Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odmowa przyłączenia brak NC RfG

adamadam2 11 Jul 2019 13:26 27540 108
Computer Controls
    stomat
    Level 37  
    Napiszę to ostatni raz, może choć ktoś zrozumie. Każda sieć, KAŻDA nie jest projektowana na 100% zainstalowanych urządzeń. Przecież chyba nie myślicie że gdyby wszyscy w mieście odkręcili jednocześnie krany na godzinkę to wszędzie ładnie by leciała woda. Nie wystarczyłyby pompy ani rury. Kanalizacyjne pewnie też. Co by się stało gdyby każdy posiadacz telefonu w tym samym momencie zechciał zadzwonić? Nie dodzwoniłby się nawet co setny. Namiastkę tego można obserwować o północy w sylwestra. Tak po prostu jest. Bez sensu byłoby projektowanie sieci na 100% zainstalowanych urządzeń, byłoby to marnotrawstwo. Nie inaczej jest z siecią elektroenergetyczną. Do projektowania przyjmuje się współczynnik jednoczesności, z tabel, różny dla różnych warunków i rodzaju odbioru. Na tej podstawie projektuje się sieć, dobiera przekroje przewodów, moce transformatorów, parametry łączników, oblicza spadki napięć itd. Jeżeli na jednym obwodzie przyłączonych jest X odbiorców z mocą umowną Y to w praktyce obciążenie NIGDY nie wynosi X*Y. Bo nigdy wszyscy jednocześnie nie śrutują np. Popełniono poważny błąd zakładając że można do takiej sieci podłączyć źródła energii o mocy równej mocy umownej. Jakiś nieuk wykoncypował sobie że "przecież druty nie spadną". No nie spadną. Ale te źródła to w przytłaczającej większości elektrownie PV. Które, zamontowane w tej samej lokalizacji, pracują jednocześnie, w zależności od chwilowego nasłonecznienia. No i teraz jeżeli mocno świeci słońce, a jednocześnie jest mały pobór energii bo jest niedzielny poranek to następuje niekontrolowany wzrost napięcia w takim obwodzie. I to jest problem. Są opracowania opisujące w jaki sposób można temu zapobiec, ale wszystkie sposoby wiążą się z gigantycznymi kosztami które nie mają pokrycia w opłatach dystrybucyjnych. Opłaty dystrybucyjne są kalkulowane ściśle według przepisów prawaLink. Nie jest tak, jak sobie niektórzy dyletanci wyobrażają że operator podnosi opłaty według swojego widzimisię. Nie, nie ma w tych opłatach rozbudowy sieci dla instalacji prosumenckich. Problem będzie się nasilał w miarę wzrostu ilości tych instalacji.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    stomat
    Level 37  
    Tak jak wtedy gdy płacimy abonament telefoniczny, rachunek za wodę czy podatek drogowy. Tak jak wtedy gdy bank zapewnia nas że możemy wypłacić nasze pieniądze w każdej chwili. Witamy w życiu.
    Lisciasty
    Level 20  
    Nasza sieć przesyłowa i infrastruktura jest w marnym stanie bo od dziesięcioleci środki, które powinny iść na modernizację
    są marnowane przez polityków. To że modernizacje są kosztowne z tym się nikt nie kłóci. Co z tego że opłaty dystrybucyjne nie są liczone
    pod fotowoltaikę? Od zarania dziejów Polacy bulą ten haracz, przez ten czas można by zgromadzić kapitał za który dałoby się wybudować całą krajową sieć na nowo.
    stomat
    Level 37  
    Gdyby te pieniądze gromadzić to pewnie tak, ale przecież przez te lata te sieci trzeba było utrzymywać. Czy zdajesz sobie sprawę ile kosztowała np. naprawa wszystkich awarii po nawałnicy z 2017 roku Link?
    Lisciasty
    Level 20  
    Ja nie mówię że mieli to w całości odkładać to przecież logiczne że muszą utrzymać ludzi i sprzęt. Ale wystarczy odkładać np. 4 grosze z każdej kilowatogodziny za przesył
    i rocznie można "naciułać" na gigawatowy blok typu Ostrołęka.
    Co do nawałnic to chyba nie sugerujesz, że to wszystko nie było ubezpieczone???
    stomat
    Level 37  
    A czy URE pozwoli dodać 4 grosze do taryfy? Jeżeli byś tylko chciał to mógłbyś się dowiedzieć jak obliczane są stawki opłat. To nie jest takie proste jak sobie ludzie wyobrażają że prezes rano się obudzi i powie "a dodamy sobie 4 grosze do stawki", wszystko podlega kontroli i wyliczeniu. Jak? Ano tak. Poczytaj, oceń, podyskutujemy.
    Było ubezpieczone, ale ubezpieczalnie to nie są instytucje charytatywne, z opłat dystrybucyjnych musi starczyć i na sieć i na zarobek dla ubezpieczyciela. Przecież ubezpieczalnie umieją liczyć, zwłaszcza składki.
    ACCel
    Level 22  
    Heh myślisz że to podlega wyliczeniu? To niestety cię uświadomię, jest przykaz polityczny - ceny prądu nie rosną bo nie wygramy wyborów. A potem pod ten przekaz określa się wszelkie możliwe górne limity.

