Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips Saeco Poemia HD8423 - Brak grzania wody

jac0205 05 Jun 2019 19:56 921 8
 • #1
  jac0205
  Level 13  
  Witam

  Mam problem z ekspresem do kawy Philips Saeco Poemia HD8423/19. Mianowicie po włączeniu go żeby się nagrzał po chwili wywaliło korki w mieszkaniu i po tym ekspres przestał działać. Po włączeniu ponownym świeci się tylko jedna lampka sygnalizująca właśnie, że jest on włączony. Po chwili powinna zapalić się dolna lampka - czyli gotowość do parzenia kawy. Podejrzewam, że to termostat albo jakaś grzałka (co jest chyba bardziej prawdopodobne, bo wywaliło korki).

  Czy ktoś miałby jakieś sugestie gdzie szukać ?

  Ewentualnie na zdjęciach wskazać co byłoby do wymiany ? Wiem ,że to trochę wróżenie z fusów ale naprawa tego (jeżeli to grzałka) w serwisie to ok. 200 zł, więc tyle ile kosztował sprzęt.
 • #2
  superflaj
  Level 8  
  To foto trochę nie oddaje wyglądu zewnętrznego tego urządzenia. Ale posiłkując się netem, można wywnioskować, ze masz tu zespół, pompy, grzałki i programatora.

  Jeśli układ nie jest sterowany mikrokontrolerem a programatorem mechanicznym jak kiedyś w pralkach to masz skomplikowany mechanizm który lepiej ominąć i zbadać pompę oraz grzałkę. Prawe pokrętło oraz instalacja z mosiężnej rurki to pompa.

  Gdzieś w tej jednostce centralnej do której wchodzi pokrętło wyboru, jest grzałka. Obstawiam też obecność czegoś ala termostatu czyli takiego stycznika jak w zwykłych żelazkach, który załącza się pod wpływem określonej temperatury, skoro załącza się spienianie dopiero gdy jest gorąca para oraz parzenie kawy dopiero gdy jest gorąca woda.

  Próbowalbym coś mierzyć miernikiem, ale wcześniej pewnie bym rozebrał aby zobaczyć dokładniej budowę. Jeśli są uszczelnienia to rozbieranie jest raczej ostatecznością... Tyle ode mnie.
 • #3
  nioop

  Home appliances specialist
  Konstrukcja banalnie prosta ale bez multimetry ani rusz.

  Do sprawdzenia dwa termostaty i grzałka. Choć jeśli wywaliło korki to raczej obstawiam grzałke.
  Oczywiście całość składamy na nowych uszczelkach.
 • #4
  superflaj
  Level 8  
  nioop wrote:
  Konstrukcja banalnie prosta ale bez multimetry ani rusz.

  Z ciekawosci zapytuję czy programator jest mechaniczny na stycznikach czy mikrokontroler/układ scalony?
 • #5
  jac0205
  Level 13  
  Programator jest mechaniczny.
 • #6
  superflaj
  Level 8  
  no to rzeźba proszę Pana, zgodnie ze wskazówkami fachowca powyżej. Trzeba to fotografować i rozbierać etapowo. Rozwalać uszczelnienia i badać elementy miernikiem. Nawet takim za 15zł pomierzysz. Jedyne co masz do stracenia to tę kasę za miernik (chyba że na drugi dzień oddasz do sklepu :D). Jeśli rozbebeszysz i nie złożysz to nic się nie zmieni. Zatem do dzieła i przysyłaj fotki.
 • #7
  jac0205
  Level 13  
  Pomierzone, winowajcą jest grzałka. Koszt części + uszczelki i opaski na wężyki to ok. 170 zł. Myślałem, że dostanę tylko grzałkę ale jest ona sprasowana z korpusem, który przychodzi na bojler. Nie opłaca mi się tego naprawiać. Wolę trochę dołożyć i kupić nowy z gwarancją. Dzięki wszystkim.
 • #8
  superflaj
  Level 8  
  Współczesna szkoła projektowania. Zrobić tak żeby nie opłacało się naprawiać a niech się zepsuje tuż po gwarancji.
 • #9
  jac0205
  Level 13  
  No dokładnie. To tak zrobione żeby nie można było wyjąć konkretnej części tylko od razu pół maszyny, bo wszystko że sobą zespawane. Dzięki raz jeszcze.