Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Wersja Druga

sherman34 02 Jun 2019 19:14 2892 6
 • Dallas Rangemaster Treble Booster na tranzystorze TG5 Wersja Druga
  Witam, po raz kolejny chcę zaprezentować wykonany przeze mnie klon efektu Dallas Rangemaster. Parę lat temu wykonałem tego typu efekt w obudowie przeznaczonej do postawienia na wzmacniaczu. Tym razem efekt postanowiłem zbudować w nieco bardziej klasycznej formie - podłogowy z footswitchem.
  Układ wykonany według schematu załączonego poniżej. Ponownie wykorzystałem polski tranzystor germanowy TG5S dobrany specjalnie z większego zapasu pod kątem szumów. Testy wykazały że wartości rezystorów w obwodzie bazy dają prawidłowy prąd spoczynkowy także nie było konieczności modyfikacji układu.
  Dodatkowo efekt uzupełniony został o diodę LED sygnalizującą włączenie efektu. Napięcie z baterii doprowadzone jest to układu przez gniazdo wyjściowe stereo 6,3V. Po podłączeniu kabla mono styk środkowy (terminal + baterii) łączony jest z masą. Dzięki temu układ nie pobiera prądu gdy nie jest używany (footswitch true bypass nie wyłącza zasilania a jedynie przekierowuje sygnał dookoła układu).
  Zdecydowałem się nie instalować gniazda na zasilanie zewnętrzne. Nie używam pedalboardów ani zasilaczy. Dodatkowo efekt posiada + na masie co związane jest z zastosowaniem tranzystora PNP.
  Aluminiowa obudowa została wyszlifowana a następnie wyszczotkowana drobną mosiężną szczotką drucianą. Po transferze napisu nałożyłem 4 warstwy lakieru bezbarwnego połysk.
  Koszt budowy około 70zł, czas łącznie pewnie około 4 godziny, nie spieszyłem się.
  Jest to mój pierwszy "prawdziwy" efekt gitarowy.
  Poprzednią konstrukcję zobaczyć można na elektrodzie tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3195559.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  sherman34
  Level 17  
  Offline 
  Elektronika, fotografia, mechanika samochodowa, muzyka itp.
  Has specialization in: Elekronik po godzinach
  sherman34 wrote 314 posts with rating 87, helped 30 times. Live in city Poznań. Been with us since 2013 year.
 • #2
  Piottr242
  Level 23  
  Zawsze mnie zastanawiało, co taki dramatycznie prosty układ z jednym-dwoma tranzystorami germanowymi "robi z dźwiękiem"?

  Nigdy nie grałem na gitarze, stąd moje pytanie. Czy mógłbyś słów parę napisać, jak taki układ zmienia to, co w niego wchodzi?

  I co by się stało, gdyby zastosować w miejsce TG5 jakiś współczesny tranzystor pnp, np. 2N3906 czy BC557?
 • #3
  sq6kpw
  Level 11  
  Jeżeli się nie mylę, to stosunkowo mała pojemność C1 tworzy z rezystancją wejściową wzmacniacza filtr górnoprzepustowy. Poza tym taki układ nadaje się najlepiej na dopałkę do wzmacniacza lampowego.
 • #4
  sherman34
  Level 17  
  W zasadzie to jaki tranzystor się zastosuje nie ma większego znaczenia (dopóki go nie przesterujemy silnym sygnałem wejściowym). Nawet układ scalony lub lampa w teorii działała by tak samo. Jest to najzwyklejszy wzmacniacz napięciowy ale...
  treble booster to układ który tak jak to napisał kolega sq6kpw ma na wejściu filtr górnoprzepustowy także pozbywamy "dołu". Następuje również wzmocnienie sygnału które samo w sobie wpływa na ton bo sygnał docierający do wzmacniacza jest "większy".
  Na youtubie jest kilka filmików opisujących brzmienie i działanie tego dokładnie efektu. Polecam, sam nie mam obecnie możliwości nagrywania dźwięku w sensownej jakości.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Poza tym współcześnie nie stosuje się raczej w boosterach tranzystorów krzemowych PNP. Wygodniej jest użyć NPN gdyż większość efektów gitarowych ma "minus" na obudowie.
  Powstaje problem gdy mamy kilka efektów, powiedzmy germanowych z plusem na obudowie i kilka krzemowych z minusem. Nie można wtedy stosować jednego zasilacza do efektów chyba, że ma izolowane wyjścia.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  sherman34
  Level 17  
  A skąd ten człowiek ma schemat tego efektu? Zerżnął z oryginału albo od kogoś innego i udostępnił.
  Nie róbmy sobie żartów.

  Dodano po 52 [minuty]:

  No chyba że kolega po prostu prosi o tłumaczenie a ja źle zinterpretowałem. W takim razie po "jankesku" stoi:
  "Odmawia się praw udostępniania schematu poza stroną General Guitar Gadgets"