Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik pierścieniowy jako generator

01 Cze 2019 00:35 606 18
  • Poziom 5  
    Witam

Mam możliwość kupna taniej takiego silnika. Pragnę z niego zbudować awaryjny generator.
    Czy gdy zasilę wirnik z zewnątrz przez AVR to generator będzie działał poprawnie?
    Zastanawia mnie również jak połączyć uzwojenia wirnika.
    Proszę o pomoc, pozdrawiam
    Silnik pierścieniowy jako generator
  • AdexAdex
  • Moderator HydePark/Samochody
    Kkaazziikk303 napisał:
    Pragnę z niego zbudować awaryjny generator.

W celach eksperymentalnych?
    Kkaazziikk303 napisał:
    Czy gdy zasilę wirnik z zewnątrz przez AVR to generator będzie działał poprawnie?

Jeżeli będzie poprawnie podłączony, i da stosowne napięcie na wirnik.
    Kkaazziikk303 napisał:
    Zastanawia mnie również jak połączyć uzwojenia wirnika.

Wykorzystać tylko jedno uzwojenie.
  • Poziom 1  
  • AdexAdex
  • Poziom 5  
    Zgadzam się z kolegami. Nie kupuje tego silnika z racji małej mocy oraz nieprzystosowany do pracy ciągłej.

Gdybym wszedł w posiadanie analogicznego silnika mocy 4-10kW ta zabawa nabiera już sensu.

Proszę o pomysł jak podłączyć uzwojenia wirnika by przy prędkości synchronicznej otrzymać napięcie bliskie sieciowemu.
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Układ regulacji analogiczny jak regulator AVR.

Nie ma znaczenia czy uzwojenie wirnika jest spięte w gwiazdę czy w trójkąt?
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Jeżeli wirnik jest w gwiazdę, dwa pierścienie to dwa uzwojenia, a może połączenie tak jak w silniku asynchronicznym synchronizowanym, z tym, że ww. silnik ma specjalnie skonstruowany wirnik, niestety inaczej niż w zwykłym silniku pierścieniowym.
    Przy zasilaniu napięciem stałym nie będziesz mógł przekroczyć prądu znamionowego wirnika, coś wydusisz z takiego generatora ale czy to cię zadowoli to wyjdzie w praktyce, dwa pierścienie do jednego bieguna i trzeci do drugiego.
  • Poziom 43  
    tob53 napisał:
    dwa pierścienie do jednego bieguna i trzeci do drugiego.
    Pewny jesteś ? Bo ja nie. Jak będzie wyglądało pole magnetyczne, tworzone przez taki wirnik ? :cry: W efekcie jak będzie wyglądał przebieg napięcia wyjściowego takiej prądnicy ? Istnieje jeden sensowny układ połączeń takiego silnika jako prądnicy bez przezwajania. Mianowicie - zwarcie pierścieni (szczotek) ze sobą, a do uzwojeń stojana podłączone kondensatory - po jednym na jedna fazę. Powstanie wówczas Prądnica asynchroniczna. Jednakże sprawność rzeczywiście będzie niewielka. Już lepiej sprawdzi się zwykły silnik klatkowy - porównaj impedancje uzwojeń wirnika silnika pierścieniowego, z impedancja uzwojenia krótkozwartego, czyli ,,klatki".
  • Poziom 31  
    Z przedstawionych danych znamionowych silnika asynchronicznyego pierścieniowego i zamiaru zastosowania go, jako "awaryjnego generatora" wynika, że musisz go napędzić ze stałą prędkością 1500obr/min, ... a dalej ... to najprostszą i najtańszą próbę wykonasz w układzie trójfazowego generatora asynchronicznego z kondensatorami (połączone z zaciskami stojana w ukł trójfaz.).
    Wystarczy zewrzeć pierścienie i potrzebne są trzy kondensatory 380VAC.
    Dobór wartości pojemności kondensatorów, można dokonać w oparciu o pomiary charakterystyki biegu jałowego (można wstępnie oszacować ... znając wartość prądu biegu jałowego- Io, a dokładniej ...znając wartość prądu magnesującego- Iµ).
    Twój projekt można rozwijać o układy regulacji napięcia prądnicy asynchronicznej, ... wystarczy sięgnąć po informacje, obszerne i powszechnie dostępne w internecie.
    Do realizacji w/w celu stosuje się silniki asynchr. klatkowe, ....ale skoro masz już silnik pierścieniowy i chcesz go jakoś wykorzystać...
  • Poziom 20  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Pewny jesteś ? Bo ja nie. Jak będzie wyglądało pole magnetyczne, tworzone przez taki wirnik ? W efekcie jak będzie wyglądał przebieg napięcia wyjściowego takiej prądnicy

Takie silniki pracują, tutaj odwracamy funkcję, oczywiście ze względu na niedostosowanie przekrojów przewodów uzwojenia wirnika do pracy przy zasilaniu prądem stałym pozostaje zagadką jakie parametry ostatecznie można uzyskać przy pracy generatorowej.
  • Poziom 5  
    Praca asynchronicznie z kondensatorami nie wchodzi w grę.

