Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osprzęt sieciowy do domu jednorodzinnego

30 Maj 2019 10:49 645 22
  • Poziom 3  
    Witam,
    pytanie dotyczy komponentów sieci internetowej w domku jednorodzinnym,
    położyłem kabel 6 kategorii ekranowany.
    Aby z jednej strony porządnie uziemić kable chcę użyć przed routerem patch panela.
    Muszę dzisiaj dokonać zakupu, niestety nie znam się na tym.
    Internet dostarczony przez światłowód i przejściówkę na rj45, szybkość łącza 500/50
    Proszę, doradźcie, czy poniższe komponenty sieci są warte uwagi:

1. Szafa
    SZAFA RACK GETFORT 19 CALI 15U 600X450 WISZĄCA

2. Patch panel
    PATCH PANEL FTP CAT.6 24 PORTY PGF-6FTP24-B6 GETFORT

3. Router
    Cisco RV345 Dual WAN Gigabit VPN Router

4. Wifi AP:
    UAP-AC-LR Ubiquiti UniFi AP, AC Long Range

Proszę o poradę
    Adam
  • Szafy Rack
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie kupuj patchpaneli ze złączami LSA, bo potem trudno o jakieś modyfikacje na panelu. Poza tym, co ważniejsze, zazwyczaj mają one separację (kat 6 i wyżej) dla napięcia stałego, przez co nie będzie działać zasilanie PoE do AP i innych urządzeń.
    Dobre keystony kupisz pod marką QLANtec. Są to identyczne keystony jak pod marką ALANtec, tylko bez możliwości certyfikacji sieci (chyba nie będziesz w domu jej robił :-) ? ).
    Sam panel pod keystony to już dowolność, byleś szukał w średnim przedziale cenowym.

Producena szafy nie znam, ale te tanie modele nie mają wzmocnienia wzdłuż bocznych ścianek (jest tylko pełny stelaż na tylnej ściance i wokół drzwi). Patrząc po rozmieszczeniu śrub na zdjęciach, ta szafa też tak ma. Nigdy takich szaf nie kupuj, bo obwisają. Potem są tacy, że szafę na lince do sufitu wiążą :-) i to nie był żart.
    Dobre szafy sprzedaje krakowski Dipol pod marką Signal. Jak masz miejsce, to wziąłbym też nieco głębszy model. Nigdy nie wiesz, co za parę lat bedziesz w szafie montował.
    Uziemienie szafy najlepiej oczywiście przewodem 4mm2 bezpośrednio do głównej szyny uziemiającej budynku.
  • Szafy Rack
  • Poziom 12  
    IC_Current napisał:
    Poza tym, co ważniejsze, zazwyczaj mają one separację (kat 6 i wyżej) dla napięcia stałego, przez co nie będzie działać zasilanie PoE do AP i innych urządzeń.

Hmmmm... zaszyłem już dziesiątki patchpaneli i nigdy się nie zdarzyło, żeby nie działało PoE...
    Pierwszy raz jak mi się to zdarzyło to ... zgłupiałem, bo myślałem, że źle przewody zaszyłem i na kilka razy poprawiałem. Potem jeszcze kilka razy poprawiałem istniejące instalacje gdy trzeba było uruchomić PoE (po sobie też :-) )
    W lepszej jakości panelach jest podwójny układ ścieżek na płycie. Listwy LSA nie są połączone bezpośrednio z gniazdami RJ45. Ścieżki od listwy i gniazda zbliżają się do siebie na pewnym odcinku (w kształt dwóch "zaczepionych" za siebie liter S) tworząc w ten sposób kondensator. Kondensator ten de facto jest szeregowo włączony w tor transmisyjny. Filtruje przebiegi wolnozmienne, ale transmituje sygnały szybkozmienne.
  • Poziom 3  
    Dzięki za informacje. Mam pytanie odnośnie uziemienia przy zastosowaniu keystonów. Przy szynie LSA ekrany przewodów mocujemy do szyny i szyna posiada przewód który łączy się z uziemieniem. Rozumiem, że w przypadku keystonów metalowa obudowa keystona połączona z ekranem kabla połączona jest przez mocowanie z patchpanelem, a ten z kolei posiada przewód uziemiający ??
    Tak to wygląda ?
    adam_997 napisał:

Cóż jest powodem, że Kolega wybrał taki router?

Cisco z rodziny RV jest jakby to delikatnie powiedzieć upierdliwy - miałem kiedyś Cisco RV320, kłopoty z ustawieniami, działało jak chciało, najczęściej nie dawało się zestawić tunelu VPN nie bo nie choć dane prawidłowe, po ponownym uruchomieniu to co działało przestawało działać.
    Ogólne pasmo udręk i nieszczęść.
  • Poziom 3  
    KOCUREK1970 napisał:
    adam_997 napisał:

Cóż jest powodem, że Kolega wybrał taki router?

