Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odmowa przyłączenia brak NC RfG

04 Cze 2019 17:33 14181 98
  • Poziom 11  
    witam
    otrzymałem odmowę przyłączenia do PGE ponieważ :
    do zgłoszenia dołączyć certyfikaty lub deklaracje zgodności stosowanego sprzętu( wytwórczy i przekształtników) spełniające wymagania NC RfG (rozporządzenie komisji (UE) 2016/631) wydany przez upoważniony podmiot certyfikujący"

do wniosku dołączyłem deklarację CE - jak w załączniku.
    Co teraz zrobić?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Użytkownik obserwowany
    Takie dokumenty powinny być do ściągnięcia ze strony internetowej producenta.
  • Poziom 11  
    Nie ma te Inwertery już są nieprodukowane.
  • Poziom 21  
    Ja wycofałem wniosek o rozbudowę...
    Jeden inwerter 5 kW za 2000 zł nie ma szans na taki certyfikat.
    Poza tym panele kupiłem pod rozbudowę używane a ostatnio PGE zaczęło sprawdzać...
    Także dokupię inwerter off-grid, podepnę pod niego używane panele, jedna faza odseparowana od PGE od strony domu i będę sobie używał...
    A dotychczasowa instalacja pracuje cała na sieć.
    Takie czasy...
  • Poziom 11  
    Ale to się nie odnosi do mojego inwertera
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 24  
    W PGE liczy się tylko papier .
  • Poziom 11  
    Wydaje mi się że takie rozwiązanie jest dobre do czasu. Kiedy się coś pierdyknie i PGE papierem posłuży się do grillowania mojej osoby.
  • Poziom 24  
    Czyli pozostaje ci wymiana inwertera na inny co ma nową dyrektywę NC RfG na razie znalazłem dwa takie inwertery ,im chodzi aby zakładać nowe falowniki .
  • Poziom 11  
    Czyżby lobby producentów /dystrybutorów?
    Pokazali się ile kasy im ucieka przez używki?
  • Poziom 21  
    Tech132 napisał:
    Czyli pozostaje ci wymiana inwertera na inny co ma nową dyrektywę NC RfG na razie znalazłem dwa takie inwertery ,im chodzi aby zakładać nowe falowniki .

Tak, a najlepiej, żeby to były wyłącznie Solar Edge... ciekawe, czemu?
  • Poziom 24  
    adamadam2 napisał:
    witam
    do zgłoszenia dołączyć certyfikaty lub deklaracje zgodności stosowanego sprzętu( wytwórczy i przekształtników) spełniające wymagania NC RfG (rozporządzenie komisji (UE) 2016/631) wydany przez upoważniony podmiot certyfikujący"

Co teraz zrobić?

Ile czasu czekałeś na odpowiedź ?
  • Użytkownik obserwowany
    Wygląda to tak, że unia daje dotacje ale w zamian inwertery są kupowane w unii i kasa wraca. Towar się sprzedaje.
  • Poziom 11  
    Tech132 napisał:
    adamadam2 napisał:
    witam

Co teraz zrobić?

Ile czasu czekałeś na odpowiedź ?

dość szybko bo tylko tydzień
  • Poziom 11  
    noja102 napisał:
    Growatt też posiada NC RfG można ze strony pobrać , i SOLAX w załączniku

własnie z ciekawości znalazłem że mój stary inwerter ma wszystkie papiery. SMA nie ma NC RfG !!!

Dodano po 13 [minuty]:

Jak zwykle jesteśmy bardziej papiescy niż .... https://www.sma-benelux.com/producten/rfg-regelgeving-op-de-sma-omvormers.html
    jeśli mi google tłumacz dobrze przetłumaczył to na zachodzi mają 2 miesiące okresu przejściowego !!
  • Poziom 20  
    Slak68 napisał:

Ale pierdoły. Fronius ma deklarację, Huawei też, SMA widzę również, Zeversolar... Nawet nasz nieszczęsny Elnix też ma deklarację.
  • Poziom 11  
    Jakie zmiany wprowadza NC RfG? chyba nie są one istotne skoro niektóre inwertery "dostają" je z marszu (pod warunkiem że są produkowane)
    Chyba najsensowniejszym rozwiązaniem będą papiery do PGE. Tylko pytanie czy czasem panowie z PGE mnie nie odwiedzą na kontrole ...
  • Poziom 14  
    Witam .Mi tak samo papiery cofnęli ale od razu przy składaniu, pani z okienka odesłała mnie do innego pokoju i pan zaczął przeglądać , i stwierdził że niema deklaracji i tak samo jak u ciebie producent ma to daleko . W deklaracji coś chodzi o możliwość sterowania mocą czynną i bierną ,ale bardziej bierną oczywiście po odpowiednim protokole. Musiałem kupić nowy falownik i papiery zaniosłem pan przejrzał pobieżnie i kazał złożyć w okienku i na razie tydzień ciszy. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Lisciasty napisał:
    Slak68 napisał:

Ale pierdoły. Fronius ma deklarację, Huawei też, SMA widzę również, Zeversolar... Nawet nasz nieszczęsny Elnix też ma deklarację.