Tylko rozwiązanie analogiczne jak w agregatach prądotwórczych. generator synchroniczny z regulowanym prądem wzbudzenia na wirniku.

Bez przezwajania wirnika nie uda się tego osiągnąć ?
  • Moderator HydePark/Samochody
    Kkaazziikk303 napisał:
    Tylko rozwiązanie analogiczne jak w agregatach prądotwórczych

Są i asynchroniczne z kondensatorami.
    Kkaazziikk303 napisał:

Teoretycznia da: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3576578.html
    Niemiaszki chyba próbowały.
  • Poziom 20  
    Kkaazziikk303 napisał:

W tym przypadku trzeba się zastanowić na sensem takich działań, silnik dźwigowy do pracy S4 i wymiana tylko uzwojenia wirnika, ktoś musiałby przeliczyć cały silnik do nowego zadania, myślę, że nawet traktowany jako awaryjne źródło prądu to jednak z pracą ciągłą.
    Ja podrzuciłem wariant mało kosztowy, jakiś regulowany zasilacz prądu =, do 5V i kilkanaście A, najwięcej pracy to mechanika, czyli połączenie wału z jakimś napędem i zaraz będziesz wiedział czy gra warta świeczki.
  • Poziom 43  
    @tob53 Dalej ciągniecie te bzdury ? Wirnik silnika pierścieniowego ma trzy bieguny wydatne, a uzwojenia połączone w gwiazdę i doprowadzone do pierścieni. Można to inaczej zrobić - zasilić stojan prądem stałym - jako wzbudzenie, po połączeniu mu wszystkich uzwojeń szeregowo, bo jest ich zawsze parzysta ilość. Robiłem takie eksperymenty, bo było parę silników pierścieniowych z ,,odzysku", po przeróbce maszyn na silniki klatkowe i falowniki. Efekt ? Przy zasilaniu stojana prądem stałym o wartości takiej, by nie przekroczyć dopuszczalnego dla średnicy drutu nawojowego wartości prądu (ewentualnie wartości z tabliczki znamionowej), otrzymywałem przy np. 1500 rpm, ok. 40-60 VAC trzy fazy na szczotkach przy zupełnie przyzwoitym sinusie. Ale co dalej ??? Co z tym zrobić ? Wyprostować pelnookresowo, zasilić stojan poprzez regulator napięcia, powstanie wtedy prądnica synchroniczna samowzbudna, a te trzy fazy podwyższyć do 220 VAC jakimś transformatorem trójfazowym. ?? Można i tak..... :cry:
  • Poziom 20  
    Wirnik silnika pierścieniowego ma tyle par biegunów ile potrzeba do założonej prędkości, w tym przypadku 2p = 4, w takim silniku wirnik nie posiada biegunów wydatnych.
    Włączenie prądu stałego do obwodu wirnika połączonego w gwiazdę, w sposób jak napisałem wcześniej, powinno wymusić powstanie 4 biegunów tak jak się to dzieje w silniku asynchronicznym synchronizowanym po fazie rozruchu jako silnika pierścieniowego.
    Tutaj jest inna sytuacja bo nie wiadomo czy parametry przekroju drutu uzwojenia wirnika pozwolą na uzyskanie odpowiedniego wzbudzenia do potrzeb użytkownika.
    Oczywiście Twój sposób, przeniesienia wzbudzenia na stojan, z tym że zasilanie w sposób podobny jak do hamowania dynamicznego, i odbioru na wirnik, jest równoważny.
  • Poziom 43  
    tob53 napisał:
    Wirnik silnika pierścieniowego ma tyle par biegunów ile potrzeba do założonej prędkości, w tym przypadku 2p = 4, w takim silniku wirnik nie posiada biegunów wydatnych.
    To zależy od konstrukcji wirnika, Szanowny Kolego. Ja miałem takie nieszczęśniki, których wirnik jako żywo przypominał ten z silniczków zabawkowych DC - 3T. i trzy wycinki komutatora :D
  • Poziom 20  
    Któż ogarnie wszystko co stworzono w dziedzinie maszyn elektrycznych :).