Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hotpoint Ariston EBM 18220 F - chłodziarka nie chłodzi

kubaabuk 04 Jun 2019 23:13 2298 4
 • #1
  kubaabuk
  Level 9  
  Witam,
  Chłodziarka przestała chłodzić. Zamrażarka działa dobrze. Kompresor jest wspólny - załącza się po włączeniu zasilania lodówki. Wymontowałem wentylator No frost i podłączyłem pod 12V DC - kręci się. Dostałem się do 6-pinowej kostki i pomierzyłem:
  - dwa białe przewody - chyba grzałka - około 303Ω,
  - dwa brązowe przewody - chyba czujnik temp. PTC - 0 Ω,
  - dwa niebieskie przewody - chyba czujnik temp. PTC - 0 Ω.
  Czy wentylator powinien pracować cały czas przy zamkniętych drzwiach. Zamknąłem drzwi i otworzyłem, ale wentylator się nie załączył. Proszę o pomoc - co może być uszkodzone? Co i jak jeszcze mogę sprawdzić?
  Pozdrawiam
  Kuba
  Hotpoint Ariston EBM 18220 F - chłodziarka nie chłodzi
 • #2
  mariusz840
  Level 18  
  Witam, sprawdź czy dochodzi napięcie na wentylator. Jeżeli nie to uszkodzony może być bezpiecznik termiczny grzałki on też rozłącza obwód wentylatora (nie jestem pewien czy w tym modelu) . Grzałka działa prawidłowo czy gromadzi się duża ilość szronu? Na pomierzonych PTC jest ) OHM czyli przejście jest? czy brak przejścia.
 • #3
  kubaabuk
  Level 9  
  Na grzałce nie gromadzi się dużo szronu. PTC mierzyłem tak: podłączyłem jeden przewód miernika do jednego niebieskiego przewodu. Drugi przewód miernika - do drugiego niebieskiego. Z brązowymi analogicznie. Czy rezystancja czujników wskazuje 0 om. Czy to normalne? Nie powinno być kilka kiloomów?
 • #4
  kubaabuk
  Level 9  
  Powracam z moim tematem,
  Zamontowałem z powrotem wentylator i wszystkie elementy w zamrażarce. Zdemontowałem tylni panel w chłodziarce w skład którego wchodziły styropianowe kanały rozprowadzenia powietrza obudowane osłoną z plastiku. W panelu jest termostat zamykający przepustnicę powietrza przy spadku temp. do nastawionej. Po zdemontowaniu tego panela oraz wszystkich półek i koszy w chłodziarce temperatura w komorze lodówki spadła i to nawet za bardzo - zaczęło mi delikatnie zamrażać napoje. Włożyłem sam zdemontowany termostat na spód komory chłodziarki i na nastawie MAX się zamknął (zamyka przepustnicę). Po włożeniu dwóch koszy i półek szklanych na samym dole chłodziarka chłodzi. Im wyżej tym cieplej - na samej górze już nie chłodzi. Wentylator pracuje. Jak przykładam dłoń do dwóch wylotów powietrza w dolnej części chłodziarki to podmuch jest ledwo wyczuwalny. Co może być przyczyną?
  Hotpoint Ariston EBM 18220 F - chłodziarka nie chłodzi Hotpoint Ariston EBM 18220 F - chłodziarka nie chłodzi Hotpoint Ariston EBM 18220 F - chłodziarka nie chłodzi
 • #5
  Janusz242
  Level 1  
  Klasyczny przypadek lodówek Ariston Indesit z systemem No Frost. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy 24 godzinne rozmrażanie z otwartymi drzwiami zamrażarki. Nagromadzony lód w okolicy wentylatora zablokował jego śmigła i brak jest nadmuchu zimnego powietrza do komory chłodziarki. Pomierzone oporności są OK.