Szukam takiej deklaracji dla HUAWEI SUN2000 60KTL, podrzuci kolega linka do pdf-a ?
  • Poziom 11  
    seba_x napisał:
    Szukam takiej deklaracji dla HUAWEI SUN2000 60KTL, podrzuci kolega linka do pdf-a ?

Proszę bardzo ;)
  • Poziom 31  
    abes99 napisał:
    seba_x napisał:

Proszę bardzo ;)

Dziękuję.
  • Poziom 14  
    Ja z inwerterem dostałem 32 strony z tą deklaracją a mam Sun2000-12KTL. Teraz bawię się z monitoringiem tego.
  • Poziom 11  
    czy istnieją mikrofalowniki spełniające wymagania nc rfg?
  • Poziom 24  
    adamadam2 napisał:

Chyba odbiegamy od tematu kolego.
  • Poziom 11  
    Tech132 napisał:
    adamadam2 napisał:

Chyba odbiegamy od tematu kolego.

Odpowiedź jak najbardziej odpowiednia, ponieważ bardzo podoba mi się koncepcja budowy instalacji z mikroinwerterami (problem z zacieniem) i szukam rozwiązania. Czyli szukam mikroinwertery z normą PN-EN 50549-1 i jest z tym bardzo cieniutko jak na chwilę obecna nic a nic.

Nie daje mi spokoju jeden zapis z "Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 72/2017 ...."

"Rozporządzenie 2016/631 określa wymogi techniczne dotyczące przyłączania do sieci nowych
    modułów wytwarzania energii tj. zakładów wytwarzania energii o mocy wytwórczej równej lub
    większej od 0,8 kW (synchronicznych modułów wytwarzania energii, modułów parku energii oraz
    morskich modułów parku energii). W niektórych przypadkach rozporządzenie 2016/631 może mieć
    zastosowanie do istniejących instalacji (modułów) wytwórczych jeśli, przykładowo, zostanie
    przeprowadzona znaczna modyfikacja modułów typu C lub D, która wymaga zmiany ich umowy
    o przyłączenie do sieci."
    Odmowa przyłączenia brak NC RfG
    Jak mam to rozumieć moduły o mocy większej od 0,8kW czy całość instalacji czyli sumy mikroinwerterów większej od 0,8kW?
    i natępnie:
    "Zgodnie z art. 40 ust. 1 rozporządzenia 2016/631 właściciel zakładu wytwarzania energii jest
    zobowiązany do dopilnowania, aby każdy moduł wytwarzania energii spełniał wymogi mające
    zastosowanie na mocy niniejszego rozporządzenia przez cały okres funkcjonowania zakładu.
    Jednocześnie na mocy art. 62 ust. 1 tego rozporządzenia, właściciele zakładów wytwarzania energii lub
    przyszli właściciele zakładów wytwarzania energii mogą występować o przyznanie odstępstw
    od jednego lub większej liczby wymogów określonych w rozporządzeniu 2016/631 w odniesieniu
    o modułów wytwarzania energii w swoich zakładach4."
    Moje inwertery maja moc 240W czyli dużo poniżej 800W !czyli jeżeli tabela nie obejmuje

Jak mam to rozumieć moduły o mocy większej od 0,8kW czy całość instalacji czyli sumy mikroinwerterów większej od 0,8kW?
  • Poziom 1  
    Witam, mam ten sam problem. I co z tym certyfikatem przeszło?
  • Poziom 11  
    W polowie przyszlego tygodnia składam papiery. Elektryk będzie miał dopiero wtedy czas ażeby się podpisać.
    Jak zglaszalem instalację 1kW to był jeden nadgorlowiec który kazał wyłączyć prąd sprawdzał czy jest praca wyspowa, drugi mu mówił a weź przestań, po co przecież.....

Tak na doba sprawę co nowa norma wprowadza? I czy czasem Inwerter pv będą produkować "czystszy" prąd niż to jest dotychczas w gwiazdach?
  • Poziom 30  
    Chcą mieć możliwość zdalnie sterować mocą inwerterów. Z sieci przyleci jakiś sygna, polecenieł, który inwerter ma wykryć, zinterpretować i wykonać.