Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Błąd ultra dma mode 2 smart capable but disabled.

01 Cze 2019 12:42 147 9
  • Poziom 4  
    Witam ostatnio na moim retro komputerze zgrywałem pliki z dysku na usb. Nagle komputer się zaciął i musiałem go wyłączyć. Po włączeniu wyskakują w biosie błędy "ultra dma mode 1 smart capable but disabled" i "ultra dma mode 2 smart capable but disabled" (2 dyski w tym komputerze były)
    Specyfikacja:
    Pentium 4 (chyba northwood).
    Riva TNT 2 32MB
    Płyta główna Soltek SL-85drv5.
    64MB ramu ddr
    Dyski
    Seagate Barracuda ata IV
    Samsung SV3002H
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dyski sprawne? Zamiesc screeny z Crystal Disk Info.

Jaki zasilacz? Kondensatory na plycie nie sa spuchniete?

Ustawienia biosu sprawdziles? Moze sie zresetowaly po zawieszeniu i wylaczeniu.
  • Poziom 4  
    Dyski nie wiem bo nie mam dostępu do drugiego komputera z ide. Zasilacz feel 2 (wiem słaby ale od nowości (2001) działa. Kondensatory rzeczywiście są spuchnięte ale czy może być to ich wina?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    To tylko info że dyski tego nie obsługują. Olałbym.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    @paszczakq gdzie masz takie info? Komunikat dotyczy smartu, obsluguje ale jest wylaczony.

@Zwiado powinienes wymienic wszystkie kondensatory danego typu, zapewne razem z zasilaczem, tylko raczej nie ma sensu inwestowac w taki zabytek. Dyski tez warto sprawdzic.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    No dlatego ten komunikat bym olał, a reanimować taki sprzęt to chyba w ramach zabawy, na szybko tylko podmienić zasilacz.
  • Poziom 4  
    Zasilacza nie wymienie bo podobno nowe zasilacze mają słabą linię molex a używanego też nie chce kupować bo to zakup w ciemno. Załatwiłam sobię nową płytę za darmo a jeśli się nie uda podmienie kondensatory na starej.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    No ciekawa teoria, z tym zasilaczem... szczególnie przy 2 dyskach.
  • Poziom 4  
    Plus 2 nagrywarki dvd i cd

Dodano po 1 [minuty]:

Załatwiłem nową płytę główną konkretnie ms-6714

Dodano po 42 [sekundy]:

Jak będzie działać zamykam temat.
  • Poziom 4  
    Wymieniłem płytę główną i działa. Może za jakiś czas pobawię się w wymianę kondensatorów na starej.