Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt duży i mocny dron od podstaw.

down 15 Paź 2019 17:50 1407 42
 • #31
  down
  Poziom 9  
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.

  I tak to na dziś wygląda gotowe do lotu.

  Dodano po 5 [minuty]:


  Nie mam tylko pojęcia dlaczego nie działa jak trzeba.

  Wznosi się lecz obraca się wokół osi pionowej jak chce.
  Pomimo , że jest reakcja na drążek to gdy dam go w lewo copter obraca się w lewo cały czas i na odwrót.

  Kompas niby działa bo w mission plannerze pokazuje to na pasku nad sztucznym horyzontem .
  Nie wiem co dalej robić i zastanawiam się nad tym czy projekt nie trafi do kosza bo już mnie to wk.... powoli ostatnie 2 tygodnie walki z tym i lipa nie wiem co robię nie tak.
  Tyle tych rzeczy do ustawianie , że od samego przeglądania parametrów można dostać oczopląsu.
 • PCBway
 • #32
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Widzę, że dość porządnie to zrobione, co z ustawieniem osi wirników idealnie w pionie? Wpływ pola magnetycznego przewodów na kompas ? Skądś powstaje moment wymuszający jego obrót.
 • #33
  down
  Poziom 9  
  Jeśli chodzi o przewody to raczej starałem się to zrobić zgodnie ze sztuką i przestrzegałem zaleceń dla APM-a odnośnie odleglości od płyty zbiorczej , kompas zaś jest na maszciku razem z gps i również jest on wyżei i dalej niż zalecane .
  Metalowych śrubek także w pobliżu kompasu nie używałem

  Dodano po 3 [minuty]:

  Osie wirników są idealnie bo w rurkach z jednego mocowania zostały wyfrezowane rowki ustalające , a poza tym i tak wszystko mierzyłem czujkami zegarowymi , bo obróbka skrawaniem i geometria elementów konstrukcyjnych to "MOJA!!!"
  dziedzina i nie ma tu absolutnie mowy o błędzie czy niedociagnięciach.

  Dodano po 4 [minuty]:


  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.

  W rowki wchodzą wypustki ustalające.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Chyba to sprzedam . Są chętni ????
 • PCBway
 • #35
  down
  Poziom 9  
  obie sa rc.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Nie rozumiem o co chodzi z ta antena poniewaz rc pionowa jest z przodu.
  Gps zaś z tyłu więc jak mogą na siebie wchodzić ????
  Jesli chodzi o tą pytę która jest równolegle z maszcikiem gps-a to to jest kabel który z niego wychodzi.
 • Pomocny post
  #36
  Piotr Piechota
  Poziom 21  
  To nie kompas stabilizuje obrót wokół osi pionowej tylko żyroskop. Kompas koryguje dryft żyroskopu i ustawia właściwy kierunek. W Mission Planer możesz podejrzeć jak zachowuje się żyroskop (w trzech osiach).
  Powodzenia
 • #37
  down
  Poziom 9  
  Piotr piechota sprawdziłem dziś to co napisałeś i rzeczywiście masz rację i w sumie to było to oczywiste , ale jakoś sam na to nie wpadłem "down" :D :D
  Odczyty wydaja się być poprawne.

  Zwiększyłem dziś człon P regulatora PID w osi YAW i jest znaczna poprawa poprawa , ale wciąż jest to na tyle uciążliwe , że nie da się sterować i w ogóle nie ma mowy żeby to przeszło.

  Tym czasem znowu mam pytanko odnośnie elektroniki ponieważ nie jestem pewien czy dobrze rozumuję , a temat dotyczy zasilania.

  Otóż mam silniki które pobierają 40A i regulatory 50A
  czyli przy maksymalnym obciążeniu 4 silniki będą pobierały 160A
  więc musiałbym zainstalować moduł zasilający (power module for APM),
  który jest niezbędny do monitorowania stanu rozładowania baterii , w celu zabezpieczenia przed kraksą (gdy zasilanie mierzone przez power module spadnie do odpowiedniego poziomu , wlączy się ostrzeżenie , a następnie procedura fail safe) przez który może przepływać prąd 160A .

  Takiego niestety nie ma i wszystkie dostępne dla APM są do 90 A .

  I teraz to właściwe pytanie .
  Skoro mam 2 akumulatory połączone równolegle , to czy jeśli podłącze bezpośrednio do jednego z nich ten power module 90A , to czy się on nie uszkodzi i czy będzie on pracował prawidłowo.
  Intuicja podpowiada mi , że prąd podzieli się na 2 akumulatory równomiernie więc napięcie mogę mierzyć tylko na jednym z nich dzięki czemu maksymalny prąd , który będzie obciążał power module wyniesie maksymalnie 80A.
 • Pomocny post
  #38
  Piotr Piechota
  Poziom 21  
  Moim zdaniem możesz zasilić tylko jeden regulator/silnik przez PM a resztę prosto z baterii. Jeżeli nie zależy ci na pomiarze prądu, który w takiej kombinacji i tak nie będzie dokładny (silniki nie zawsze pobierają ten sam prąd) to możesz pominąć PM, zasilić APM'a z BEC'a a napięcie mierzyć przy pomocy prostego dzielnika tak jak kolega Modelarz z innego forum:
  https://pfmrc.eu/index.php/topic/59007-apm-26-power-module/#entry603945
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
 • #39
  down
  Poziom 9  
  Zasilanie będzie z regulatorów przez BECA z diodami wpiętymi w plusy od regulatorów.

