Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Honda civic VII 1.4 - szarpanie, spadek obrotów

31 Maj 2019 10:34 540 10
  • Poziom 39  
    Witam,
    Tytuł postu nie do końca oddaje opis problemu, który postaram się przybliżyć:
    - wymienilem czujnik polozenia przepustnicy, dotychczasowy miał przerwy i generowal bledy zwlaszcza na przelomach zimy/wiosny. Stary czujnik byl ustawiony na okolo 1.15kohm a powinien byc na 850ohm, co byc moze skutkowalo obrotami biegu jalowego rzedu 1500-2000rpm.
    - po wyminie czujnika i ustawieniu na 850ohm, przez pierwszy dzien obroty byly podobne jak poprzednio, teraz na "luzie" osiagaja 1000rpm (oryginalnie byly na poziomie 600rpm) - zapewne komputer uczyl sie charakterystyki nowego czujnika.
    - pojawilo sie zjawisko ktore zona opisuje jako delikatne szarpniecie, obserwowane zwlaszcza na wyższych biegach: wcisniecie sprzegla powoduje lekkie ale zauwazalne przychamowanie, z mojej analizy wynika ze nie ma zadnego falowania obrotow ani podobnych efektów, obroty spadaja nieco szybciej niz przed wymiana czujnika i to powoduje efekt w stylu szybkiego odpuszczenia sprzegla po zmianie biegu na niższy.
    Proszę o opinie, czy coś jest niepoprawnie wykonane, czy po prostu jest to efekt przyzwyczajenia do poprzednich "ustawień".
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Witam,
    a moge prosic o szczegoly ?
    Z tego co czytalem to w civic'ach nie ma adaptacji tylko nauka po "wymianie".
    Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    viayner napisał:
    Z tego co czytalem to w civic'ach nie ma adaptacji tylko nauka po "wymianie".
    O to mi chodziło.

viayner napisał:
    Stary czujnik byl ustawiony na okolo 1.15kohm a powinien byc na 850ohm,
    A jakie masz napięcie na czujniku położenia przepustnicy?

Tu masz tabelę wolnych obrotów - zależna od wersji silnikowej:

Do sprawdzenia luzy zaworów i:
    Honda civic VII 1.4 - szarpanie, spadek obrotów Honda civic VII 1.4 - szarpanie, spadek obrotów
  • Poziom 39  
    Witam,
    Dziekuje zainformacje ale nie do konca rozumiem pomiar napiecia za pomoca ohmomierza?
    Na wielu forach "ludzie" opisywali podobne dziwactwa.
    Czujnik ustawiony na 850ohm, tak jak fabryczny co powinno odpowiadac napieciu okolo 0.5V w stanie spoczynku. Nie mierzylem napiecia tylko rezystancje zamiennika i oryginalu, zamiennik ma bardzo zblizoana charakterystyke do oryginalu i rezystancje w skrajnych punktach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Witam,
    to fragment oficjanego dokumentu hondy i takie krzaczki ? co do pogladowosci to nie do konca sie zgodze skoro na 3cim obrazku jednak udalo sie uzyc voltomierza - raczej niechlujstwo hondy.
    Ale wracajac do problemu, po tygodniu uzytkowania:
    - obroty 800-1000rpm w stanie jalowym,
    - zadnych nietypowych zachowan silnika, w stylu falowania obrotow, skoko czy spadku obrotow.
    - wcisniecie sprzegla powoduje ten nieznaczny efekt (nieobserwowany wczesniej) zwolnienia (moc efektu zalezna od biegu/predkosci ale nadal subtelna)
    Czy ten efekt moze byc powiazany z nie najlepsza kondycja sprzegla ? - ma juz prawie 280k km podobnie jak lozyska w skrzyni biegow - zaczunaja byc glosne.
    Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    viayner napisał:
    Czy ten efekt moze byc powiazany z nie najlepsza kondycja sprzegla ?
    A prócz tego falowania, czuć by sprzęgło się ślizgało?
    W sumie przy tym przebiegu tarcza może być już mocno zużyta, ale by coś falowało musiałaby być zdeformowana, lub jej łożysko dociskowe się kończy.

Podobne efekty mogą wystąpić, gdy silnik zaciąga "lewe powietrze", a wciśnięcie sprzęgła to tylko efekt zmniejszonego obciążenia dla silnika.
  • Poziom 39  
    Witam,
    wlasnie nic specjalnego sie nie dzieje:
    - skrzynia biegow pracuje glosno, odglos sie zminia z wcisnieciem sprzegla, szczegolnie dokuczliowe na 1,2 wyzsze biegi coraz ciszej.
    - nie obserwuje zadnego slizgania sie sprzegla czy objawow nietypowej pracy.
    - jakies 4 lata temu zostala podmieniona przepustnica ze wzgledu na wadliwy sensor, po jej wymianie jedyne co bylo nie tak to obroty biegu jalowego byly za wysokie, niedawno sensor polozenia przepustnicy juz odmowil posluszenstwa co sie objawialo nowym bledem co pare dni ale bez zadnych objawow szarpania czy falowania.
    - po wymianie sensora i ustawienu prawidlowej pozycji pojawily sie opisywane objawy.
    - jezeli bym zasysal "lewe" powietrze to bym chyba widzial to w postaci falowania czy zadyszki zwlaszcza na wyzszych biegach a nic takiego nie wystepuje po za tym malym efektem, ktory nie przeszkadza w normalnym uzytkowaniu.
    - tylko ja bym tego nie zdefinjowal jako falowanie, powiedzmy na biegu 4 jade stala predkoscia i wciskam sprzeglo nastepuje jednostajne zwolnienie nieco bardziej zauwazalne niz przed regulacja sensora ale jednostajne i mniej zauwazalne z wieksza predkoscia. Ja bym to okreslil bardziej jako delikatne przychamowanie ale naprawde delikatne.
    Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    Jeśli planujesz użytkować samochód przez kolejne lata, to nic nie stoi na przeszkodzie, by już wymienić sprzęgło.

Kilka tygodni temu wymieniałem sprzęgło w mojej CR-V (przebieg około 350tyś). Już od roku wiedziałem że podlega wymianie (ślizgało się przy dużym obciążeniu).
    I powiem szczerze, że zrobiłem to w ostatniej chwili. Sprzęgło było w tragicznym stanie, nity starte (na szczęście tylko od strony docisku), ale jeszcze gorzej wyglądało łożysko wyciskowe. Przegrzane, suche, pordzewiałe (nie mam fotki).
    Przy okazji wymieniłem olej w skrzyni biegów. Stary nie był zanieczyszczony, ale zmienił mocno kolor (ściemniał).

Honda civic VII 1.4 - szarpanie, spadek obrotów Honda civic VII 1.4 - szarpanie, spadek obrotów

Wymienisz, to przynajmniej jeden element układanki będzie wyeliminowany.
  • Poziom 39  
    Witam,
    tak w najblizszych dniach wymieniam sprzeglo i lozyska w skrzyni biegow,
    moje pytania dotyczyly przepustnicy i jej objawow czy sa one powiazane ze skrzynia biegow/sprzeglem?
    Dzikuje za wsparcie.
    Pozdrawiam