Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosa jako podstawowe narzędzie każdego chłopa:)

ZdecydowanieWitam 05 Cze 2019 23:05 3219 80
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Rozochociliście mnie tym smacznym temacikiem. Postanowiłem wymienić kosę z Gieesu na coś bardziej patriotycznego. Znalazłem jedną przystojną sztukę na aledrogo, napisałem do gościa ile ma latek i jakie ma pochodzenie, niestety nie odzywa się. Może nie szukać a zamówić u kowala. Kto wie gdzie można zamówić kosę? Próbowałem już zamówić noże do domu i nic z tego nie wyszło. Mówię gościu, że chce noże tam do chleba i takie tam, jakieś takie prostackie z pod "siekiery". Mam dom z bali więc hefra którą lubię nie pasuje. A gość mnie zaczął wypytywać co i jak. Skąd ja mogę wiedzieć jak mają wyglądać, skoro jest artystą to da rady coś zaproponować. Nic nie targowałem się, powiedziałem że ma coś zaproponować oryginalnego, cena niema znaczenia-nie odezwał się.
    Brivido

Poziom 30  
    Sam też miałem okazję poduczyć się koszenia kosą. Co prawda, jak dziadek żył to miałem wtedy 9 lat, ale co nieco podłapałem. Zawsze lubiłem patrzeć na klepanie i mam nawet zdjęcie obok klepiącego dziadka :) Coś tam kosiłem, nawet szło, najlepiej mokrą trawę z rana, ale też nie wszystko się dało. A i osełką, nawet szybko się machało jak się wprawiłem. Pamiętam, kosy się jednak wycierały, ale może zobaczę przy najbliższej okazji, może jeszcze jakieś nadające się do użycia zostały, i się spróbuje, choć miało się swoje ulubione, bo np inne były gorsze. "Babka" gdzieś jeszcze była, ale pniak już dawno pewnie spróchniał lub poszedł do pieca.
    Wojte1199
    Poziom 18  
    Taka oto babeczka wpadła mi dzisiaj w łapki
    darts
    Poziom 15  
    Pewnie dostanę niezłe "bęcki", ale moim zdaniem - zaznaczam ! moim, koszenie kosą ręczną to już niestety jest przeżytek. Gdyby nasi dziadkowie mieli takie kosy spalinowe lub elektryczne jakie dziś można kupić to by swoich kręgosłupów nie nadwyrężali i nie ważne, że starymi było szybciej, ale nowymi o wiele lżej, a to duży atut.

Jeśli chcecie wracać do "jak za pierwej się robiło" to lutujcie scalaki kowadełkiem rozgrzanym w piecu - ciekawe będą efekty...
    Brivido

Poziom 30  
    Ale wiesz, ta trawa w większości do czegoś jeszcze jest przeznaczona, więc takie "kosiarki" to nie bardzo. Np krowa takiej sieczki to się nie tknie ;) I nie mówię tutaj o rotacyjnych bo to inna bajka.
    E8600
    Poziom 37  
    Kosa spalinowa wymaga sporo czynności dodatkowych jak:
    - zakup paliwa i żyłki;
    - wykonanie mieszanki z olejem;
    - nawinięcie żyłki;
    - ubranie szelek i osłony oczu/uszu;
    - czasami nasmarowanie głowicy kątowej;
    - przeczyszczenie filtra powietrza;

Natomiast tradycyjna kosa:
    - Bierzesz młotek, osełkę oraz kosę;
    - Odzież ochronna to jedynie kaszkiet/kapelusz aby słońce nie dokuczało;
    Trawę można kosić nawet boso a po koszeniu nie nie jesteś cały w resztach trawy.

Właśnie ten sport z narzędziami powodował, że ludzie dożywali późnej starości. Dziś co prawda ludzie chodzą na siłownie ale jedynie aby lepiej wyglądać bardzo często szprycując się chemicznie.
    Tommy82
    Poziom 39  
    @Wojte1199
    To to już jest "haj tech". Podstawowa wersja to minikowadełko.
    zworys
    Poziom 36  
    Tommy82 napisał:
    To to już jest "haj tech". Podstawowa wersja to minikowadełko.