  A ten dzielnik to wielkie dzięki Piotr Piechota genialny post , ale zastanawiam się tylko jeszcze jak to skalibrować i zabieram, się już do dłubania.

  Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

  Dodano po 5 [godziny] 19 [minuty]:

  Koniec z tą nierówną walką .
  Poszukuję osoby chętnej pomóc odpłatnie , a ja dobrze płacę .
  Jeśli ktoś na tym forum ma doświadczenie z APM i czyta mój temat i zna język angielski proponuję dobrą stawkę gwarantowaną , a jeśli problem się uda rozwiązać +200 pln do stawki gwarantowanej.

  W tej chwili udało mi się chwilę polatać , ale utrzymanie kierunku yaw to prawdziwa mordęga jest bardzo słaba i jakby opóźniona reakcja na drążek. Poziom trzyma za to idealnie. są momenty gdy uda się wybalansować , ale najmniejsza zmiana kierunku wymaga natychmiastowej reakcji bo w przeciwnym wypadku gdy zacznie się zbyt szybko obracać już nie ma ratunku i trzeba szybko lądować przez stopniowe zmniejszanie gazu.
  Projekt mnie już wykańcza i planowałem nawet go porzucić , lecz nastąpiła zmiana planów .
  Budżet wzrośnie jeszcze o 3k i zależy mi żeby to latało choćby z tego względu , że bardzo chcę zrobić taki mega poradnik na tym forum jak używać tego APM-a bo wierzę w jego możliwości.
  Niestety stopień skomplikowania tej platformy jest upierdliwy , a liczba parametrów możliwych do ustawiania przytłaczająca.
  W polskim internecie jest na jego temat dużo więcej zapytań z problemami niż wiedzy która pomaga je rozwiązać początkującym.
 • #40
  down
  Poziom 9  
  Problem z osią pionową w końcu rozwiązany.
  Dla każdego początkującego składacza dronów będzie to dobra lekcja.

  Wyjaśnienie:
  Zamienione były śmigła cw z ccw czego efektem było to , że gdy żyroskop podawał odczyt , że dron obraca się np w lewo to regulator PID reagował działaniem przeciwnym i tu był cały sęk bo nie zgadzały się kierunki inercji i im bardziej kontroler próbował ustabilizować model tym bardziej ten się zaczynał obracać mocniej.
  Z punktu widzenia fizyki nie ma znaczenia montaż śmigieł w sensie lewo prawo bo najważniejszą rzeczą w układzie quadro jest to , że śmigła o tych samych kierunkach obrotu muszą leżeć naprzeciw siebie po przekątnej ramy.
  Niestety znaczenie ma montaż ściśle według określonego schematu śmigieł dla konkretnej implementacji oprogramowania , bo kierunki inercji pochodzącej od śmigieł muszą się zgadzać z kierunkiem wskazań żyroskopu.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Teraz można się zająć ustawieniami pidów.
  Mając wcześniej do czynienia z regulatorami PID ustawiam je po prostu na oko dotąd , aż będę zadowolony z reakcji modelu na sterowanie.
  Na początek oś Z czyli nieszczęsny YAW reaguje strasznie ociężale ponieważ APM którego używam ma standardowo ustawione pidy dla mniejszych i dużo lżejszych modeli Więc pierwszym krokiem będzie zwiększenie członu P.
  W weekend wrzucę krótki lecz treściwy fotoporadnik jak to zestroić oraz pokażę gdzie są te wszystkie opcje w Mission Plannerze.
 • #41
  down
  Poziom 9  
  Niestety pogoda nie pozwoliła w zeszłym tygodniu na pidowanie , a teraz jest nowy problem.
  Ponieważ od zawsze latałem wszystkim w MODE 1 to muszę teraz od nowa nauczyć się pilotażu dlatego , że gdy po raz pierwszy zetknąłem się z zabawkowymi dronami to sterowało się nimi w MODE 4 , a teraz gdy chcę używać mojego standardowego radia w MODE 1 do quadrocoptera to niestety trzeba troszkę poćwiczyć bo nie da się ustawić pidów jeśli nie umie się plynnie pilotować.
 • #42
  down
  Poziom 9  
  Więc poćwiczyłem troszkę na symulatorze i jest dużo lepiej więc wziąłem się za próby bo i pogoda dziś jest lepsza , ale niestety już po raz 2 wybuchło mi śmigło .
  Nagle i gwałtownie i nie mam pojęcia co jest przyczyną
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
  Projekt duży i mocny dron od podstaw.
  Copterek spadł z ok 2 m wysokości , ale nic sie na szczęście nie stało .
  Tak w ogóle to zostały wymienione ramiona na węglowe oszczędność masy w porównaniu do aluminium to ponad 1/3.