Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe panele Fotowoltaiczne najtańsze w zakupie

29 Maj 2019 20:00 5481 39
  • Poziom 26  
    Witam wszystkich zainteresowanych tematem. Zastanawiam się nad instalacją ogniw.
    Z punktu ekonomicznego najlepiej wydać jak najmniej a korzystać maksymalnie dlatego biorę pod uwagę zakup paneli mniej renomowanych producentów.
    Patrząc na etykiety i dane widniejące w kartach katalogowych potrafię wybrać produkt najkorzystniejszy lecz jak to się ma w praktyce? W grę wchodzą panele producentów takich jak:
    -Maysun
    -Candiaan
    -Amerisolar
    -Jinko solar
    Panele w technologii polikrystalicznej i mocy 280Wp.
    Czy znajdzie się osoba mogąca wypowiedzieć na temat tych produktów, który jest jakościowo najlepszy?
    Instalacja około 4,5 Kwp. Inwerter planuje zakupić Elnixa Gdyż jest tani i rodzimej produkcji. Na jego temat też opinia mile widziana :
    Parametry techniczne inwertera

Parametry w stanie ON
    Moc maksymalna paneli PV 4600W

Maksymalne napięcie z ogniw PV DC 380 V

Maksymalny prąd DC 27 A

Napięcie startu DC 30 V

Zakres MPPT DC 30 – 360 V

Nominalny zakres napięcia sieci AC 190 – 260 V

Maksymalny prąd sieci AC 22 A

Maksymalna moc oddawana do sieci 4600 W

Nominalna częstotliwość 50Hz +/- 5Hz

Współczynnik mocy 1 (dynamicznie w Smart Grid -/+ 0.8)

THDI prądu < 5 %

Zewnętrzna temperatura pracy od -25 do +60 ᵒC

Topologia beztransformatorowa

Sprawność maksymalna 98,00%

Monitorowanie sieci

Ochrona zwarcia po stronie AC

Detekcja trybu pracy wyspowej

Parametry w stanie OFF
    Moc maksymalna paneli PV 4700 W

Maksymalne napięcie z ogniw PV DC 380 V

Maksymalny prąd DC 27 A

Napięcie startu DC 30 V

Zakres MPPT DC 30 – 360 V

Moc grzałki 1- 5 kW

Maksymalny prąd AC grzania 24 A

Współczynnik mocy 1

THDI prądu < 5 %

Zewnętrzna temperatura pracy od -25 do +60 ᵒC

Topologia beztransformatorowa

Sprawność maksymalna 99,40%

Monitorowanie grzałki

Ochrona zwarcia po stronie AC

Detekcja trybu pracy wyspowej

Inwerter ELNIX OFF<>ON Grid PV posiada aktywne zabezpieczenia zapobiegające potencjalnej awarii, niebezpieczeństwu. Klasa ochronności (zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41). Ochrona termiczna. Chłodzenie aktywne.

W konstrukcji zastosowano najlepsze elementy elektroniczne renomowanych firm co gwarantuje dużą żywotność, wysoką sprawność i trwałość.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Sprawdź czy operator przyjmie zgłoszenie inwertera 1-faz. z mocą 4600W
  • Poziom 26  
    Operatorem i dystrybutorem jest Tauron. Dzięki za spostrzeżenie , jutro zadzwonię.
  • Poziom 24  
    Inwertery na jednej fazie po nowych przepisach to 3,6 KW ,w PGE obowiązuje przepis od maja .Lepiej nie ryzykuj kup od razu trzy fazowy i przy okazji będziesz miał bilansowanie między fazowe i możliwość rozbudowy instalacji .
  • Poziom 13  
    Pozwolicie że się podłączę pod temat jaki najlepiej kupić inwerter, w najbliższym czasie nie planuję sprzedaży energii do PGE brak warunków. Potrzebuję taki inwerter aby startował bez dostępu do sieci i dużej mocy.
  • Poziom 21  
    Rok temu kupiłem Amerisolar. Przy pomiarze "na placu" każda szt. zapewniała parametry producenta.

Co do max. mocy Tauron dopuszcza 4,6kW ale już od 3,16kW wymaga reg.mocy biernej.

