Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

motour parel HUKC-100 - Silnik prądu stałego + panele słoneczne

02 Cze 2019 12:05 159 1
  • Poziom 12  
    Witam mam silnik prądu stałego (jak na zdjęciu), czy da rade podłączyć go do paneli słonecznych. Jeżeli tak to jak. Mam kilka paneli słonecznych o napięciu 38V 5.3A. Chciałem podłączyć silnik do pompy wody na działce, czy to się uda?

Jak go podłączyć.

motour parel HUKC-100 - Silnik prądu stałego + panele słoneczne motour parel HUKC-100 - Silnik prądu stałego + panele słoneczne
  • Fabryka prądu
  • Poziom 12  
    Edit.

Panele stały bezużyteczne po powodzi która zalała przetwornice, akumulator i sterownik.

Było gorąco i susza i wkurzało mnie, że moc z paneli się marnowała. Silnik miałem także po znalezieniu pompy na złomie i remoncie połączyłe wszystko do kupy (mowa o tym silniku w pierwszym poście, pompa Grudziądz jakaś chyba z serii S3XXX dwuwirnikowa)

Panele połączyłem szeregowo równolegle, w sumie dają mi ok 190V i może 10 A (teoretycznie). Przy tych parametrach silnik nie ma siły żeby sam ruszył pompę. Jak nogą pomogę to jakoś ruszy i jak wejdzie na obroty to ładnie działa jednak przy jakiejś średniej chmurce obroty spadają i pompa staje. W obawie, że spali mi się jakieś uzwojenie na rotorze zestaw poszedł w odstawkę.
    Może ją wykorzystam w bezchmurne dni bo pompa daje lepsze ciśnienie niż ta druga.

Na złomie trafiłem drugą pompę jak na zdjęciu Grudziądz S41 z 1978r. (46zł) (niestety jednowirnikowa i większa ale musiała być z jakiegoś CPNu bo była cała umazana jakimś starym smarem i waliło ropą, stan prawie jak nówka, tydzień temu wymieniłem łożyska i zmieniłem podłączenia, wygląda teraz zgrabniej niż na zdjęciu, w silniku dorobiłem jakiś przewietrznik)
    Do szajby przykręciłem koło od roweru treningowego znalezione na złomie (28cm średnicy) i paskiem połączyłem z silnikiem z pralki automatycznej, wyszła przekładnia ok 1:10.

W garażu leżał silnik od pralki automatycznej (240V 480/650W 8000/15500 obr/min), działa na prąd stały ma dwa biegi. 1Na wolniejszym biegu pompa działa praktycznie przy zachmurzonym słońcu także nie ma obawy że się coś spali.
    Przy pełnym słońcu na szybszym biegu pompa osiąga ok 1000obr/min (nominalnie powinno być 1390) daje to ok 1,7 bara i na 30m wężu 3/4 leci ok 40l/min.
    Pompa działa pięknie, sama zasysa, praktycznie wieczna i bezobsługowa.

Zestaw działał tak przez ponad 1 miesiąc także chyba wytrzyma przyszły sezon.

Zostaje mi tylko zrobić jakiś sterownik do automatycznego przełączania biegów i wyłączania gdy się zatrzyma + sterowanie na pilota 433Mhz.
    Problemem jest prąd stały bo przy takim napięciu łuk elektryczny gaśnie dopiero po ok 5-7mm także odpadają konwencjonalne włączniki i przekaźniki, na szczęście na Ali znalazłem SSRy :)