Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zalany wodą laptop Lenovo Y700

02 Cze 2019 19:42 270 15
  • Poziom 4  
    Dzień dobry,
    wczoraj wylała mi się szklanka wody na klawiaturę laptopa. Natychmiast laptop wyłączyłem, wypiąłem zasilanie sieciowe i w miarę szybko rozkręciłem i odłączyłem battery pack od płyty głównej. Zostawiłem laptopa na 24h w pozycji takiej, aby woda mogła wyjść tą samą drogą, którą się dostała.
    Po 24h spróbowałem włączyć laptopa na zasilaniu bateryjnym. Laptop włączył się, jednak podczas testu POST wyłączył się, zaraz znowu się włączył i pomyślnie przeszedł do okna logowania do systemu. Jednak klawiatura nie działała do końca poprawnie, touchpad tak samo. Czasem wychwytywał nacisk klawiszy, czasem nie. Wyłączyłem i wypiąłem baterię ponownie. Rozkręciłem wszystko ponownie i w jednym miejscu znalazłem elektrokorozje/zaśniedziałe miejsca. Zdjęcie tego miejsca załączam na dole. Zamówiłem już kontakt 60, 61 i izopropanol. Czy to wystarczy, aby możliwie zregenerować to miejsce, czy konieczne byłoby poprawienie nóżek/wymiana mikrokontrolera (czy cokolwiek to jest)? Zalany wodą laptop Lenovo Y700
  • TermoPasty.pl

• Spec od komputerów
    Sytuację będzie można ocenić lepiej po oczyszczeniu zalanego miejsca.
    Na chwilę obecną nie widać za wiele.
  • Spec od komputerów
    kamil79123 napisał:
    Czy to wystarczy, aby możliwie zregenerować to miejsce, czy konieczne byłoby poprawienie nóżek/wymiana mikrokontrolera (czy cokolwiek to jest)

Wyczyścisz zobaczysz w jakim stanie są elementy, czy są ślady korozji.
    Zrób dobrej jakości fotkę po czyszczeniu i wrzuć.
  • Poziom 4  
    We wtorek powinna być paczka z IPA i kontaktem. Wyczyszczę i wrzucę nowe zdjęcie. Dziękuję za zainteresowanie tematem.
  • TermoPasty.pl
  • Spec od monitorów
    Wyczyść dobrze płytę ,zwłaszcza to co pokazano na foto.

Niestety klawiatura i touchpad do wymiany!
    :idea: - jak nie chcesz mieć w przyszłości NIESpodzianek!

p.s
    Podaj pełną nazwę tego Lenovo Y700
    * np. 700-14ISK
  • Poziom 4  
    To jest Lenovo Y700-17ISK. Touchpad wyjąłem i po oględzinach wygląda na nienaruszony, co nie oznacza, że taki jest. Klawiatura zaś jest poza moim zasięgiem dostępu. Nie mam pojęcia, jak się do niej dostać, nie rozwalając przy tym obudowy.
  • Poziom 4  
    Ten filmik w zasadzie nic nie pokazuje, a już na pewno nie to, jak dostać się do klawiatury.

• Spec od komputerów
    kamil79123 napisał:
    Nie mam pojęcia, jak się do niej dostać, nie rozwalając przy tym obudowy.
    - masz tam standardową klawiaturę zgrzewaną kołeczkami z obudową. Temat wymiany takich klawiatur w różnych laptopach poruszany wielokrotnie na forum - są różne metody niezależnie od modelu i producenta - szukaj pod hasłem "klawiatura zgrzewana".
  • Spec od monitorów
    Popatrz na ( https://www.youtube.com/watch?v=U8PPW2Fn0gk )
    * Link_ lub To
    :idea: Link

Zakrzyj do manuala dla użytkownika str.75-77 Link
    - zamawiasz po opisie FRU
    - Twój model to identyco co Y700-15ISK

Cytat:
    snipped the heads off the top of the plastic studs with some fingernail clippers, placed the replacement keyboard and shield/mobo mount over the studs, and put a dab of epoxy over each stud top once all in place.
  • Poziom 4  
    W żadnym z tych filmików nie jest pokazane, jak wymienić cała klawiaturę... Pierwszy raz mam do czynienia z laptopem, w którym tak ciężko (przynajmniej dla mnie) jest dostać się do klawiatury. W dodatku patrząc na cenę samej klawiatury do wymiany - chyba wolę liczyć na cud. Najbardziej mi zależy na tym, aby reszta działała, to sobie będę mógł korzystać z klawiatury zewnętrznej.
  • Poziom 4  
    Owszem, jednakże nie mam ani lutownicy, ani hot-aira, a nawet nie mam dobrej suszarki. U mnie tych nitów jest chyba z 50, ciężko to widzę, zwłaszcza hipotetyczne wkładanie klawiatury z powrotem. Pierwszy raz mam styczność z taka konstrukcją, w której tak ciężko dostać się do klawiatury. Wolałbym po prostu postawić laptop na nogi i ewentualnie korzystać z bezprzewodowej klawiatury.
  • Poziom 20  
    Wiesz co?
    "Nie masz lutownicy, hot-aira czy dobrej suszarki..." umiejętności z tym związanych - być może też...

Pytanie - ile jest dla Ciebie wart ten laptop... Może warto "dać zarobić serwisowi" albo chociaż- dać do wycenienia naprawy? No chyba, że chcesz przyoszczędzić...
    (Dla wyjaśnienia- nie pracuję w serwisie laptopów)

Chyba, że przeznaczasz go na naukę, to wtedy jasne!

W każdym razie- powodzenia!
    pozdrówka - M.
  • Poziom 4  
    "umiejętności z tym związanych - być może też... "
    Nie zaprzeczam. Gdybym to potrafił, to bym pewnie nie pytał... Nie jestem ekspertem, dlatego nie chciałbym wszystkiego rozkręcać na części pierwsze. Rozkręciłem tyle, ile mogłem. Co do tej klawiatury - dla mnie może nawet nie działać, mam dwie klawiatury zewnętrzne bezprzewodowe. I tak przeważnie korzystam z laptopa stacjonarnie. Gdyby koszty wymiany takiej klawiatury zamknąłby się w kwocie 150zł, to ekstra, ale to chyba niemożliwe. Zresztą być może ona działa prawidłowo, więc nie ma co chyba kłaść teraz głównego nacisku na ów klawiaturę, a na ślady elektrokorozji na płycie głównej. Jutro maksymalnie pojutrze będzie u mnie paczka ze wspomnianymi specyfikami. Wyczyszczę, w miarę możliwości, zakonserwuję i wyślę zdjęcie ponownie.
  • Poziom 4  
    Miejsce z brzydkimi śladami wyczyściłem IPA, następnie użyłem preparatu kontakt 60, odczekałem 5min po czym przeczyscilem IPA ponownie, następnie użyłem kontakt 61 i dam mu z godzinkę. Coś jeszcze należy zrobić? W innych miejscach tego typu śladów nie zauważyłem.

Zalany wodą laptop Lenovo Y700 Zalany wodą laptop Lenovo Y700