Budowa dużego (mocowo) OFF_GRID mija się z celem...
  • Poziom 13  
    W planach mam 4,5kW 3Fazy myślałem o 10 kW ale to i tak chyba zależy ile będę miał paneli. Zużycie dzienne będzie się kształtowało średnio od1,5 do 2,5 kW. Mają również znaczenie ograniczenia finansowe, przy budowie tego zasilania. Planowana jest rozbudowa w późniejszym okresie
  • Poziom 12  
    3,68 kW obowiązuje od 15.10.2019 (jest to okres przejściowy) do tego czasu jest 4,6kW jednofazowo.
  • Poziom 13  
    A jaka jest cena za 1kWh jeżeli ja sprzedaję. To co mi wychodzi z faktur moje zużycie za kW wynosi średnio 0,72 zł Jeżeli nie sprzedam tylko odłączę się od sieci to zyskuje całe 0,7 zł za kWh minus koszty budowy instalacji które rozłożą się na ileś tam lat. Średnie zużycie dobowe to jakieś 1,5do2,5 kWh. Gdzie mogę znaleźć dane odnośnie OZE chodzi o ceny aktualne. Jest tego opisane dużo a wszystko około tego i nic konkretnego lub ja nie rozumiem
  • Poziom 21  
    Nie prościej stać się prosumentem i "magazynować" w sieci swoją produkcję? Przy przeliczniku 0.8 daje to (przy podanej cenie 1kWh) około 0,58 zł.
  • Poziom 26  
    Problem w tym że magazyn się resetuje 01-01-co rok. Niestety to na razie najrozsądniejsze rozwiązanie.
    Poszło zamówienie na Jinko solar 280w. Zastanawiam się nad Elnix 8kW 3fazy , Ma dobrą cenę.
  • Poziom 2  
    Witam
    Sam kupilem Elnixa 12kw 3f.....niestety wisi na scianie i czeka .....na wiosne mysle juz to uruchomic i sprawdzic.....sam jestem ciekaw jak sie spisze.....pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Stac mnie na strate.....zapotrzebowanie to 5kw
    ...robie sam instalacje......male koszty w porownaniu do firm...m
  • Poziom 21  
    Aktualnie liczy się co mniejsze. Więc jak dasz 10kW paneli to będzie ok. Zresztą wcześniej liczyły się tylko panele więc też wystarczyło dać 10kW.

Dodano po 1 [minuty]:

Ps. Czekam na tych wszystkich właścicieli Elniksa aby pokazali jak to w końcu działa.
  • Poziom 21  
    ACCel napisał:

Ps. Czekam na tych wszystkich właścicieli Elniksa aby pokazali jak to w końcu działa.

Rozwiń proszę o co chodzi? Wystarczy zerknąć na PVmonitor.
  • Poziom 11  
    No właśnie, znaleźliście gdzieś potwierdzone źródło, że do opustu w przypadku większej mocy paneli (np. 12kWp) liczy się moc falownika (np. 10kW)? Bo mam wrażenie, że w momencie wejścia w życie kodeksu NC-RfG chyba zostało to rzucone ludowi na podniesienie morale, ale szybko się z tego wycofano. Nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzonego info na ten temat. Pamiętam, że ktoś nawet wrzucał nowe wnioski przyłączeniowe, gdzie było to wyjaśnione i tak miało być. Przejrzałem wczoraj wnioski naszych 4 OSD. Energa i PGE piszą wprost:
    "* Moc zainstalowana elektryczna (jednostkowa) [ zgodnie ze stanowiskiem Prezesa URE: Pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej (tj. generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego), wyrażoną w watach [W] lub wielokrotnościach tej jednostki (w kW, MW).]" - wg ustawy OZE opust uzależniony jest od zainstalowanej mocy elektrycznej. Enea się nie chwali jak wylicza moc maksymalną, a Tauron w odpowiedzi na zapytania w BOK odpisuje, że po staremu liczy się tylko i wyłącznie moc paneli...
  • Poziom 12  
    Na logikę powinna się liczyć moc falownika jako maksymalna moc wprowadzana do sieci OSD, gdyż nawet jak przewymiaruje się generator jakim są moduły fotowoltaiczne w stosunku do mocy falownika to i tak falownik nie wyprodukuje więcej niż jego maksimum. Nadmiar podetnie co widać ładnie na wykresach takich instalacji.