Dokładnie - to dla tych mało wprawnych w klepaniu. Plusem tego pomysłu jest fakt że trudniej tutaj zepsuć kosę w czasie klepania.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Dzięki waszej pozytywnej energii, znalazłem nóż taki jak chciałem, z pod siekiery! Dokupiłem też łyżkę do płatków, gwoździe dostałem gratis.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Uff, co za dziwna kolejność zdarzeń: sauna, basen, 15ar kosą, i kto tu się nie odchudza?

p.s do łyżki dalej nie mogę się przyzwyczaić, boje się że sobie zęby powybijam, taka ciężka jest:)
    wojtek1234321
    Poziom 31  
    ZdecydowanieWitam, a zupa z gwoździa smaczna gdy się ją je tą łyżką?
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Zmylił kolegę wygląd:) Porządna stal, zero smaku, chrupki smakują wyśmienicie. Problem z nożem, bo jest naostrzony wstępnie, musiałbym go komuś zanieść kto na tym się zna.
    zworys
    Poziom 36  
    ZdecydowanieWitam napisał:
    do łyżki dalej nie mogę się przyzwyczaić, boje się że sobie zęby powybijam, taka ciężka jest:)

Kiedyś miałem w ręku łyżkę odlaną przez rzemieślnika z mosiądzu - chyba była cięższa do tej stalowej....W naszych stronach była taka tradycja ( nie wiem skąd ) że kiedy pierwszy raz jadło się młode ziemniaki to jeden drugiego pukał łyżką w czoło. Jak syn "przywalił" matce taką łyżką to wywróciła się z krzesłem... A propos łyżek, dziadkowie opowiadali że w czasie II wojny św. w sąsiedniej miejscowości rozbił się przy lądowaniu postrzelany Po-2 "kukuruźnik" , załoga wyszła z życiem ale samolot spłonął. Całe aluminium zostało rozszabrowane i przetopione na łyżki.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Pamiętam sztuczce z aluminium u mnie ich nie uświadczysz natomiast kilko drewnianych łyżek używanych sporadycznie tak:). o kurczę przypomniałem sobie, że zamówiłem drewnianą beczkę na wino, o h.. miałem dzwonić we wtorek:)

Dodano po 8 [godziny] 37 [minuty]:

Tak sobie pomyślałem, że jeżeli ktoś chciałby się odprężyć z kosą w rękach, zapraszam, mam pole 0,5 hektara, jest gdzie poszaleć:) Dodatkowe atrakcje to las i strumyk, zero sąsiadów w patyki do grilla zaopatrzę. Okolice Dobczyc
    hindoos
    Poziom 24  
    zworys napisał:
    rozbił się przy lądowaniu postrzelany Po-2 "kukuruźnik" , załoga wyszła z życiem ale samolot spłonął. Całe aluminium zostało rozszabrowane i przetopione na łyżki.

Co w Po-2 było aluminiowe? Konstrukcja jest przecież drewniana... Głowice cylindrów?
    zworys
    Poziom 36  
    Głowice, okucia,część wyposażenia kabiny. W czasach totalnego braku wszystkiego ( oprócz bimbru bo ten hitlerowcy serwowali bez ograniczeń ) to i tak było dużo.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 7  
    Nie wiem, czy zauważyliście to, że po kosie trawa inaczej rośnie. Teraz po kosiarce to normalnie nic niema sam sucha ściółka, po kosie normalnie zielona łąka dalej kwitnie jako tako.
    zworys
    Poziom 36  
    ZdecydowanieWitam napisał:
    po kosie trawa inaczej rośnie

Bo kosa tnie trawę a kosiarka rotacyjna raczej "utłucze" niż utnie trawę.
    hindoos
    Poziom 24  
    Jak nie są naostrzone noże to rzeczywiście.
    ociz
    Moderator Samochody
    Rana cięta się goi szybciej niż szarpana.