Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe panele Fotowoltaiczne najtańsze w zakupie

anet870 08 Lut 2020 21:27 4692 39
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Nie jest tak do końca .Nie wiem jak u froniusa ale pewnie będzie podobnie
    jak u sofara .Mianowicie jak masz panele z tolerancją dodatnią a takie się teraz produkuje to ci powiem że panele dadzą ci dużo więcej prądu jak ci się wydaje . U mnie przy 9,92 paneli dość często były piki nawet 10,76 a wiem jedno że to nie było ostatnie słowo bo instalacje mam od 10 lipca a co dopiero będzie w czerwcu. Na degradacje paneli też bym nie liczył bo tak szybko nie następuje Mam panel 15 letni co ładuje parametrami jak z fabryki . Powiem tak masz 10 kw paneli a dość czesto walną 10 kw może więcej a falownik będzie ci cioł na 8,0kw i będziesz się wkurzał że ci tnie . Mnie cioł w połowie lipca no i nie spodobało mi się to że mi obcina a przy ciągłym słońcu potrafi ciachnąć już przy 9,8k :cry:
    Mam falownik 10 kw panele 9,92 kw i nie żałuje Podejrzewam że w czerwcu będą rekordy myślę że coś koło 12kw
    Następna sprawa w miarę jedzenia apetyt rośni uwierz mi bo mam to samo .
    Dokładam klime , bedę dogrzewał w miesiącach przejściowych za pomocą klimtyzatorów jak dasz 10kw można spokojnie dołożyć ze 4 panele i będzie git .Dlatego jestem zdania aby dać na maxa 10kw paneli i 10kw falownik i po roku czy dwóch dołożysz sobie ze 4 panele koszt nie wielki ale latem chłodzik jesienią czy wiosną nie truje ogródka .Nieraz było kilka dni chłodu czy w lipcu czy sierpniu włączysz sobie zwykłą farelk i nie kopcisz z komina :D
    Pomyśl nad tym co napisałem i zastanów się dobrze czy nie warto dołożyć te parę groszy do 10kw ta cena to jest kropla w całości ceny
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    krzyszt123
    Poziom 8  
    31 stycznia odświeżyłem temat, cieszę się że Panowie odpowiedzieli. Trochę czytam na temat fotowoltaiki ale w dalszym ciągu nie wiele wiem, dlatego bezcenna jest każda odpowiedź.
    Sethir pisał o podróbkach paneli Ja Solar, mam zamiar kupić ją w dużej firmie, która od paru lat montuje te solary i myślę, że podróbki nie wchodzą w grę.
    Mam dylemat co zrobić:
    1. Miałem zamiar kupić inwenter Solis-3P8K i na razie 18 paneli JA SOLAR 340 (ok. 6 kWp) a za jakiś czas rozbudować instalację do 28 paneli (ok.9,6kWp), bo tyle ten inwerter ma pociągnąć. 18 paneli było by na 1 stringu, a kolejne 10 na drugim.
    Przy 18 panelach chyba nie było by problemu ze zbyt dużym napięciem?
    2. Druga opcja inwerter Solis-3P6K z 18 panelami i czekać na instalację gminną (jeżeli gmina się załapie) 4kWp - zawsze wyjdzie to trochę taniej. Nie wiem czy nie będzie jakiejś kolizji z tymi instalacjami, na pierwszą wziął bym dotację z "Mój prąd", a druga to dotacje unijne.
    Jeśli gminie się nie uda to albo czekać aż się załapie, albo kupować kolejny inwerter i samemu rozbudowywać instalacje, ale wtedy koszty rosną.
    Jeżeli ktoś z Panów zechce coś podpowiedzieć będę wdzięczny.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Mnie ominely wszystkie dotacje itp o 1 miesiąc ale tak na prawdę olałem je bo są obłożone pewnymi no były warunkami
    Postanowiłem że się ,,sprężę'' i będe niezależny.
    Zbudowałem instalacje we własnym zakresie ,,tymi ręcami'' i jestem zadowolony instalacja kosztowała mnie mniej jak 50% dotowanych nie czekałem aż się zlitują i dadzą i nie żałuję bo instalacja już działa i zarabia i nie płaćę ,,haraczu'' :D Pomyśl o tym co napisałem wejdz na mój temat też byłem zielony. Możliwe że zmienisz podejście Sam sobie rzucasz kłody pod nogi, a czas ucieka . Co dzień słonka coraz więcej i albo montować na dniach albo dozbierać kasy i przed czerwcem zaczynać produkcje bo czas ucieka i kasa tyż , a już się zaczyna poważna produkcja no tak już dobrze od 1 marca powiedzmy :D Dziś już ładnie pompuje :D
    ali65
    Poziom 10  
    Oczywiście masz rację, każdy produkuje tyle prądu ile mu potrzeba, można tak w nieskończoność. Lecz moim zdaniem, przy OZE nie jest sztuką produkować coraz większe ilości energii tylko mądrze i rozsądnie zagospodarować jak najmniejsze ilości zapewniając maksimum jej wykorzystania nie tracąc na komforcie życia. Pamiętajmy, że powyżej mocy modułów >10kW w nocy odbieramy tylko 0,7 ilości energii oddanej do sieci OSD. Jasne- niektórzy napiszą, że można jednak zwiększyć ilość paneli, dołożyć bufor lub inny magazyn energii żeby nagrzać np. wodę w dzień a w nocy odebrać bez strat na operatora sieci. Czy aby na pewno? Policz koszt buforu, pomieszczenia, instalacji, sterowania, pomp, ew. akumulatorów, itp. to zobaczysz czy warto produkować duże ilości prądu byle jak go wykorzystując. W OZE nie chodzi przecież o produkcję ogromnych ilości energii, żeby później ją zmarnotrawić. Produkcja tych Twoich kilku czy kilkunastu paneli też pozostawi ślad w przyrodzie. Reasumując: uważam, że najpierw należy zrobić sobie spis sprzętów energożernych w gospodarstwie domowym. To co ma już swoje lata po prostu wymienić na nowe z wysoką klasą efektywności energetycznej ( nie twierdzę, że wszystko od razu trzeba wyrzucić ). Jeśli mamy kocioł węglowy lub na drewno pomyślmy o zmianie na pompę ciepła ( z każdego jednego kilowata mocy pobranej da nam od 2 do nawet 7 kilowatów ), oświetlenie, telewizor, pralka, itd. Po określeniu ilości potrzebnej nam energii możemy dopiero przystąpić do określenia mocy instalacji fotowoltaicznej - powinna być ostatnim etapem do prawdziwego oszczędzania na kosztach utrzymania domu. Przy doborze wielkości instalacji najlepiej sugerować się statystykami produkcji energii gromadzonymi przez producentów falowników ( ja posiadam SMA więc z ich bazy danych korzystałem).