Tak samo z przykazu politycznego trzem polskim firmom zabrano kasę, jakby Janosik tam wpadł.
    https://independenttrader.pl/skarb-panstwa-zabiera-dywidendy.html
    https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...owe-spolki-pge-tauron-enea,242,0,2414322.html
    stomat
    Level 37  
    A w tą stronę tak. To tym bardziej nie można dołożyć 4 groszy.
    Lisciasty
    Level 20  
    Ja nie mówię żeby dokładać 4 grosze tylko ODKŁADAĆ od tego co dostają. I to był tylko przykład roczny. Jakby odkładać tylko 1 grosz z kilowatogodziny
    to po 4 latach mamy 5 miliardów odłożone na modyfikacje techniczne sieci. Za takie pieniądze można zrobić dużo.
    A ja mówię tylko o 4 latach. Opłatę przesyłową jako odbiorcy płacimy od kilkudziesięciu lat.
    stomat
    Level 37  
    A ja ci mówię że ta opłata ledwo pokrywa koszty obsługi sieci i nie ma z czego odkładać. To tak jak stwierdzenia "gdyby z pensji każdy odkładał co miesiąc tysiąc złotych to mógłby sobie odłożyć na emeryturę".
    ACCel
    Level 22  
    Przeczytajcie to co wkleiłem albo sobie poszukajcie jak rząd okrada państwowe firmy energetyczne.
    dzibus1
    Level 15  
    stomat wrote:
    Do projektowania przyjmuje się współczynnik jednoczesności, z tabel, różny dla różnych warunków i rodzaju odbioru.

Jaki jest ten współczynnik jednoczesności?
    GregZorbaEmmanuelYork
    Level 16  
    dzibus1 wrote:
    Jaki jest ten współczynnik jednoczesności?

Temat rzeka, normy są "stare", technologie idą do przodu

ogólnie dla mieszkań
    dla odbiorników
    i teraz na temat tej tabelki można dyskutować, bo
    - oświetlenie LED jedzie na współczynniku 0,7, jak są ściemniacze to 0,6, jak synchroniczne to 0,5
    - gniazda w mieszkaniach ostatnio mocno spadły za pomocą dyrektyw ograniczających zużycie - nie ma odkurzaczy 1600W - są 1300W itd
    - klimy są inwerterowe, pracują 30-170%, prądy rozruchowe są 3x max a nie 7x itd
    - lub pompy ciepła, współczynnik zależny od okresu
    - kuchnie, w dobie indukcji idą na wyższe poziomy

Do prawidłowego obliczenia potrzeba danych - ilość osób, w tym dorosłych i wszystkich urządzeń.

Spotyka się w literaturze np pralka 2,5kW, a ja mówię bzdura - moja pralka to 100W, czemu? ciepła woda zamiast zimnej, podobnie ze zmywarką itd.

