Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie windą - Prośba o interpretację schematu

04 Cze 2019 10:34 468 7
 • Poziom 10  
  Dzień dobry,
  proszę o pomoc w interpretacji załączonego schematu. Na schemacie jest widoczny fragment instalacji sterowania silnikami windy podnośnika przemysłowego. Winda posiada dwa silniki sterowane poprzez przemiennik częstotliwości. Jest to bardzo stare urządzenie produkcji niemieckiej. Proszę w szczególności o informację jaki rodzaj napędu jest tutaj zastosowany - co znajduje się w bloku silnikowym. Jakiś hamulec? Przekładnia sterowana stycznikiem? W przypadku trudności ze zrozumieniem przepraszam i proszę o pytania dodatkowe. Generalnie chodzi mi o zrozumienie zasady pracy tego urządzenia, żeby zdiagnozować problem z zatrzymywaniem maszyny. Przemiennik częstotliwości jest najprawdopodobniej uszkodzony, ale chciałbym wcześniej sprawdzić napędy w sposób wymuszony.

  Sterowanie windą - Prośba o interpretację schematu

  Pozdrawiam,

  --
  Tomasz
 • Pomocny post
  Specjalista Automatyk
  Schpakoo! napisał:
  Przemiennik częstotliwości jest najprawdopodobniej uszkodzony

  Dlaczego tak uważasz? Wyświetla jakieś błędy?

  Na schemacie są silniki z hamulcami i czujnikami temperatury. Hamulce zwalniane są przez K2. Czujniki temperatury zabezpieczają silniki przed przegrzaniem i są podłączone do T1. Rb to zapewne tzw chopper czyli rezystor hamujący.

  Jeśli temperatury OK to falownik zasila silniki a K2 zwalnia hamulce i napędy działają. Oczywiście muszą być odpowiednie sygnały zezwolenia na pracę i kierunku podane na falownik.
 • Poziom 10  
  Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście przeanalizowałem sygnały sterujące falownikiem i pewnie tutaj jest jakiś problem, chociaż bardziej mi to wygląda na niewłaściwą interpretację tych sygnałów przez falownik na skutek jego defektu.
  Dzięki za podpowiedź o czujnikach temperatury i rezystorach hamujących. Na szafie sterowniczej są zabudowane duże opornice i to pasuje do opisu wcześniejszego posta - dziękuję.
  Problem generalnie polega na tym, że winda jedzie do góry wspomagana przeciwwagą, natomiast nie jest w stanie wykonać ruchu na dół. Jeżeli pomogę mechanicznie podciągając przeciwwagę to winda zjeżdża, po czym napotykając na opór wraca z powrotem. Maszyna jest stara, zanim ją zezłomujemy postanowiłem spróbować ją uruchomić nieco na ślepo starając się zrozumieć algorytmy sterownika. Mam schemat FBD sterownika, jednak jest on nie do końca jasny. W każdym razie nie funkcjonuje prawidłowo i zastanawiam się, w jaki sposób winda zmienia kierunek. Czy któryś z układów analizuje prąd silników?

  Pozdrawiam,

  --
  Tomasz
 • Poziom 10  
  woytas73 napisał:
  Zmiana obrotów realizowana jest przez falownik (zmiana kolejności faz) po odpowiednim sygnale ze sterownika.


  Dziękuję za odpowiedź. Tak, to wiem, natomiast urządzenie wyraźnie reaguje na obciążenie zmianą obrotów, LUB wyłączeniem silników bez aktywacji hamulca. Z którym z tych zdarzeń mam do czynienia będę sprawdzał niebawem.
 • Poziom 10  
  woytas73 napisał:
  Sprawdź prądy przy podnoszeniu i opuszczaniu, jakiś komunikat na falowniku? Jak by wyjście falownika było uszkodzone to w każdą stronę by się blokował.

  Właśnie to chcę sprawdzić. Uszkodzony na pewno jest moduł falownika odpowiedzialny za wyświetlacz, który po prostu nie działa, Stąd nie wiem jaka częstotliwość jest wystawiana na wyjście do silników :(.

  Istotnie, masz rację, mało prawdopodobne, że falownik "świruje" w jedną stronę.
  Dzięki.