Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pracownicy GlobalFoundries wykorzystują okulary AR do usprawniania pracy

ghost666 30 Maj 2019 14:53 459 0
 • Pracownicy GlobalFoundries wykorzystują okulary AR do usprawniania pracy
  Poszukując sposobów na zdobycie przewagi nad konkurencją, firma produkująca układy półprzewodnikowe GlobalFoundries rozpoczęła niedawno wyposażanie swoich pracowników w okulary z rzeczywistością rozszerzoną (AR). Spółka ma nadzieję, iż jej wysiłki sprawią, że tego rodzaju wyposażenie stanie się standardem w tym sektorze. "Aby zwiększyć margines finansowy, musimy produkować więcej układów, przy mniejszych kosztach, więc przyglądając się naszym procesom zdecydowaliśmy się na opracowanie zintegrowanego systemu AI wykorzystującego narzędzia AR" mówi D. P. Prakash, kierujący implementacją projektu rozszerzonej rzeczywistości w firmie.

  Testy aplikacji rozpoczęły się na początku maja tego roku. Dziesięciu pracowników GF otrzymało okulary AR firmy Realwear, które zapewniają im dostęp do dokumentacji w dowolnym miejscu fabryki. Firma zidentyfikowała 30 zastosowań tej technologii, które zaimplementowane zostały na platformie Vuforia, opracowanej przez PTC i Qualcomma w 2015 roku. "Zadania, które zajmowały od dwóch tygodni do dwóch miesięcy, teraz realizowane mogą być w kilka dni" chwali się Prakash.

  Firma zidentyfikowała na początek cztery aplikacje dla AR; kolejne są w przygotowaniu. W pilotażu sprawdzającym koncepcję firma ustaliła, że AR może skrócić czas szkolenia pracowników o 30% do 50%. "Dziesięć zestawów AR to świetny początek, ale chcemy skalować to rozwiązanie do ponad 50 dla dostępu do dokumentacji - zamawianie 200 zestawów na początek nie byłoby inteligentnym rozwiązaniem” powiedział Arpad Hevizi, dyrektor ds. Informacji w GF. "Po stworzeniu aplikacji szkoleniowej, projekt będzie skalowany do ponad 100 systemów AR, ponieważ nasi technicy front-endowi są bardzo zajęci. Czas szkolenia jest mierzony w tygodniach i musi mieć miejsce w clean-roomach, więc możemy w ten sposób znacznie zmniejszyć obciążenie szkoleniowe". Korzystanie z zestawów słuchawkowych dla operatorów systemów jest nadal na etapie sprawdzania tej koncepcji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, GF wdrożyć ma setki takich zestawów AR.

  Firma GlobalFoundries przebadała szereg zestawów AR, wybierając okulary Realwear w dużej mierze dzięki dobremu oprogramowaniu PTC. "W pewnym stopniu ukształtowaliśmy ich działania i na wiele sposobów kształtują oni nasze" dodał Hevizi. Obie firmy współpracowały przy definiowaniu przypadków użycia AR. Następnie PTC opracowało standardowe aplikacje AR oparte częściowo na wymaganiach GlobalFoundries. Dodatkowo firma uznała, że produkty Realwear są stosunkowo lekkie, i mają dobre tłumienie hałasu potrzebne, gdy są używane wewnątrz fabryk. "Spodziewamy się, że czekają nas jeszcze kwestie formalne, więc chcemy być agnostyczni - oczekujemy gwałtownej ewolucji tego sprzętu” dodał Prakash.

  Firma oczekuje świeżego spojrzenia i czeka na nową generację korporacyjnej wersji Google Glass. Odrzuciła pierwszą wersję, ponieważ nie była wystarczająco wytrzymała i nie miała wsparcia dla oprogramowania wykorzystywanego w firmie. Podobnie wkrótce przejrzy się HoloLens 2 Microsoftu. "Istnieje kilka aplikacji szkoleniowych, w których w środowisko pełni 3D pomoże - HoloLens może być lepszym podejściem” informuje Prakash. Firma testowała pierwszą wersję HoloLensa, ale użytkownicy uważali, że okulary te są zbyt ciężkie, aby nosić je dłużej niż kilka godzin i mają zbyt wąskie pole widzenia. Najnowsza wersja podwaja pole widzenia i równomiernie rozkłada ciężar na głowie użytkownika.

  Firma ma nadzieje, że wdrożenie okularów skróci czas szkolenia pracowników, który obecnie wynosi 6..12 miesięcy. Ich wykorzystanie ograniczy także ilość sprzętu potrzebnego do szkolenia, co obecnie zmniejsza produktywność fabryk.

  Inni producenci także sięgają po takie rozwiązania. Anuj Mahendru z Rockwell Automation, partnera PTC, rozwiązaniami takimi interesuje się między innymi Intel. "Jest ogromne zainteresowanie AR i widzimy, że firmy to wdrażają" mówi Mahendru.

  GlobalFoundries równolegle zaczęło także inwestować w usługi AI do analizowania procesów produkcyjnych. Hevizi wskazuje, że jest pewien postęp, ale systemy analizujące produkcje nie działają jeszcze w czasie rzeczywistym. W przyszłości AI decydować ma o konserwacji systemów na bieżąco a także wykorzystywać systemy do rozpoznawania obrazów, by szybko identyfikować problemy na produkcji. Docelowo, algorytmy uczenia maszynowego mają być także wykorzystywane do weryfikacji projektów, które trafiają do GF. Hevizi wierzy, że w dalszej perspektywie "największa wartość jest tam, gdzie AI spotyka się z AR". Jak mówi, "w tą stronę będziemy się właśnie kierować".

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334747

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9843 postów o ocenie 8059, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.