Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza

Dorota.K 30 May 2019 16:10 2475 9
    Dorota.K
    Level 5  
    Witam szanownych forumowiczów.

Od kilku dni mam problem związany z moim amplitunerem Harman/Kardon AVR132.
    Mianowicie można go załączyć lecz po kilku do kilkunastu sekund sam przechodzi w tryb "stand by" i w takim już pozostaje.
    Załączanie można powtarzać dowolną liczbę razy i nie ma to znaczenia czy robi się to z przycisku czy też z pilota.
    Jakiekolwiek pomiary są wysoce utrudnione (szczególnie w pojedynkę) ze względu na uporczywe wyłączanie.

Na wyświetlaczu nie widnieje PROTECT ani żadna inna informacja. Przez ten krótki czas od włączenia można zmieniać wejście audio, system odtwarzania Stereo, Logic7 itp. Działa też opcja regulacji natężenia dźwięku (jednak tego nie słychać w kolumnach).

Wykluczyłam uszkodzenie wszelakich innych podzespołów prócz płyty z procesorem ( symbol CUP11931) ponieważ mam drugi taki sam amplituner i po przełożeniu tej płyty amplituner normalnie działał.

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z Amplitunerami Harmana?
    Spotkał się już z taką usterką i może wskazać gdzie i co najlepiej sprawdzić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelakie rady i pomoc.

Poniżej zdjęcie płyty:
    Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza
    michald
    Level 33  
    Czy naprawiała Pani kiedykolwiek urządzenia ze sterowaniem mikroprocesorowym na poziomie wymiany uszkodzonych podzespołów, czy tylko przekładania modułów ?

Jaki jest Pani poziom doświadczenia w naprawach sprzętu audio.
    Dorota.K
    Level 5  
    Nie będę ukrywała, że jestem totalnym laikiem...jednak szybko się uczę.
    (najambitniejszą naprawą jakiej dokonałam to wymiana kondensatorów na płycie głównej komputera, który po tym zabiegu ożył)

Na razie też niczego nie zrobiłam w tej płycie prócz zmierzenia napięć na stabilizatorach napięcia (ic37 ; ic38 ; ic78 ; ic79 ; ic88)
    I tak odpowiednio są to napięcia wej/wyj: 14,91/9,10 ; 14,71/7,93 ; 4,69/2,99 ; 1,47/1,8 ; 1,67/3,3

Od kilku osób słyszałam już, że to jakaś "pierdoła" (stabilizator, zwarty rezystor) jednak zawsze widzę też w ich spojrzeniu to wymowne (głupia babo oddaj do naprawy)
    Może jednak uda mi się z pomocą życzliwych tutaj osób to naprawić i czegoś nowego nauczyć.
  • Helpful post
    michald
    Level 33  
    Na wyjsciu stabilzatora IC37 ( A7908 ) powinno byc napiecie ujemne wzgledem masy, a wiec -8V przy prawidlowym napieciu wejsciowym na poziomie -15V.

Analiza ponizszych schematow da podpowiedz gdzie wystepuje usterka, ale w ramach nauki rozwiazanie zagadki pozostawiam autorce tematu.

Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza Amplituner Harman Kardon AVR132 po kilku sekundach się wyłącza
    Dorota.K
    Level 5  
    Już dokonałam pierwszego błędu, błędu pomiarowego napięcia jakie występują na IC37 (A7908) to odpowiednio -5,79 na wyjściu i -14,87 na wejściu.
    michald
    Level 33  
    A wiec teraz pozostaje wyciagnac odpowiednie wnioski na podstawie pomiarow i wykryc usterke.

Czy pomiary napiec wej/wyj stabilizatorow dotycza stanu stabilnego ?
    Dorota.K
    Level 5  
    Panie Michale. Dziękuję bardzo za pomoc i zaangażowanie.
    Jak na razie wiadomo, że musze zamówić stabilizator a później pomierzyć resztę toru, gdyż teraz o ile dobrze kombinuję reszta toru i tak będzie
    niepoprawne odczyty wskazywała przez ten stabilizator.
    Czy razem z nim może od razu wymienić jeszcze jakieś kondensatory?
    Dorota.K
    Level 5  
    Stabilizator wymieniony. Napięcia teraz na nim się zgadzają czyli wejście -14,89 na wyjściu -7,98v.
    Jednak amplituner nadal się wyłącza po kilku sekundach. Aktualnie zaniżone napięcie występuje na IC78
    czyli odpowiednio na wejściu 4,70v a wyjściu 2,99v.
    Tylko czy tym razem nie jest to wina kondensatorów w torze czy może jednak będzie to stabilizator, jak koledzy forumowicze myślą?
    Przy okazji czy nie trzeba jakoś procesora zrestartować aby usunąć z niego błąd?
    michald
    Level 33  
    Stabilizatory IC78 i IC79 zasialne sa z wyjscia stabilizatora IC89 ( L7805 ).
    Dorota.K
    Level 5  
    IC89 daje idealnie 4,99v