Jeśli operatorzy chcą liczyć opust od zainstalowanej mocy generatora (moduły fotowoltaiczne) to jest to jawne okradanie właścicieli takich instalacji, gdzie falownik ma zdolność przekształcania DC/AC np. 9 kW a generator jest przewymiarowany do 12 kW.

OSD pali się grunt pod nogami bo myśleli, że przez lata nie będą musieli mocno inwestować w modernizację sieci a tu taki rozwój fotowoltaiki i trzeba zmienić model działania. Zamiast iść za ciosem to szukają jak tu zastopować rozwój alternatywnych źródeł energii. Ta grupa przedsiębiorstw to jest najmniej umiejąca się dostosować do zmieniających się realiów prowadzenia biznesu. Oni ciągle żyją w PRL.

Już za chwilę bardzo mocno wzrośnie zapotrzebowanie na energię do elektryków bo to jest nieuniknione, a OSD będą ciągle ograniczać rozwój rozproszonego wytwarzania.
  • Poziom 11  
    Na logikę w przypadku OSD nie ma co liczyć. Od początku wejścia opustów (jakoś połowa 2016r.) liczyła się tylko i wyłącznie moc paneli (do 10kWp włącznie opust 80%, powyżej 10kWp opust 70%). W kwietniu br. zrobił się szum, że w związku z wejściem w życie kodeksu NC-RfG operatorzy do liczenia opustu będą brali mniejszą wartość mocy inwertera lub paneli. Wszyscy się ucieszyli, zaczęli planować swoje przewymiarowane mikroinstalacje, a tymczasem OSD cichaczem się z tego wycofały i wygląda na to, że zostało po staremu. Dlatego jak gdzieś czytam na forum, że jest inaczej, to pytam o źródło. Bo wg mojej wiedzy jest po staremu, ale mogę się mylić...
  • Poziom 21  
    Ja sugerowałem się formularzem PGE w którym jest moc maksymalna w osobnej tabelce z inwerterem, ale może być tak jak @abes99 napisał.

Jest logika z mocą paneli, ponieważ jeżeli zamontujesz 15kWp na inwerterze 10kWp to produkcja będzie bliższa 15000kWh rocznie niż 10000kWh. A to produkcja ich interesuje.
  • Poziom 22  
    Powiem tak ; po ki diabeł igrać z ogniem?
    Montować do 10 kw i spoko dobry inerter i mono panele nadrobią i pykną 11kw jak nic
    Jak kto chce więcej prosze bardzo ; bezposrednio w grzałka kilka paneli w beczke cwu
    albo tak jak ja mam panele wodne + dogrzanie ostateczne grzałką w ostatnim zbiorniku
    Bo nie dosyć nas robią w jajko z opustem?
    A my produkujemy prąd za grosze a firmom kasują x ile? jak za zborze
    Zarabiają na nas i na firmowym prundzie czyli kopią nas w zadek X 2 albo 3
    Ale co tam jak kogo stac bogacić milionerów :D
    Bida z nędzą przyniesie kase w zebach lichwiarzom
    Przykład
    Banda złodziei proponowała mi instalacje 10kw za 50 tyś
    Inny bandyta za 2 rysunki 2h pracy i autograf zarządał 1500zł i nie miał pojęciaw temacie chciał panele dzielić na 3 stringi tylko ten ostatni 3 chyba chciał sobie w tyłek podłączyć
    Zrobiłem z 24 tyś idzie?
    Pytam się marża 50% co to jest? Nie lichwa? Chcieli mi wcisnąć kit - panele poli 250W i elnixa dziada - Banda ...............................................
    Nie wspomne o jakości komponentów - czyszczenie magazynów brak zabezpieczeń itd
  • Poziom 8  
    Odświeżę temat. Czy ktoś z Państwa mógł by powiedzieć coś złego (lub dobrego) o instalacji złożonej z paneli JA SOLAR JAM60S10-340/MR i falownika SOLIS-3P8K-4GDC. Mam w planie zainstalować taki zestaw, czytałem o nich niezłe opinie i są konkurencyjne cenowo. Mam też pytanie do fachowców, przy 24 panelach lepiej podzielić je na 2 stringi, czy może byś 1. Jestem laikiem i prosił bym o odpowiedź na to pytanie.
    I jeszcze jedno, może ktoś podać namiar na firmę (osobę), która zrobiła by projekt instalacji na gruncie dla takiej mini elektrowni, zakładając, że odległość paneli od domu (skrzynka z bezpiecznikami i chyba inwenter) to 50 - 60 m. Interesuje mnie woj lubelskie i rozsądna cena.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    24 panele JA SOLAR JAM60S10-340. Przy 25°C (STC) masz na dzień dobry Voc = 993V DC.
  • Poziom 12  
    Paneli JA SOLAR krąży u sprzedawców sporo podróbek - niestety. Co do podziału to przy tej liczbie paneli musisz podzielić na dwa stringi bo tak jak @PUH_HESTA napisał przy 25°C (STC) masz na dzień dobry Voc = 993V DC mało, który falownik jest w stanie przyjąć takie napięcie na wejściu. Do tego dochodzą drogie zabezpieczenia bo muszą być na minimum 1200V DC.