Jak widzisz wszystko zależy, a do tego są wzorki.
    3301
    Level 31  
    Dzięki za tabelkę ale czy kol. przeczytał przynajmniej tą ostatnią stronę? tu nie o takie wsp. chodzi
    dzibus1
    Level 15  
    3301 wrote:
    tu nie o takie wsp. chodzi

No nie o takie. Z tego co gdzieś ktoś pisał to ok. 30%. Nie wiem czy dobrze zapamiętałem i czy jest to prawda i czy to możliwe?
    PELIKAN2
    Level 2  
    Szukam takiej deklaracji dla MarsRock 1000W On Grid Tie Solar Inverter, 20-50V DC , ktos coś bo w Chinach na Ali jest ciężko cokolwiek uzyskać
    Leon444
    Level 25  
    Do tego sprzętu to raczej żadnego certyfikatu nie dostaniesz a na pewno nie NC RFG.
    PELIKAN2
    Level 2  
    To porażka, pozostaje szukać innego inwertera do przyłączenia mikroinstalacji u operatora :(
    marek_gm
    Level 9  
    adamadam2 wrote:
    Tech132 wrote:
    adamadam2 wrote:
    czy istnieją mikrofalowniki spełniające wymagania nc rfg?

Chyba odbiegamy od tematu kolego.

Odpowiedź jak najbardziej odpowiednia, ponieważ bardzo podoba mi się koncepcja budowy instalacji z mikroinwerterami (problem z zacieniem) i szukam rozwiązania. Czyli szukam mikroinwertery z normą PN-EN 50549-1 i jest z tym bardzo cieniutko jak na chwilę obecna nic a nic.

Nie daje mi spokoju jeden zapis z "Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 72/2017 ...."

"Rozporządzenie 2016/631 określa wymogi techniczne dotyczące przyłączania do sieci nowych
    modułów wytwarzania energii tj. zakładów wytwarzania energii o mocy wytwórczej równej lub
    większej od 0,8 kW (synchronicznych modułów wytwarzania energii, modułów parku energii oraz
    morskich modułów parku energii). W niektórych przypadkach rozporządzenie 2016/631 może mieć
    zastosowanie do istniejących instalacji (modułów) wytwórczych jeśli, przykładowo, zostanie
    przeprowadzona znaczna modyfikacja modułów typu C lub D, która wymaga zmiany ich umowy
    o przyłączenie do sieci."
    Jak mam to rozumieć moduły o mocy większej od 0,8kW czy całość instalacji czyli sumy mikroinwerterów większej od 0,8kW?
    i natępnie:
    "Zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2016/631 właściciel zakładu wytwarzania energii jest
    zobowiązany do dopilnowania, aby każdy moduł wytwarzania energii spełniał wymogi mające
    zastosowanie na mocy niniejszego rozporządzenia przez cały okres funkcjonowania zakładu.
    Jednocześnie na mocy art. 62 ust. 1 tego rozporządzenia, właściciele zakładów wytwarzania energii lub
    przyszli właściciele zakładów wytwarzania energii mogą występować o przyznanie odstępstw
    od jednego lub większej liczby wymogów określonych w rozporządzeniu 2016/631 w odniesieniu
    o modułów wytwarzania energii w swoich zakładach4."
    Moje inwertery maja moc 240W czyli dużo poniżej 800W !czyli jeżeli tabela nie obejmuje

Jak mam to rozumieć moduły o mocy większej od 0,8kW czy całość instalacji czyli sumy mikroinwerterów większej od 0,8kW?

Kodeksem sieci są objęte moduły wytwarzania o mocy co najmniej 800 W. Moduł wytwarzania to nie falownik czy panel. W przypadku przyłączenia mikroinstalacji z falownikiem jest to w myśl kodeksu moduł parku energii, zdefiniowany jako jednostka lub zestaw jednostek wytwarzających energię elektryczną, która(-y) jest przyłączona(-y) do sieci w sposób niesynchroniczny lub poprzez układy energoelektroniki, i która(-y) ma również jeden punkt przyłączenia do systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, w tym zamkniętego systemu dystrybucyjnego, lub systemu HVDC. Tak więc moduł wytwarzania = mikroinstalacja. Tym samym jeśli mikroinstalacja składa się z mikrofalowników o mocy mniejszej niż 800 W nie ma to żadnego znaczenia. Istotne jest to jaka jest maksymalna moc mikroinstalacji czyli moc zainstalowana w panelach. Jak przekracza 800 W, podlega pod kodeks sieci RfG. I tu niestety warto zauważyć, że operatorzy wymagają, aby w takich mikroinstalacjach było centralne zabezpieczenie, które potrafi przyjąć sygnał na wyłączenie od OSD i wyłączy wszystkie mikrofalowniki (zgodnie z art. 13 ust 6 kodeksu sieci RfG). Może to być pewien problem, najbliżej spełnienia jest Heymiles ale jeszcze nie ma potwierdzenia OSD że już spełnia to wymaganie.
    Sasori2001
    Level 9  
    Witam
    Czy ktoś posiada taki mikroinwerter i ma do niego certyfikat ? Napisałem do sprzedawcy czekam na odpowiedz ale w tak zwanym miedzy czasiu zapytam. Dzieki za pomoc :) Odmowa przyłączenia brak NC RfG Odmowa przyłączenia brak NC RfG
    Leon444
    Level 25  
    Sasori2001 wrote:
    Witam
    Czy ktoś posiada taki mikroinwerter i ma do niego certyfikat ? Napisałem do sprzedawcy czekam na odpowiedz ale w tak zwanym miedzy czasiu zapytam. Dzieki za pomoc :) Odmowa przyłączenia brak NC RfG Odmowa przyłączenia brak NC RfG

