Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie centrali alarmowej ca6. Czujka działa bez opóźnienia.

31 Maj 2019 14:49 339 11
  • Poziom 4  
    Witam. Na wstępie informuję że nie jestem biegły w temat elektroniki czy central.
    Mam od wielu lat zainstalowaną centralę ca6. Sam na podstawie instrukcji ją zainstalowałem a potem fachowiec od alarmów sprawdził że wszystko jest ok. Od kilku dni w garażu gdzie mam jedną czujkę zainstalowałem drugi manipulator. Wszystko śmiga jak trzeba. Niestety nie daję sobie rady z zaprogramowaniem wejścia z opóźnieniem. Czujka garażowa jest podłączona w zacisku centrali Z4 i zaprogramowana jako strefa 2. Programowałem wg FS28. tj. (wejście w tryb serwisowy# - 28# - # - #- - # - 30# - * . Niestety nic to nie daje i czujka działa bez opóźnienia. Pomyślałem więc że może wstawię przewód z Z4 do Z1 w centrali, bo jeżeli dobrze czytam to pod tym zaciskiem jest z automatu opóźnienie. Niestety czujka pomimo iż łapie wejścia ( miga dioda w czujce) nie załącza alarmu w ogóle, na manipulatorze brak załączenia diody 1 natomiast dioda 4 cały czas miga.
    Więc moja prośba o wyjaśnienie łopatologicznie, co jest nie tak.

Druga sprawa dotyczy w zasadzie tego samego bo chcąc uzyskać dwa wolne przewody pod dodatkową syrenę, czujkę połączyłem bezpośrednio z manipulatorem pod Z1 manipulatora i pod COM. Niestety wynik jest dokładnie taki sam j/w po podłączeniu z zaciskiem Z1 w centrali .
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    W programie 28 to programujesz indywidualny czas na wejście. Zaprogramuj typ linii w programie 26 wybierając jako Z4 linię opóźnioną. To w 26 określasz sposób reakcji linii. Czyli w programie 26 na czwartej pozycji wpisz 00 i będziesz miał linię opóźnioną a w 28 na czwartej pozycji podaj czas w sekundach ile ma trwać opóźnienie.
    Centrala posiada wejście parametryczne i żadne połączenia pomiędzy zaciskami z1 i z4 czy z.. nie są dopuszczalne. Można zmienić typy wejść (NC/NO/EOL itp) ale nie zmienia to faktu że tak robić nie należy. Zajmuję się od 94roku alarmami i jak sięgam pamięcią to nawet stare Iredy C893 czy 914 miały parametryczne linie.
  • OptexOptex
  • Poziom 4  
    Dzięki za odpowiedź ale dla pewności jeszcze powiedz czy na pewno w FS26 wybieram 00 czy może 01 bo w instrukcji 01 to linia opóźniona a 00 linia wejścia/wyjścia.

Czy dobrze kombinuję że robimy to tak:
    wybieram tryb serwisowy, 26#, #, #, #, 00#, *. a potem wchodzę w tryb FS 28 i ustalam czas.

Czy dobrze rozumuję że również mogę czujkę podpiąć do manipulatora i zamiast Z4 wybiorę Z7 lub Z8 w ustawiam j/w tryb FS26 i FS28 ?

I jeszcze jedno, jeżeli podepnę ją do manipulatora to będzie mi migać w manipulatorze dioda 4, jak to wyłączyć.

• Poziom 43  
    Nikonel3 napisał:
    26#, #, #, #, 00#, *

Musisz przejść wszystkie, czyli 26#, #, #, #, 00#, ##, ##, ##,## - sam wyjdzie z funkcji.
    Dodatkowo FS9, 31, 33 itd...
  • Poziom 10  
    Może być sposób reakcji 01. Przeczytaj w instrukcji instalatora i wybierz tą która lepiej Ci pasuje.
    Centrala ma 6 linii na płycie głównej i dwie dodatkowe z manipulatora które możesz wykorzystać jako linię 7 i linię 8. To są dokładnie takie linie jak te na centrali. Żeby je uruchomić musisz określić typ linii czyli NC/NO/EOL itp w programie 25, w 26 musisz określić sposób reakcji. W 28 ustalić czas o ile będą to linie opóźnione (lub jedna z nich) W programie 8 i 9 wskazać w której mają być strefie. Jeżeli podepniesz linię do Z1 manipulatora będzie ona wyświetlana jako 7, Z2 z manipulatora jako 8. Jeżeli masz dwa manipulatory to nie znaczy że masz cztery dodatkowe linie. Po prostu możesz wykorzystać linie tylko z jednego manipulatora. Czasem po burzy, jak było gdzieś niedaleko wyładowanie to wylatywały wzmacniacze operacyjne w manipulatorze i linie nie zamykały się, wymiana ich na nowe pozwalała na przywrócenie linii do funkcjonowania bez konieczności wymiany manipulatora na nowy.