Ja przy swoich 16 sztukach QCELL LR6-60HPH-315M przy temp. zewnętrznej -1°C osiągam na stringu 600V DC i kablu do falownika o długości 27 metrów.
  • Poziom 25  
    sethir napisał:
    Paneli JA SOLAR krąży u sprzedawców sporo podróbek - niestety. Co do podziału to przy tej liczbie paneli musisz podzielić na dwa stringi bo tak jak @PUH_HESTA napisał przy 25°C (STC) masz na dzień dobry Voc = 993V DC mało, który falownik jest w stanie przyjąć takie napięcie na wejściu. Do tego dochodzą drogie zabezpieczenia bo muszą być na minimum 1200V DC.

Ja przy swoich 16 sztukach QCELL LR6-60HPH-315M przy temp. zewnętrznej -1°C osiągam na stringu 600V DC i kablu do falownika o długości 27 metrów.

Obecnie falowniki 3-faz nap. wejściowe mają 1000V ale jeżeli przy 24 paneli w temp. 25 nap. obw. otwatego wynosi 993V to w temp. minus 25 wyniesie ok. 1200 a to za dużo i musi się podzielić

Jeżeli przy tych 16 obciążonych masz 600 to przy obw. otwartym (nieobciążonych) będzie 700, możesz to sprawdzić odłączając nap. AC i wtedy odczytać allbo zmierzyć DC
  • Poziom 12  
    @3301 według moich obliczeń uwzględniających współczynniki temp. to przy -25°C w obwodzie otwartym będę miał nawet 742V DC i dlatego ja cały osprzęt kupiłem na 1000V DC, a mój Fronius Primo 4.6-1 spokojnie powinien wytrzymać do 1000V DC.
  • Poziom 2  
    witam, podlacze sie i zapytam jak widzicie kwestje falownika fronius.... moze sie ktos podzielic jakas opinia... zastanawia mnie czy brac 10 czy 8,2 bo ponoc wg ich programu bardziej optymalne jest 8,2 do instalacji 10Kwp. i nie moge zrozumiec jak oni to licza ze w sloneczne dni falownik tnie im generator do 8,2 kw a wszyscy sa szczesliwi... :-(
  • Poziom 10  
    Witam
    moc modułów fotowoltaicznych przewymiarowuje się od 20 do nawet 25%.
    Przy mocy paneli 10kW i falowniku 10kW wedle statystyk w ciągu roku miałbyś tylko max. 1 dzień pełnej mocy. W pierwszym roku roku panele tracą ok. 3% mocy i co rok będą coraz słabsze. Po x latach będą miały ok. 8 kW.
    Różnica w cenie falownika 10 i 8kW jest na tyle duża, że nigdy się nie zwróci biorąc pod uwagę tylko kilka-kilkanaście dni pełnej mocy przez cały okres użytkowania instalacji. Dla przykładu: moc mojej na dniach uruchomionej instalacji wynosi 9,75kW a moc falownika 8kW. Dzisiaj w pełnym słońcu przy idealnym położeniu paneli było tylko max 6,5kW mocy. Jak dobrze pójdzie to w pierwszym roku może kilka razy uzyska pełne 8kW. Mam nadzieję, że pomogłem.