Cisco z rodziny RV jest jakby to delikatnie powiedzieć upierdliwy - miałem kiedyś Cisco RV320, kłopoty z ustawieniami, działało jak chciało, najczęściej nie dawało się zestawić tunelu VPN nie bo nie choć dane prawidłowe, po ponownym uruchomieniu to co działało przestawało działać.
    Ogólne pasmo udręk i nieszczęść.

Gdzieś słyszałem że to firma godna uwagi i wyszukałem router tej firmy gigabitowy z 16 portami (tyle mi potrzeba) i funkcją VPN.
    Czy mógłbyś w takim razie zaproponować mi coś innego w podobnym przedziale cenowym i powyższych parametrach ?
    Cisco posiada produkty dla kilku grup docelowych. Te najniższe serie to produkty innych firm, które Cisco wykupiło lub jest ich udziałowcem i markuje swoim logo.
    Montuję Cisco, ale wyższe modele i nie mogę nic złego powiedzieć. Natomiast RV nie używałem. Mam też wątpliwości, czy takie urządzenie faktycznie poradzi sobie z łączem 500 Mbps, nawet w tak prostej implementacji jak sieć domowa.
    Do domu raczej kupiłbym Ubiquity ER Pro, tym bardziej że masz AP z tej firmy.
    Jak coś bardziej konsumenckiego, ale za to z ficzerami typu bramka VoIP, czy baza DECT to zastanowiłbym się nad Fritzboxem.
    Switch jeśli zarządzalny, to Unifi (masz wspólną konsolę z AP). Jeśli niezarządzalny, to dowolny gigabitowy.
    adam_997 napisał:
    wyszukałem router tej firmy gigabitowy z 16 portami (tyle mi potrzeba)

Dowolny router i switch z 16 portami 1Gb też to załatwi a powinno jeszcze kasy z tego zostać.
    IC_Current napisał:
    Natomiast RV nie używałem. Mam też wątpliwości, czy takie urządzenie faktycznie poradzi sobie z łączem 500 Mbps, nawet w tak prostej implementacji jak sieć domowa.

Sprawdzałem to na necie 1Gb i działa całkiem sprawnie - ale to w sercu trzeba sobie rozważyć, czy chcemy sprzęt "spokojny" czy interesują nas "wrażenia" :D
    IC_Current napisał:
    Do domu raczej kupiłbym Ubiquity ER Pro

Ja bym tu proponował Ubiguiti EdgeRouter Lite i dokupić switch choćby Netgear GS116E-200PES (jeśli nic w switchu nie zmienimy jest niezarządzalny a jeśli chcemy coś zmienić jak VLAN, LACP, klonowanie portu itd jest zarządzalny).
    Dlaczego ja bym preferował taki zestaw a nie all in one - w razie restartu, resetu routera siec LAN funkcjonuje sobie niezależnie od routera i dane mogą być przesyłane dalej w sieci LAN.
  • Poziom 3  
    KOCUREK1970 napisał:
    a bym tu proponował Ubiguiti EdgeRouter Lite i dokupić switch choćby Netgear GS116E-200PES (jeśli nic w switchu nie zmienimy jest niezarządzalny a jeśli chcemy coś zmienić jak VLAN, LACP, klonowanie portu itd jest zarządzalny).

A więc wybrałem ten router: Ubiguiti EdgeRouter Lite.
    Czy dobrym wyborem będzie switch: Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-Lite ?
    Może lepiej ten którego zaproponowano powyżej :Netgear GS116E-200PES
    Nie wiem czy sa jakieś argumenty za stosowaniem osprzętu jednej firmy. AP też będzie z Ubiguiti .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zarządzanie będzie możliwe z poziomu jednej konsoli.
    Jeśli cena nie odstrasza to bierz wszystko od Ubiquiti.
  • Poziom 37  
    adam_997 napisał:

A więc wybrałem ten router: Ubiguiti EdgeRouter Lite.
    Czy dobrym wyborem będzie switch: Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-Lite ?
    Może lepiej ten którego zaproponowano powyżej :Netgear GS116E-200PES
    Nie wiem czy sa jakieś argumenty za stosowaniem osprzętu jednej firmy. AP też będzie z Ubiguiti .
    Moje zdanie jest takie że switch zarzadzalny do domu jest zbyteczny. Wolałbym switch niezarządzalny ale z PoE. Zasilisz tym zarówno access pointy i jakieś kamery jeśli będziesz kiedyś potrzebował czy inne urządzenia.
    Ja w domu używam też netgear GS116LP. 16 portów z PoE i do tego pasywnie chłodzony, bez wentylatora.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:
    Moje zdanie jest takie że switch zarzadzalny do domu jest zbyteczny. Wolałbym switch niezarządzalny ale z PoE. Zasilisz tym zarówno access pointy i jakieś kamery jeśli będziesz kiedyś potrzebował czy inne urządzenia.
    Ja w domu używam też netgear GS116LP. 16 portów z PoE i do tego pasywnie chłodzony, bez wentylatora.

