Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam miejsca w rozdzielnicy

30 May 2019 22:01 591 15
  • Level 9  
    Witam,

Po kilku latach mieszkania okazało się, że w rozdzielnicy zrobionej na "styk" brakuje miejsca. Rozdzielnica ma 56 pól, ale w każdym rzędzie 2 skrajne pola są zablokowane przez poprowadzone tak a nie inaczej przewody. Potrzebuję dołożyć różnicówkę, wyłącznik nadprądowy i programator czasowy do zasilania oświetlenia w ogrodzie. Potrzebuję na to 5 pól, a obecnie są 3 wolne.
    Chciałbym Was prosić o porady w jaki sposób mógłbym uzyskać dodatkowe miejsce i czy ewentualnie mógłbym wpiąć gdzieś w obecną instalację.
    Stan obecny wygląda tak:
    Szukam miejsca w rozdzielnicy Szukam miejsca w rozdzielnicy Szukam miejsca w rozdzielnicy

Muszę wpiąć ten czarny przewód, który jest widoczny po prawej stronie.
    4 pola w górnym rzędzie były przewidziane na ochronnik przepięć, który teraz przy okazji ma zostać zamontowany.

Z góry dziękuję za wszelkie rady
  • Level 9  
    To jest ostateczność, skrzynka jest zabudowana szafą, chciałbym uniknąć brudnej roboty i powiększania otworu w tyle szafy.
    Czy te przewody po prawej stronie można przełożyć "za" aparaturę tak, żeby odzyskać wolne miejsca na szynach po prawej stronie? Czy też jakaś norma nakazała elektrykowi poprowadzenie tych kabli bokiem omijając neutralne i ochronne? Myślałem, żeby jeszcze nieco uporządkować neutralne, przesunąć ochronne i właśnie z tyłu zmieścić fazowe, również ułożone ładnie pionowo
  • Moderator of Electricians group
    Teoretycznie da się przerobić rozdzielnicę, aby coś "dopchać". Wymaga to jednak rozeznania.
    Przykładowo:
    W jakim celu są dwa rozłączniki?
    Gdzie jest ochronnik?
  • Level 9  
    Ochronnika brak - oszczędności na etapie budowy. Zostawione było, aby w przyszłości zamontować jak pojawi się w domu cenniejsza elektronika.
    Dwa rozłączniki - drugi rozłączą część obwodów, można wyłączyć np. podczas dłuższej nieobecności w domu, a zostawić tylko lodówkę żeby się nie rozmroziła. Tak polecał elektryk - nigdy do tej pory nie skorzystałem.
  • Moderator of Electricians group
    mob125 wrote:
    a zostawić tylko lodówkę żeby się nie rozmroziła.

Wystarczyło to zrobić rozłącznikiem jednopolowym, a nie 4.

W takim razie można zasugerować wymianę rozłącznika na te dodatkowe elementy.
    Niemniej jednak brak ochronnika to dość poważny błąd.

Zasilacz do domofonu "na górę", po co ma podgrzewać od dołu wszystko. Do tego obok wymienić ten rozłącznik na wymagane aparaty.
    Na dole wpiąć ochronnik w miejsce zasilacza do domofonu.

Tyle z sugestii, jeżeli nie da się nic dokuć. Ogólnie, bardzo mało miejsca - nieprzemyślane.
  • Level 39  
    mob125 wrote:
    Rozdzielnica ma 56 pól,

A ja widzę 48.
    mob125 wrote:
    Potrzebuję dołożyć różnicówkę, wyłącznik nadprądowy

Możesz kupić różnicówkę z członem nadprądowym w jednym, zajmie tylko dwa pola.
    po usunięciu zbędnego FR-a powinno się zmieścić bez problemu.
    mob125 wrote:
    Czy te przewody po prawej stronie można przełożyć "za" aparaturę tak, żeby odzyskać wolne miejsca na szynach po prawej stronie?

To jest chyba rodzielnica Volta 48 i awaryjnie można w rzędzie umieścić 14 modułów, a te przewody da się przełożyć pod szynę , ale będzie trochę gimnastyki.
  • Level 9  
    Jak trzeba to się pogimnastykuję, żeby coś tam wcisnąć. Ta maskownica ma dodatkowe nacięcia i numerowana jest do 56.
    Nie rozumiem za bardzo jak zamienić rozłącznik 4-polowy na jednopolowy? Obecnie ten dodatkowy rozłącznik rozłącza rożnicówkę 3-fazowa, która jest jeszcze kilka obwodów w kuchni i i piec gazowy.

• Level 32  
    No i czy rozłączanie N w tym głównym to jest na pewno konieczne?
  • Level 9  
    Brivido wrote:
    No i czy rozłączanie N w tym głównym to jest na pewno konieczne?

Nie wiem, tak zrobił elektryk.

kozi966 wrote:
    Mam nieodparte wrażenie, że oświetlenie w łazience nie jest objęte zabezpieczeniem RCD. Czy to prawda?

Wygląda niestety, że tak, oświetlenie łazienki jest tak jak i reszta oświetlenia niezabezpieczona.

Wczoraj udało mi się przepiąć większość przewodów i są teraz schowane za bezpiecznikami. Po założeniu różnicówki z członem nadprądowym udało się wszystko zmieścić. A dzięki przełożeniu przewodów z tyłu nawet w razie potrzeby będzie się dało coś jeszcze dołożyć. Coś czuję że będzie to kolejna różnicówka tym razem na lazienki
  • Moderator of the Technical section
    mob125 wrote:
    To jest ostateczność, skrzynka jest zabudowana szafą,

Tia...
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi ...

mob125 wrote:

4 pola w górnym rzędzie były przewidziane na ochronnik przepięć, który teraz przy okazji ma zostać zamontowany.

Od razu daj też na mszę, aby ten ochronnik nigdy nie zadziałał. Bo jego wybuch w szafie pełnej ubrań będzie oznaczał wyjątkowo efektowne fajerwerki.
  • Level 9  
    Z tymi ochronnikiem to teraz dało mi to trochę do myślenia. Jak oglądam co się z tym dzieje to nawet nie szafie może się coś zapalić. Czy można by to wszystko zrobić tak, że od skrzynki w ogrodzeniu przewód zasilający puściłbym do garażu, w garażu zamontuję ochronnik i dopiero stamtąd zasilanie puszcze do domu? Garaż to osobny budynek.