Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji, mieszkanie w starym bloku, rozdzial PEN na PE+N

31 Maj 2019 12:57 294 4
  • Poziom 3  
    Witam
    Sprawa wygląda tak ze chcę wymienić instalacje w mieszkaniu, blok lata 70-te.
    Instalacja dwużyłowa, zerowane gniazda, zabezpieczenie przelicznikowe 1F 20A.
    Według obecnych norm instalacja powinna być z żyła ochronna PE. Panowie z zakładu energetycznego założyli nowy licznik który znajduje się na kladce schodowej, a zabezpieczenia za licznikowe są w mieszkaniu. Nie mogę wymienić odcinka który biegnie w kładce od licznika do zabezpieczeń w mieszkaniu, brak zgody spółdzielni
    Czy w takiej sytuacji mogę rozdzielić PEN w mieszkaniu, czy dać instalacji dwużyłową?
    Pozdrawiam Waldek.
  • Poziom 42  
    Jakie przekroje przewodów do licznika i jaki układ sieci zasilającej budynek?

waldek0000 napisał:
    Nie mogę wymienić odcinka który biegnie w kładce od licznika do zabezpieczeń w mieszkaniu, brak zgody spółdzielni

O ile rzeczywiście jest potrzeba wymiany to spódzielnia nie ma tu za wiele do gadania.
  • Poziom 37  
    A skąd kolega wie, że układ sieci to TN-C a nie (popularny na powstających blokowiskach w tamtych czasach) TT?
  • Poziom 3  
    Tak, układ sieci TT, od licznika idzie tylko L i N, nigdzie nie ma zadnej szyny gsw ale z kolei znajomy przyprowadzil jakiegos elektryka i ten stwierdził żeby polożyń instalację trzyżylową. Gniazda i oświetlenie było pod wspólnym zabespieczeniem 16A, a ogrewacz wody pood 20A

To jak to teraz rozwiązać zeby był przewód ochronny PE?
    Czy wykonać instalację w standardzie poprzednim L i N i "zerować" gniazda zeby niebyło juz problemów?
  • Poziom 42  
    Jesteś pewien tego TT?
    waldek0000 napisał:
    znajomy przyprowadzil jakiegos elektryka i ten stwierdził żeby polożyń instalację trzyżylową. Gniazda i oświetlenie było pod wspólnym zabespieczeniem 16A, a ogrewacz wody pood 20A

Ten elektryk już na wstępie chciał spaprać całą robotę

Dodano po 2 [minuty]:

Proszę więc o podanie pełnych informacji tj. Układ sieci według ZE, przydział mocy, wartość zabezpieczenia przed licznikiem, przekroje przewodów. Zrozum że nie ma nas na miejscu i to ty musisz nam pewne rzeczy powiedzieć.