Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka stołowa do 1400zł - porównanie 2 modeli - czy warto?

31 Maj 2019 10:51 828 13
  • Poziom 9  
    Witam,
    Na wstępie: odrobiłem pracę domową, czytałem wpisy na kilku forach łącznie z forum cnc i wiem że ogólnie za chwilę usłyszę: kup WS13/WS15 lub - jeśli koniecznie chcesz nową wiertarko-frezarkę ZX7016 - i tak - Ci co tak radzą pewnie mają rację z tym że:

założenia:
    0. Napięcie 230V
    1 Sprzęt chcę nowy na pełną FV (zakup na firmę) i nie chcę wydać więcej jak 1500
    2 Nigdy w życiu nie musiałem nic frezować więc ta funkcjonalność jest mi zbędna.
    3 Sprzęt będzie stał w garażu i rocznie średnio będzie wiercił 50~80 otworów głównie w profilach zamkniętych 2~3mm grubości ścianki, czasem coś w blasze ryflowanej ale to ~1x w roku - w przyszłości pomoc przy budowie/wykończeniu domu - wiertła przeważnie 8~13mm, czasem coś w drewnie. (prace przy domu, ogrodzie, aucie, łodzi, motocyklach)
    4 mam dobrej jakości wiertarki ręczne ale w uchwycie stołowym średnio mi pasują - chcę kupić stołową
    5 Póki co żadna z moich prac nie wymaga super precyzji - +/- 0,5mm mieści się w granicach błędu

Zdaję sobie sprawę że zakup chinola za 300~600zł przeważnie mija się z celem, w skrócie: na alledrogo znalazłem 2 wiertarki łudząco podobne do ZX7016 o oznaczeniu Z7016 / WMT16B-VS™ - dla mnie wyglądają jako swoje klony z tą różnicą że nico się różnią wyposażeniem (w 1 imadło i laser w drugim brak imadła i oświetlenie LED, inne główki/uchwyty wiertarskie), obie mają stożek MK2...

cormak:
    https://allegro.pl/oferta/wiertarka-stolowa-slupowa-laser-16mm-mk2-imadlo-7955361572
    https://www.cormak.pl/pl/wiertarki-stolowe/733-wiertarka-stolowa-do-metalu-16-mm.html

4technologies:
    https://allegro.pl/oferta/wiertarka-do-stolarni-16mm-mk2-led-pozycjoner-7942731904
    https://technologies4all.pl/pl/home/817-wiertarka-kolumnowa-stolowa-fi-16-mm-mk-2-230v.html

W necie nie znalazłem o nich opinii...
    To czego się boję:
    system płynnej regulacji obrotów marketingowo wygląda super ale jak to się sprawdza w praktyce (przeważnie we wszystkich jest napęd na koła pasowe tu nieco inaczej) - zetknęliście się z takim sposobem przekazania napędu? Jak z dozowaniem mocy i trwałością, jak bicie?
    Czy moc będzie wystarczająca?
    Najważniejsze: czy warto w nie zainwestować i którą z tych 2 warto wybrać? - jeśli jakościowo nie ma różnicy to z imadłem jest o 100zł tańsza a choć imadło amatorskie lepszy rydz niż nic?
    (a może coś innego w cenie nie przekraczającej budżetu)
  • Poziom 21  
    Parę lat temu też chciałem kupić tego typu wiertarkę stołową do firmy i zdecydowałem się na Bosch PBD 40, i jestem zadowolony. Daje radę nawet do cięższych prac. Teraz już dużo potaniała.
  • Poziom 9  
    kisiek napisał:
    Parę lat temu też chciałem kupić tego typu wiertarkę stołową do firmy i zdecydowałem się na Bosch PBD 40, i jestem zadowolony. Daje radę nawet do cięższych prac. Teraz już dużo potaniała.

Dzięki za info jednak czytałem o niej również sporo złego (w sensie że do delikatnych spraw i wierteł 5~8mm jak najbardziej tak ale słaba sztywność więc do cięższych prac odpada i ogólnie opinie w większości są na nie) - tym nie mniej nie wątpię iż jesteś zadowolony