Na czym polega zarządzanie switchem ? Blokowanie dostępu do stron/treści, ograniczenie prędkości dla danego urządzenia, o to chodzi ?
    Do tej pory używałem jedynie routerów i z ich poziomu takie funkcje były dostępne.

Jeśli chciałbym jednak wszystko z Ubiguiti czy aby uzyskać POE można zastosować dodatkowy patch panel z POE ? Macie jakieś wypróbowane modele ?
  • Poziom 37  
    adam_997 napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Na czym polega zarządzanie switchem ? Blokowanie dostępu do stron/treści, ograniczenie prędkości dla danego urządzenia, o to chodzi ?
    Do tej pory używałem jedynie routerów i z ich poziomu takie funkcje były dostępne.

Jeśli chciałbym jednak wszystko z Ubiguiti czy aby uzyskać POE można zastosować dodatkowy patch panel z POE ? Macie jakieś wypróbowane modele ?

Jak nie wiesz co daje switch zarządzalny to z dużym prawdopodobieńtwem go nie potrzebujesz.
    PoE standardowo masz jakąś przelotkę zasilającą. Kabel ze switcha w przelotkę, do tego mały zasilacz, a z drugiej strony kabel do AP np. 3 urządzenia, robią się 3 przelotki, 3 zasilacze listwa zasilająca. Toniesz w kablach.
    Ja mam w domu na tą chwilę 5 urządzeń. Z routerem, AP-ami wsio zasilone z jednego wspomnianego switcha. Dramatycznie zmiejszona ilość kabli. Do tego jak byś miał choćby kilka kamer, to już se nie wyobrażam mieć do każdej zasilacz i przelotkę PoE.

Są różne rodzaje PoE. Statycznie zawsze wysłane dane napięcie na danych przeowdach. U każego producenta możę się ciut róznić i trzeba to być uważnym.
    Mogą działać na 100mbit/s lub na 1000mbit/s

Standard, czyli PoE af/at, gdzie zasilanie jest wysyłane dynaicznie, tylko gdy urządzenie końcowe go potrzebuje. Tym zasilisz dobre kamery czy dobre AP (ubiquity też). Masz router, switch i tyko kable sieciowe.
    Ubiquity na pewno ma switche z PoE. Ale gigabitowego switcha z PoE bez wiatarka (w domu istotne) nie znalazłem większego niż 16 portowy podany powyżej. Każdy 24 portowy gbit/s miał wentylator do chłodzenia.
    4-8 portowe na pewno znajdziesz bez wentylatora.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:
    Jak nie wiesz co daje switch zarządzalny to z dużym prawdopodobieńtwem go nie potrzebujesz.

czyli jeśli używam router ze switchem to ustawienia typu blokowanie dostępu do stron/treści, ograniczenie prędkości dla danego urządzenia, VPN itd. ustawiam na routerze ? Switch niezarządzalny jedynie umożliwia podłączenie większej ilości urządzeń do routera ? Dobrze to rozumiem ?
  • Poziom 37  
    adam_997 napisał:
    m.jastrzebski napisał:

czyli jeśli używam router ze switchem to ustawienia typu blokowanie dostępu do stron/treści, ograniczenie prędkości dla danego urządzenia, VPN itd. ustawiam na routerze ? Switch niezarządzalny jedynie umożliwia podłączenie większej ilości urządzeń do routera ? Dobrze to rozumiem ?

