Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy - Brak tabliczki

30 Maj 2019 20:49 513 24
 • Poziom 4  
  Witam wszystkich mam silnik trójfazowy chyba 7kW na mierniku pokazuje pobór prądu około 15A bez obciążenia przy podłączeniu gwiazda niestety nie ma tabliczki znamionowej a chciałbym się dowiedzieć czy do takiego silnika można zastosować wyłącznik gwiazda trójkąt jak to sprawdzić aby nie uszkodzić silnika dodam że w puszce na silniku jest 6 przyłączeń
 • Testo
 • Poziom 26  
  Podłącz w Δ i pomierz prądy płynące w obwodzie . Przypuszczam że silnik o takiej mocy najprawdopodobniej pracuje w układzie gwiazda-trójkąt 400V lecz jeśli nie masz tabliczki i nie znasz producenta to może być różnie począwszy od zmiany obrotów do pracy przy napięciu o zmiennej wartości w zależności od podłączenia.
 • Poziom 4  
  No właśnie przepinałem już w puszce uzwojenia na trójkąt i za każdym razem silnik tylko szarpnie i wybije mi zabezpieczenie C25 chyba że musiałby kupić ten wyłącznik gwiazda trójkąt i wtedy próbować bo przy rozruchu od razu silnika w trójkącie jest duży prąd rozruchu
  Edytowałem[T.M]
 • Poziom 43  
  michal4554 napisał:
  7kW na mierniku pokazuje pobór prądu około 15A bez obciążenia
  Za dużo - częściowe zwarcie uzwojeń. Czy Kolega pozwolił temu silnikowi ,,wejść na obroty "podsynchroniczne, czyli gdy już prędkość obrotowa się ustabilizowała, to wówczas mierzone ?
  Moderowany przez Topolski Mirosław:

  Czy kol. wie co i o czym pisze?
  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 4  
  Tak i silnik tak pracuje chyba jak by było częściowe zwarcie to by się spalił a ten silnik pracuje przy dmuchawie ale po pół godziny pracy jest dość ciepły
 • Poziom 25  
  michal4554 napisał:
  a ten silnik pracuje przy dmuchawie do siana ale po pół godziny pracy jest dość ciepły
  Z mojego doświadczenia - powinien być gorący . Pozdrawiam.
 • Testo
 • Poziom 4  
  Czytałem tutaj że silnika nie można podłączać w trójkąt jeśli na tabliczce pisało by 230/400 więc jeśli by tak pisało to co się stanie przy podłączeniu w trójkąt jak to pomierzyc i zdiagnozować czy jest dobrze czy też nie
 • Poziom 26  
  Jeśli silnik jest przeznaczony do pracy w trójkącie przy 230V to się zwyczajnie spali po kilku minutach pracy. Przedstaw w jaki sposób zmierzyłeś prądy płynące w podłączeniu w gwiazdę? Sprawa może być gorsza gdyż instalacja nie domaga i masz duży opór IPZ a wtedy podłączenie w trójkąt może nie pomóc a nawet zaszkodzić.
 • Poziom 4  
  Miernikiem cęgowym na przewodach zasilających i na każdej fazie pokazuje mniej więcej tak samo, więc przy podłączeniu w trójkąt a silnik nie jest przystosowany do tego typu podłączenia powinien pokazywać dużo większe prądy i szybko się nagrzewac? Bo innej możliwości nie ma sprawdzenia tylko podłączyc i patrzeć końca albo będzie pracował albo się spali😀
 • Poziom 43  
  @michal4554 Czy przy dmuchawie, czy bez obciążenia ? Bo widać, a teraz się okazało, silnik pracuje poprawnie, wiec skąd ten pomysł o ,,trójkącie,,? Z serwisu Red Tube ? :D Przyjmujemy oględnie 2,5 A na 1 kW mocy silnika dla 400 VAC. Więc ??

  michal4554 napisał:
  więc przy podłączeniu w trójkąt a silnik nie jest przystosowany do tego typu podłączenia powinien pokazywać dużo większe prądy
  I pokazałby, na szczęście zabezpieczenie nie pozwoliło. Na prośbę Moderatorów powstrzymuje się od dalszego komentarza, bo był by on bardzo dosadny w odpowiedzi na takie eksperymenty.
 • Poziom 4  
  No tak pracuje poprawnie ale jeśli silnik jest przystosowany do pracy w trójkącie to powinien tak pracować a nie cały czas w pozycji rozruchu czyli gwiazdy mam inne silniki i w pozycji gwiazdy pod obciążeniem rozpedzaja się powoli a ten od dmuchawy pod obciążenie rozpędza się szybko tak jak by był podłączony od razu w trójkąt może i tak pisało na tabliczce 230/400 i w naszej sieci nie może pracować w pozycji trójkąta a w pozycji gwiazdy daje rade i nic mu nie jest to nie ma co tego ruszać i tak zostawie.
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  Elektrotechnika to nie totolotek i chybił trafił.
  Jeśli nie masz tabliczki znamionowej to potrzebna jest inna metoda aby ustalić dane silnika czyli:
  1) Zdjęcie silnika - kilka ujęć
  2) Dokładne wymiary stojana dł.rdzenia i Φ rdzenia
  3) Rezystancja uzwojeń.
  Punkt nr 3 wykonać można najszybciej.
 • Poziom 1  
 • Moderator Elektrotechnika
  Maćku sprawdź sobie silnik SZJe 44b gwiazda 380V 15,2A waga 76kg a przy Δ 380V 15,2A waga 76kg. Różnica między nimi to ilość zwoi w żłobku i ΦDNE ale o tym chyba dobrze wiesz więc skąd taki tekst?:
  15 kVmaciej napisał
  Wydaje się wątpliwe aby to był silnik 230/400 7kW. W każdym razie jeszcze takiego o mocy powyżej 3kW nie widziałem.
  Zakładając że to silnik 400/690, a przy gwieździe pobiera ok 15A, to przy trójkącie będzie pobierał ok 40A. Czyli byłby to silnik mocy co najmniej 17kW. To teraz powiedz, czy jesteś w stanie podnieść ten silnik. 7kW ważą ok 50kg, silniki 17kW ważą ok 100kg.
 • Poziom 1  
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  15kVmaciej napisał:

  No więc po co autor ma mierzyć rezystancje uzwojenia, co mu to da?