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

P.S,:
    Przed chwilą post był zawieszony przez moderatora z powodu pisowni - przed wysłaniem wrzuciłem do outlooka i nie widzę błędów, naciśnięcie przycisku "pisownia" jedynie wywaliło cormak i 4technologies więc jeśli jest coś czego nie dostrzegam proszę o wskazanie gdzie - poprawię
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 40  
    One dalej są podobne do produkcji z krainy ryżu.
  • Poziom 9  
    Mam i bdb narzędzia akumulatorowe hitachi, jak i naprawdę dobre wiertarki/młotowiertarki tej firmy - przyszedł czas na stołową
  • Poziom 1  
    No i w końcu nikt nie udzielił merytorycznej odpowiedzi na zadane pytanie! Może jednak zdecydowałeś się na którąś i teraz ty podzielisz się wrażeniami już praktycznymi, bo tym razem ja poszukuje podobnego sprzętu.
  • Poziom 9  
    Snikers14 napisał:
    No i w końcu nikt nie udzielił merytorycznej odpowiedzi na zadane pytanie! Może jednak zdecydowałeś się na którąś i teraz ty podzielisz się wrażeniami już praktycznymi, bo tym razem ja poszukuje podobnego sprzętu.

Kupiłem tego Eubauera - czy jestem zadowolony... średnio - w drewnie w miarę ok ale w 3mm profilu z metalu im większe wiertło tym bardziej otwór jest jakby lekko "trójkątny" - luzów niby za dużych nie ma choć tu rozebrałem 4 pudełka i sprawdziłem ręcznie bo różnice były spore i być może muszę nauczyć się nią wiercić ale "dupy nie urywa" - za to ogólnie tragedii chyba też nie ma... uznajmy że jakość adekwatna do ceny - na moje potrzeby powinna wystarczyć.
  • Poziom 13  
    A w castoramie sprzedają Mc Allister. Sprzęt zawsze dobry, czasami nawet lepszy od tych dobrych. Inna sprawa że do Twoich prac (wymienionych) wiertarka stołowa jest bez sensu ;) szybciej odmierzysz rurę po dwóch stronach i przewiercisz ręcznie na kolanie niż ustawiasz się na stole.
    Skoro otwór masz nie równy to może zmienić prędkość wrzeciona/posuwu? ;)
  • Poziom 9  
    Cytat:
    subratri
    tak jak napisałem - być może (co jest prawdopodobne) muszę nauczyć się nią posługiwać - próbowałem 2 prędkości - domyślną i drugą od dołu z najwolniejszych - efekt był podobny z tym że na najwolniejszej praktycznie PRAWIE nie blokowała wiertła (pewnie kwestia wyczucia docisku) tak czy inaczej przez zimę używać jej nie będę. (garaż zewnętrzny bez ogrzewania)
  • Poziom 1  
    Mam tego Cormaka.
    Wczesniej miałem chinola za 300 zł i parę rzeczy nim zrobiłem, tragedi nie było, choć wiadomo bicie i elastyczność na "wysokim" poziomie :)
    Za te pieniądze generalnie super zakup, jakbym wydał 500 to bym żałował, zwłasza, że wszystkie są takie same bez względu na cenę.
    Natomiast Cormak to już zupełnie inna liga. Dużo mocniejsza, regulacja obrotów genialana sprawa i precyzja dużo lepsza. Za pierwszym razem przy mocniejszym docisnięciu trochę się przeraziłem, że kolumna mało elastyczna ale okazało się, że cały stół sie lekko uginał. Generalnie nie żałuje i powtórzyłbym zakup. I jeszcze jedna mila rzecz czyli pełna DTR, wszystkie elementy wymienne oznaczone i z tego co wiem można dokupić.
  • Poziom 37  
    @geralt2 Mam Bosch PBD 40, a przy niej to Z7016 wygląda profesjonalnie :-) Teraz Lidl sprzedaje odpowiednik Bosch'a za 1/2 ceny, co bardziej odpowiada jej realnym możliwością. Zaletą PDB 40 jest możliwość wykonania np. otworów pod katem prostym w profilu w "terenie", gdyż niewiele waży. Tak więc wiertarki stołowej nie zastąpi się narzędziami ręcznymi. Ja często robię rzeczy wymyślone na miejscu, coś zmieniam, dodaję i tak ostatnio przywiozłem Boscha do domu, gdzie wykonywałem wiertłem otwory od 6 mm do 12 mm, oraz koronką 20 mm. Ustawiałem niskie obroty, od 400 do 650 rpm. Waga tej wiertarki umożliwia przenoszenie jej jedną ręką, a mimo to otwory wykonuje się bardzo pewnie. Dobrym pomysłem jest również jej imadło, które bardzo szybko się obsługuje. Dużo szybciej, niż imadła maszynowe. Na zdjęciach wiertło 11 mm i koronka 20 mm:
    Wiertarka stołowa do 1400zł - porównanie 2 modeli - czy warto? Wiertarka stołowa do 1400zł - porównanie 2 modeli - czy warto?