Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduły śledzenia z wykorzystaniem Bluetooth 5.1

ghost666 03 Cze 2019 13:37 1026 0
 • Moduły śledzenia z wykorzystaniem Bluetooth 5.1
  W ostatnim czasie zaprezentowano ogromne postępy w zakresie pozycjonowania w obrębie budynków z wykorzystaniem technologii takich jak Bluetooth 5.1 oraz 802.15.4z. Oba systemy są w stanie zapewnić dokładność pozycjonowania w zakresie od 10 cm do nawet 1 cm oraz tylko minimalne opóźnienia. Bluetooth 5.1 realizuje tego rodzaju funkcje z wykorzystaniem techniki pomiaru kąta natarcia i kąta emisji fal radiowych z macierzy anten.

  Firma Sillicon Labs zaprezentowało niedawno na targach Arrow IoT system pozycjonowania z wykorzystaniem Bluetooth 5.1. Do układu połączone były światła, sterowane poprzez DMX-512, które śledziły osobę wyposażoną w odpowiedni tak Bluetooth.  Wyniki śledzenia są dosyć dokładne, a czas odpowiedzi jest bardzo krótki - nie obserwuje się opóźnień na poziomie 3..6 sekund, jakie towarzyszyły poprzednim generacjom technologii lokalizacji, wykorzystującej starsze wersje Bluetooth. Co zatem potrzebne jest do lokalizacji z wykorzystaniem Bluetooth 5.1?

  Po pierwsze, potrzebna jest stacja bazowa Bluetooth 5.1, wyposażona w macierz anten. Zaprezentowana na zdjęciu po lewej stronie macierz posiada szesnaście anten w ułożeniu 4x4. Wykorzystywane są one do obliczania kątów natarcia emisji i wykrycia transmisji. Pozwala to na obliczanie pozycji specjalnych nadajników. Pracą całego systemu zarządza mikrokontroler Silabs Blue Gecko. Układ podłączony może być do komputera poprzez USB lub Ethernet, celem wizualizacji wyników pozycjonowania i, w tym przypadku, sterowanie światłami DMX.

  Moduły śledzenia z wykorzystaniem Bluetooth 5.1
  Potrzebny jest także niewielki, kieszonkowy nadajnik Bluetooth 5.1, zasilany niewielką baterią zegarkową. To sygnały pochodzące z tych kieszonkowych modułów są śledzone przez stację bazową. Wszystko wskazuje, że układ może działać także w drugą stronę. Zestaw takich modułów może działać jako macierz anten i śledzić stację bazową, która się porusza.

  Śledzenie z wykorzystaniem Bluetooth ma swoje szerokie zastosowania, jednakże jeśli boimy się bycia śledzonym, jest zestaw technik, które umożliwiają utrudnienie śledzenia np. naszych urządzeń. Jedną z nich jest randomizacja numerów MAC czy też wykorzystanie BLE. Są to domyślnie włączone opcje w iOS i MacOS (za wyjątkiem Apple TV).

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/06/03/silicon-labs-bluetooth-5-1-location-technology-video/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9952 postów o ocenie 8211, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.