Jeżeli nie wykorzystujesz linii Z4 to w FS25 wpisz w miejsce tej linii 00 czyli brak czujnika i nie będzie ona wyświetlana ani w jakikolwiek sposób obsługiwana przez centralę.
  • Poziom 4  
    Wielkie dzięki za informacje, praktycznie wszystko już jest jasne. Jedynie jeszcze nie za bardzo rozumiem to określenie typu linii. Nie kumam różnicy pomiędzy nimi. Czy można jakoś zobaczyć jak teraz jest zapisana linia (czujka) którą mam podpiętą pod Z4, bo rozumiem że powinna być zapisana tak samo. Proszę jeszcze tylko o wytłumaczenie mi tego typy linii i jaką powinienem zapisać. Tak wyglądają bebechy czujki. Programowanie centrali alarmowej ca6. Czujka działa bez opóźnienia.
  • Poziom 10  
    Teraz masz 2EOL czyli linię z kontrolą styku sabotażowego. Przy takim podłączeniu musisz zastosować dwa rezystory 1,1k (1k też dadzą radę) i zaprogramować linię jako 2EOL/NC Widzę że masz Pro Paradoxa czujki. Bardzo żywotne. Poza serią 200 sztuk ( tyle było akurat u nas w firmie) podróbek które dostały się na rynek z 10 lat temu praktycznie nie zniszczalne. Podróbki miały płaskie soczewki które zastępowałem oryginalnymi ale miały też kiepskie przekaźniki półprzewodnikowe które paliły się nagminnie. Same ekrany wyglądały jak klepane na kolanie.

Naciskając "hasz" lub jak kto woli krzyżyk w danym programie diody od linii pokazują Ci w hex zaprogramowaną wartość. Poczytaj w instrukcji instalatora strona 30.
  • Poziom 4  
    No i niestety sukces połowiczny. Udało mi się wyeliminować miganie diody na manipulatorze odpowiedzialnej za linię Z4. Podłączyłem czujkę w garażu przewodami które były zainstalowanej w centrali tj z Z4 centrali do Z1 manipulatora ( czyli Z7) i com centrali do com manipulatora. W FS25 linia Z7 ustawiłem 04 czyli czujnik 2EIOL/NC, FS26 linia Z7 na 01 czyli linia opóźniona i FS28 linia Z7 na 30 sekund. Niestety, w czujce działa wyłapywanie ruchu ale czujka nie załącza alarmu. Ponadto bez przerwy miga w manipulatorze dioda 7. Co zrobiłem nie tak.
  • Poziom 10  
    Skoro miga ciągle dioda numer 7 to znaczy że jest sabotaż linii. Coś z połączeniami albo źle podpiąłeś linię. Wkręć pomiędzy Z1 i COM w klawiaturze rezystor 1,1kom. Dioda Z7 powinna zgasnąć. Wyślę Ci na PW numer komórki, zadzwoń. Powiem CI co o jak.
  • Poziom 4  
    Z tą drugą strefą będę walczył i zobaczymy co z tego wyjdzie no chyba że masz ochotę na jakieś wskazówki.
    Mam pytanie odnośnie załączania alarmu. Teraz mam tak że dopóki łapie mnie czujka to nie mogę załączyć alarmu. Musi zgasnąć dioda załapania ruchu przez czujkę. Czy jest jakieś ustawienie gdzie mógłbym załączyć alarm pomimo iż jestem złapany przez czujkę na ruchu.
  • Poziom 10  
    W programie 27 wyłącz pierwszą opcję "nie może być naruszone w czasie załączenia czuwania (PRIORITY)" To właśnie ta opcja nie pozwala Ci załączyć systemu przy naruszonej linii. Wyłączasz to tak że wchodzisz w 27, wyłączasz jedynką diodę, naciskasz krzyżyk, centralka przechodzi do drugiej linii, znowu wyłączasz jedynką pierwszą diodę, znowu krzyżyk i tak do ósmej. Po ósmej linii i krzyżyku centrala wychodzi sama z programu 27 do menu serwisowego.
    Strefa- przydzielasz czujki do pierwszej (program 8 ) lub drugiej (program 9) strefy. Potem robisz dwa kody, jeden przydzielony do pierwszej a drugi do drugiej strefy i po sprawie.
    Tak samo włączasz przypisanie wejścia do wyjścia sygnalizatorów w programach 32,34. Program 31, 33, 35 umożliwia przypisanie wyjść wysokoprądowych OUT1,OUT2, OUT3 do stref a program 37 i 39 wyjść niskoprądowych OUT 4 i OUT5 do stref. Te niskoprądowe wykorzystywałem do sterowania nadajnikami MESSER albo Nokton lub GSM Pronal.
    Zrobisz porządek z linią to zadzwoń- powiem Ci to wszystko przez telefon- po prostu staniesz przed klawiaturą i powiem Ci co i jak poustawiać bo za dużo pisania.
    Nie chce mi się pisać elaboratów bo roboty z programowaniem jest 45 sekund a pisania na 10 minut.
    Tak na marginesie, satele świetnie dogadują się po komutowanym ze stacją monitorowania STAM 1 albo STAM2, DSC z do początku lat 2000 miały problem z formatem ContactID i współpracą w tym formacie z w.w stacjami. Potem to poprawiono od strony DSC a w STAM dodano opcję "długiego sygnału" co definitywnie rozwiązało problemy. Formaty 4/2 działały bardzo dobrze.