Dokładnie.
    Switchem możesz zarządzać ruch w ramach sieci lokalnej - np wydzielić virtualne podsieci, np w firmie, że dział A nie widzi komputerów w dziale B w ramach jednej sieci lokalnej. Ma to znaczenie jak mas więcej tych switchów. W domu - moim zdaniem, zbędny wydatek.
    adam_997 napisał:
    Jeśli o switche Ubiquiti chodzi, to masz takie modele:
    https://www.senetic.pl/ubiquiti/ubiquiti_unifi/unifi_switches/
    Tam, gdzie podana moc w watach, jest zasilanie urządzeń PoE. Dla każdego coś miłego w zależności od liczby portów. Jeśli Ubiquiti, to rzeczywiście z konsoli można zarządzać i aktualizować oprogramowanie wszystkich składników. Konsola może być w postaci programu na komputerze - darmowa, albo w postaci małego pudełka włączanego w sieć - CloudKey. Ta wersja raczej dla komercyjnych instalacji, choć droga nie jest.
    Widzę parę nieścisłości w wypowiedziach kolegów. Z konsoli można centralnie zarządzać tylko urzadzeniami serii Unifi.
    Switchami i routerami mającymi w oznaczeniu Edge/ Pro nie zarządza się z centralnej konsoli, tylko indywidualnie poprzez panel konfiguracyjny www lub przez ssh.
    No chyba, że coś się ostatnimi czasy zmieniło, o czym nie wiem.
  • Poziom 3  
    dziekuję wszystkim za podpowiedzi.
    Wybieram komplet Ubiquiti : router, switch i AP.
    Ostatni dylemat mam z AP. Są dwa modele które biorę pod uwagę:
    UAP-AC-LR oraz UAP-AC-PRO.
    Pierwszy ma zasięg 183 metry i prędkość do 867 Mbps
    Drugi ma zasięg 122 metry i prędkość 1300 Mbps.
    Ap będzie zamontowany w domku piętrowym (117 m2) pomiędzy parterem a piętrem, na linii stropu. Czy drugi model który ma teoretycznie gorszy zasięg ale jest szybszy pokryje cały domek zasięgiem ? Sugerować się zasięgiem czy prędkością ?
    Proszę o pomoc
  • Poziom 37  
    adam_997 napisał:
    dziekuję wszystkim za podpowiedzi.
    Wybieram komplet Ubiquiti : router, switch i AP.
    Ostatni dylemat mam z AP. Są dwa modele które biorę pod uwagę:
    UAP-AC-LR oraz UAP-AC-PRO.
    Pierwszy ma zasięg 183 metry i prędkość do 867 Mbps
    Drugi ma zasięg 122 metry i prędkość 1300 Mbps.
    Ap będzie zamontowany w domku piętrowym (117 m2) pomiędzy parterem a piętrem, na linii stropu. Czy drugi model który ma teoretycznie gorszy zasięg ale jest szybszy pokryje cały domek zasięgiem ? Sugerować się zasięgiem czy prędkością ?
    Proszę o pomoc

Te prędkości i zasięgi to czysty marketing. Zupełnie się tym nie sugeruj.
    Najlepiej to weź dwa AC light po jednym na piętro.
    Różnica w podawanej prędkości wynika między innymi z ilości anten (MIMO 2x2 lub 3x3). Tyle że ilość komputerów czy telefonów które obsługują taki tryb pracy jest znikoma. Co więcej, Wifi AC czyli to teoretycznie najszbysze działa na 5Ghz. Za jedną ścianą nośną z tych setek mbit/s i tak zostaje w praktyce ułamek prędkości. Jak zrobisz 1 AP na cały dom, to możesz nzależć takei zakamrki w domu, że AC w zasadzie będzie bezużyteczne.
    Też bym się skłaniał do UAP AC Lite. Dwa urządzenia zapewnią zdecydowanie lepsze pokrycie od wersji LR (tym bardziej, że w telefonie, czy laptopie przecież nie wymienisz karty a komunikacja musi być dwukierunkowa).
    Na początek możesz kupić jedno urządzenie, a jak zasięg będzie niewystarczający (czy osiągane prędkości) w jakimś zakamarku domu, to dokupisz drugie urządzenie na drugą kondygnację.
  • Poziom 3  
    IC_Current napisał:
    Też bym się skłaniał do UAP AC Lite. Dwa urządzenia zapewnią zdecydowanie lepsze pokrycie od wersji LR (tym bardziej, że w telefonie, czy laptopie przecież nie wymienisz karty a komunikacja musi być dwukierunkowa).
    Na początek możesz kupić jedno urządzenie, a jak zasięg będzie niewystarczający (czy osiągane prędkości) w jakimś zakamarku domu, to dokupisz drugie urządzenie na drugą kondygnację.

A czy to drugie urządzenie też trzeba podpiąć pod lan , czy działa jak wzmacniacz sygnału ?
  • Poziom 37  
    Dluga droga przed Toba widze.

Polecamy Ci dwa AP, bo z jednego sygnal bedzie slaby. Skoro bedzie slaby to co ma odebrac drugi w trybie repeatera?

Chcesz dobrze kupujesz drogi sprzet a potem chcesz to zepsuc repeaterem? Tylko kabel.