  I kto o to pyta 8-O
  Cyż Macku nie wiesz że rezystancja tego samego silnika przy λ i Δ jest inna?
  O to Cię nie podejrzewałem a podałem wyraźnie typ silnika SZJe 44b jest to silnik 7,5kW 1445 obr/min i podałem na jakie napięcie jest i w jakim układzie.
  Są katalogi silników ale też ksziążki np: Poradnik przezwajania silników indukcyjnych Jana Zembrzuskiego i warto tam zajrzeć przed pisaniem postów.
 • Poziom 4  
  [quote="Topolski Mirosław"
  Pisałem już że silnik ma 6 przyłączeń, da się go podnieść jednej osobie a kupiłem go od gościa który twierdził że jest to silnik o mocy 7-7.5kW i obrotach granicach 1400 jest to silnik stary jakiejś polskiej produkcji tyle mi powiedział wizualnie mam silnik w domu 5.5kW i średnica jest taka sama ale ten 7kW jest dużo dłuższy jak będę miał czas to zrobię zdjęcie zrobię pomiary rezystancji i długość stojana. Ja chciałem wiedzieć tylko czy jest możliwość ustalenia gdy nie ma tabliczki jaki to silnik i w jakiej pozycji gwiazda czy trójkąt powinien pracować.
 • Moderator Elektrotechnika
  To że na tabliczkę są wyprowadzone początki i końce uzwojeń jeszcze nic nie mówi.
  Dużo wniesie pomiar rezystancji uzwojeń, oraz dł.i Φ stojana. To ze jest polskiej produkcji na pewno ułatwi identyfikację.
 • Poziom 1  
 • Moderator Elektrotechnika
  Topolski Mirosław napisał:
  Maćku sprawdź sobie silnik SZJe 44b gwiazda 380V 15,2A waga 76kg a przy Δ 380V 15,2A waga 76kg. Różnica między nimi to ilość zwoi w żłobku i ΦDNE ale o tym chyba dobrze wiesz więc skąd taki tekst?:

  Rzystancja uzwojeń:
  gwiazda- 0,55Ω
  trójkąt - 1,63Ω
  I żebys nie miał wątpliwości na to samo napięcie.
  P.S.
  Jak podłączysz silnik SZJe44b Δ380 bo on jest w cytowanym poście i takie silniki były produkowane w Polsce.
 • Poziom 1  
 • Moderator Elektrotechnika
  Maćku po pierwsze zanim nie ustalimy jaki silnik ma autor tematu, ( a sądząc z podanych informacji możemy przypuszczać że jest to silnik o którym piszę SZJe 44b) a po drugie ja podałem konkretny typ silnika i wszelkie dane do niego ,nie ma co wróżyć.
  Poczekajmy na resztę informacji od autora.

  Dodano po 1 [minuty]:

  15kVmaciej napisał:
  i taki zgodzę się, może pracować w trójkącie na napięciu 400V- ale rozruch bezpośredni jest praktycznie niemożliwy przy C25A
  Przeciez wiesz ze silniki od 5kW wymagają przełącznika gwiazda/trójkąt - mówimy o gospodarstwach domowych.
 • Poziom 34  
  michal4554 napisał:
  7kW na mierniku pokazuje pobór prądu około 15A bez obciążenia przy podłączeniu gwiazda


  michal4554 napisał:
  przepinałem już w puszce uzwojenia na trójkąt i za każdym razem silnik tylko szarpnie i wybije mi zabezpieczenie C25


  michal4554 napisał:
  silnik pracuje przy dmuchawie ale po pół godziny pracy jest dość ciepły


  michal4554 napisał:
  kupiłem go od gościa który twierdził że jest to silnik o mocy 7-7.5kW i obrotach granicach 1400 jest to silnik stary jakiejś polskiej produkcji

  To co mówią sprzedający przyjmuję zawsze z przymrużeniem oka, różnie z tym bywa.
  Poza tym coś mi się tu nie klei, 7,5 kW to prąd znamionowy około 15-16 A. Bez obciążenia przy prawidłowym skojarzeniu powinien pobierać około 7-8 A. Jeżeli ten silnik miałby 7,5 kW, pobierał 15 A bez obciążenia to obciążony po pół godzinie pewnie by się wykończył.
  Jestem ciekawy jaką to dmuchawę napędza i jaki prąd pobiera w tejże właśnie dmuchawie? Czy na pewno prąd mierzony był bez obciążenia, tylko sam silnik bez dołączonej jakiejkolwiek maszyny?
 • Poziom 1  
 • Poziom 33  
  Jeszcze oprócz przybliżonej mocy przydała by się prędkość obrotowa tegoż silnika, bo im silnik wolniejszy tym więcej waży i gabarytowo większy.