To ciężko nazwać inwerterem i na 100% nie ma NC Rfg, chyba że jakiś lewy certyfikat Ci chińczyk przyśle.
    Sasori2001
    Level 9  
    Czemu uważasz, że ciężko to nazwać inwerterem ? Czemu zakładasz ,że nie może mieć odpowiednich certyfikatow ?
    Leon444
    Level 25  
    Bo to jest najtańszy badziew, paździerz taki że głowa mała, chyba jest nawet zakaz zakładania tego typu sprzętu a na pewno nie ma do tego NC Rfg.
    Sasori2001
    Level 9  
    Co dokładnie jest w tym badziew i paździeż ?
    Bo wg mnie działa i jest tani ,więc nie wiem co dyskfalifikuje ww urzadzenie ?
    Może mi poprostu wytłumacz abym wiedział na przyszłość
    Leon444
    Level 25  
    Nie ma to urządzenie certyfikatów, jest niedopuszczone na rynek Polski czy Europejski.
    Złożone jest z najtańszych elementów i po najniższej linii.
    Nie utrzymuje podstawowych parametrów, sieje zniekształcenia w sieci. Nie ma to nawet znaku CE z tego co się orientuje (tego prawdziwego a nie Chińskiego)
    Nie ma zabezpieczeń.
    Zobacz ze nikt tego nie sprzedaje legalnie w sklepach czy przez firmy instalacyjne, pchane jest na olx i all... i przede wszystkim na aliexpress i innych tego typu portalach.
    Miałem to badziewie w ręku, nadaje się tylko jako blokada drzwi w szopie.

Dodano po 42 [sekundy]:

Sasori2001 wrote:
    Co dokładnie jest w tym badziew i paździeż ?
    Bo wg mnie działa i jest tani ,więc nie wiem co dyskfalifikuje ww urzadzenie ?
    Może mi poprostu wytłumacz abym wiedział na przyszłość

To zgłoś to w ZE zobaczymy co będzie 😂😂😂
    Sasori2001
    Level 9  
    Wkurzające jest to ,ze pewnie masz wiele racji , co nie znaczy ,że urzadzenie nie może działać.
    Tzn poki co działa nie zaobserwowałem żadnych większych problemów poza brakiem odpowiednich certyfikatów no ale moja wiedza jest dość ograniczona w tej materii
    Leon444
    Level 25  
    Popatrz, aby obrazowo to przedstawić ten inwerter to porównując do marek aut - indyjska TATA lub chińskie CHERRY, zastanów się czy widziałeś te auta na drogach lub salony dilerskie? No ale przecież działają i jeżdżą!!
    Tak samo jest z tym urządzeniem, nikt kto chce spokojnie spać tego nie założy i to nie chodzi o to ze ZE nie zgodzi się na przyłącz do sieci z czymś takim a o to ze urządzenie nie jest bezpieczne i nawet jak spali Ci się dom od tego to ubezpieczenia nie dostaniesz bo to urządzenie nie powinno być przyłączone do sieci.
    Sasori2001
    Level 9  
    Tak sie zastanawiam jak taki inwerter może spalić mi dom ?
    Wyprzedzając twoje pytanie ,tak widziałem spalone inwertery o duzo wiekszej mocy i poza widocznymi uszkodzeniami na samym urzadzeniu nic poza tym nie zostało uszkodzone