Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podlączyć czujnik zaniku fazy do stycznika i silnika 3 fazowego?

05 Cze 2019 11:59 429 11
  • Poziom 15  
    Witam
    Zakupiłem czujnik zaniku fazy do silnika który porusza podajnikiem w piecu centralnego ogrzewania.
    Mam takie pytanie. Jak podlączyć styki od przekaźnika czujnika zaniku fazy (te dwa kabelki czarny i niebieski) szeregowo ze stykami od sterownika pieca, czy równolegle.?
    Czy te cienkie kable z prawej (czarny, szary, brazowy) podlaczyc równolegle od strony silnika w styczniku?
    Czy podłączyć rownolegle do kabli siłowych od strony zasilania stycznika?
    Ta druga opcja wydaje mi sie gorsza bo jest duza róznica w przekroju kabli i chyba nie beda sie dobrze trzymały z kablami silowymi.

Dołaczam zdjęcie.
    Kable w styczniku z lewej to kable od silnika.

Dołączam schemat

• Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Warunkowo odblokowany
    Czujnik zaniku faz powinien być podłączany pod zasilanie wchodzące na stycznik a jego wyjście przekaźnikowe podłączone szeregowo ze sterowaniem stycznika.
    Wszystko według schematu dołączonego do czujnika.
  • Poziom 15  
    Dobrze.
    Lepiej szeregowo wpiac sie do zasilania styku sterownika.?
    Chodzi mi o wpięcie w czarny kabelek styku.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Nie wiem jak dokładnie masz podpięte sterowanie tego stycznika ale obstawiam że na brązowym jest faza a na szarym neutralny, w takim przypadku przewód brązowy dajesz na przekaźnik od czujnika i dopiero z niego dalej na stycznik, przewód szary pozostaje bez zmian.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    lukas198820 napisał:
    szereg lepiej wpiac sie do zasilania styku sterownika

Obojętne. Wepnij się tak jak ci pasuje okablowanie byle szeregowo!
    Trzeba też uważać na kolejność faz. Czerwona dioda sygnalizuje błędną kolejność. Podłącz fazy CKFki tak aby nie świeciła a silnik kręcił się we właściwą stronę.
  • Poziom 15  
    bubu1769 napisał:
    Nie wiem jak dokładnie masz podpięte sterowanie tego stycznika ale obstawiam że na brązowym jest faza a na szarym neutralny, w takim przypadku przewód brązowy dajesz na przekaźnik od czujnika i dopiero z niego dalej na stycznik, przewód szary pozostaje bez zmian.

Tak, na brązowym przewodzie mam zasilanie sterownika, szary to przewod neutralny..

Przewod brązowy ze sterownila łącze z przewodem od czujnika kontroli faz?
  • Poziom 15  
    Czyli w taki sposob jak na zdjęciu, gdzie narysowalem połączenie?

• Poziom 42  
    Tak propo. Powinieneś zainstalować ternik a jego styki pomocnicze wpiąć w szereg z CKFką i cewką stycznika.
    Czym planujesz włączać silnik?
    Najlepiejużyć dwa prziciski monostabikne. Zielony (start) NO i czerwony (stop) NC. Je też należy "zagonić" do szeregu razem ze sstykiem pomocniczym stycznika.
    Jak silnik napędzać ma jakąś maszynę to przydałby się wyłącznik bezpieczeństwa (tzw. grzyb").
    Aby było zupełłnie lega artis, to obwód stetowania powinien mieć swój "mały" bezpiecznik lub być zasilony z napięciem bezpiecznym.
    Tak to się robi profesjonalnie.
  • Poziom 15  
    Silnik załączam przez sterownik do pieca taki jak na zdjeciu.

Mozna to robic albo recznie albo ustawic pętle histerezy gdzie gdy temp spada leci najpierw dmuchawa a potem podajnik sie załącza sterowany silnikiem.Jak tem jest ok silnik i dmuchawa sie wyłącza.

CKF chce zastosowac bo juz raz silnik mi sie spalił i gosc co sie na tym zna przewijał stojan.