html

I tak albo cosik w silniku poszło albo sterowanie czyli programator.
    Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie tego silnika poza pralką czy jest dobry ?

Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa Pralka Amica EMAWP 8123 LCLDW - nie działa
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 42  
    Najprawdopodobniej awarii uległ właśnie ten sterownik silnika, który znajduje się z tyłu silnika.
    Sam silnik jest bardzo żywotny i praktycznie bezawaryjny i jego awarie to ewenement.
    Poszukaj w Twoim mieście dobrego elektronika lub serwisu sprzętu AGD, który zajmuje się naprawą sterowników elektronicznych a możliwe, że ktoś się podejmie naprawy.
    Obecnie wielu producentów pralek zachwala zalety silników bezszczotkowych i daje na taki silnik 10 lat gwarancji, niestety awarii ulegają sterowniki tych silników a tego gwarancja nie uwzględnia.
    cinko
    Level 22  
    No cóż zmiany producentów mają na celu ograniczenie opłacalności napraw.
    Ale z tabliczki znamionowej wynika że silnik jest zasilany 230V, więc spróbował bym
    podłączyć silnik poza układem pralki w celu sprawdzenia czy działa. Następnie należałoby Sprawdzić dokąd dochodzi napięcie, skoro jest elektronika to musi być
    jakiś bezpiecznik w zasilaniu układu i gdzieś to napięcie nie dochodzi.
    Czy dochodzi napięcie do mostka prostowniczego ?
    Sprawdź rezystor 20R ten zielony 0,5W.

Pytanie do kolegów czy to będzie silnik klatkowy skoro brak szczotek ? Wyprowadzone są ( ze zdjęć wnioskuje ) początki i końce przewodów stojana jednej cewki i drugiej cewki a skoro tak to po połączeniu początku i końcu cewek zostają przewody do których można by podać napięcie zasilania silnika z ominięciem elektroniki i silnik nam powinien działać.
    alekt77
    Level 38  
    cinko wrote:
    z tabliczki znamionowej wynika że silnik jest zasilany 230V

A zwróciłeś uwagę że silnik jest zintegrowany ze sterownikiem?
    dar27 wrote:
    Cena silnika w north - chora

Zobacz tutaj sam sterownik, wygląda że ma zdrowszą cenę Link
    ROBSON33
    Admin of household appliances group
    Kenworth 18 wrote:
    Poszukaj w Twoim mieście dobrego elektronika lub serwisu sprzętu AGD, który zajmuje się naprawą sterowników elektronicznych

I to jest prawidłowa podpowiedź, tutaj nie majac wiedzi oraz narzędzi niewiele zdziałasz.
    dar27
    Level 13  
    Podłączyłem sam silnik do 230 V, na płytce miga nieregularnie mały led czerwony smd. Przy odłączeniu zasilania nie za każdym razem słychać stuknięcie przekaźnika (załączenie się go i wyłączenie). Wyjście sterujące z programatora wchodzi na płytkę silnika na dwa pojedyncze transoptory. Napięcie z programatora na jednym wejściu transoptora trzyma się na poziomie 4,95 V, na drugom zmienia się cyklicznie z 0V do gdzieś 2,65 V.