,,Pomyśl nad tym co napisałem i zastanów się dobrze czy nie warto dołożyć te parę groszy do 10kw ta cena to jest kropla w całości ceny"

Odpowiem : nie warto - bo za x lat wolę zmienić pralkę, chłodziarkę, PC lub inne wysokoefektywne urzadzenie niż wielką
    przewymiarowaną instalację fotowoltaiczną na dachu. Te pierwsze wymieni mi sprzedawca w ramach zakupu a instalacji za np. 25 lat sam już nie dam rady a sprzedawca fotowoltaiki za darmo już tego mi nie zrobi. Dla mnie fotowoltaika to świetna rzecz ale tylko uszyta na miarę.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    A ja że warto Budować max 10kw aby nie wpaść w 30% haracz a nadmiar energii wrzucić w CO , co spowoduje ;
    1 czystrze powietrze na posesj
    2 szybszą amortyzację całej inwestycjii
    3 mniej roboty w miesiącach przejściowych
    4 bezpieczny zapas energii
    5 Przyszłościowy rozwój może jakiś pojazd elektryczny , klima itd
    Sam to przerabiam i wiem jedno że warto inwestycja moja zgodnie z tymi założeniami zwraca mi się po 4 latach przy ewentualnych podwyżkach ok 3lat
    ali65
    Poziom 10  
    Nie zauważyłem,że jest do < 10kW -ok, jak najbardziej. Lecz powyżej nie ma sensu, bo własnie 30% straty.
    anet870
    Poziom 26  
    ali65 napisał:
    Witam
    moc modułów fotowoltaicznych przewymiarowuje się od 20 do nawet 25%.
    Przy mocy paneli 10kW i falowniku 10kW wedle statystyk w ciągu roku miałbyś tylko max. 1 dzień pełnej mocy. W pierwszym roku roku panele tracą ok. 3% mocy i co rok będą coraz słabsze. Po x latach będą miały ok. 8 kW.
    Różnica w cenie falownika 10 i 8kW jest na tyle duża, że nigdy się nie zwróci biorąc pod uwagę tylko kilka-kilkanaście dni pełnej mocy przez cały okres użytkowania instalacji. Dla przykładu: moc mojej na dniach uruchomionej instalacji wynosi 9,75kW a moc falownika 8kW. Dzisiaj w pełnym słońcu przy idealnym położeniu paneli było tylko max 6,5kW mocy. Jak dobrze pójdzie to w pierwszym roku może kilka razy uzyska pełne 8kW. Mam nadzieję, że pomogłem.

Zależy jakie masz panele. Finalnie pracuje 18 paneli Jinko Solar Polikrstalicznych i inwerter solarmax 10kw (kupiłem tanio ) . Moc paneli z karty katalogowej w moim zestawieniu to 5040Wp zaś inwerter rejestruje chwilowe uzyski nawet po 5870Wp.
    Dotychczasowe wyliczenia i założenia się sprawdzają równiez z ZE. Inwerter pozwala na rozbudowę i tak na pewno zrobię.
    Instalacja bazuje na modułach z Chin bardzo dobrej jakości a inwerter reklamuje się produkcją Szwajcarską. Szkoa że rodacy nie kuszą "kowalskich" o podobne produkty.
    krzyszt123
    Poziom 8  
    Przeczytałem temat założony przez malinabend1 (całe 6 stron) i gratuluję pomysłowości i ukończenia inwestycji. Nie każdy jednak ma takie zdolności, więc ja będę musiał korzystać z pomocy innych osób. Jeśli chodzi o dotacje to chyba tylko głupi by z nich nie skorzystał, jak dają trzeba brać i tak jest to tylko cząstka pieniędzy, które trzeba będzie wyłożyć.
    Gdyby ktoś wiedział czy nie ma kolizji z wykorzystaniem dotacji "Mój prąd" w jednej instalacji, a potem skorzystanie z dotacji unijnych w instalacji, którą zakłada gmina był bym wdzięczny.
    krzyszt123
    Poziom 8  
    Czy ktoś z Panów może coś powiedzieć na temat paneli Risen 330Wp.
    sethir napisał:
    Ja przy swoich 16 sztukach QCELL LR6-60HPH-315M przy temp. zewnętrznej -1°C osiągam na stringu 600V DC i kablu do falownika o długości 27 metrów.

Sethir jak sprawdzają Ci się panele qcells.